آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اقتصادی
۴

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: مخالفتم با مالیات بر عایدی سرمایه اشتباه بود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: همواره با مالیات بر عایدی مسکن مخالف بودم اما بعد از مطالعات اجمالی متوجه شدم که ما داریم اشتباه می کنیم.

مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه مالیات بر عایدی مسکن می تواند به کاهش التهاب بازار مسکن کمک بسیار زیادی کند، گفت: همواره با مالیات بر عایدی مسکن مخالف بودم و معتقد بودم که این طرح قیمت مسکن را بالا می برد، اما بعد از مطالعات اجمالی متوجه شدم که ما داریم اشتباه می کنیم.

وی افزود: در حال حاضر در 180 کشور دنیا مالیات بر عایدی مسکن و سایر بازارها مثل طلا اجرا می شود و این تصور غلط که مالیات بر عایدی مسکن و یا مالیات بر عایدی سرمایه به تمام دارایی اشخاص وضع خواهد شد اشتباه است. قطعا مالیات بر عایدی مسکن موجب کاستن التهاب بازار مسکن خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: مالیات بر عایدی سرمایه سال هاست که در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته به فراخور وضعیت داخلی کشور خود اجرا و پیاده می شود و باعث شده تا از ورود واسطه ها و سوداگران به بازار مسکن جلوگیری شود.

خسروی با بیان اینکه لئوناردو لیبرمن اقتصاددان آمریکایی در سال 2015 اعلام کرد که عدم دریافت مالیات بر عایدی سرمایه موجب فعالیت های احمقانه و تشدید فعالیت های غیرتولیدی می شود اضافه کرد: عدم اجرای مالیات بر عایدی سرمایه باعث می شود تا سرمایه ها از بین برود و سرمایه ها به سمت بخش مولد حرکت نکنند.

وی افزود: قطعا مالیات بر عایدی مسکن برای دهک های پایین جامعه اجرا و اعمال نمی شود و این برنامه و طرح تنها برای واحدهای مسکونی که بیش از نیاز خریداری می شود اعمال خواهد شد.

گفتنی است، مالیات بر عایدی سرمایه در حالیکه سال هاست بر روی آن و مزیت های آن تاکید شده همچنان در مسیر تصویب در مجلس و قانون شدن قرار دارد و در حال حاضر در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی کارشناسی است. البته براساس آخرین اخبار از سال آینده این مهم اجرایی می شود.

در این زمینه، غلام رضا تاجگردون، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی گفته است: برای اولین بار خانه های لوکس 10 میلیارد تومان و بالاتر، مشمول مالیات می شوند. همچنین اعمال مالیات بر خانه های خالی که در تهران فراوان داریم هم سال آینده به همت شهرداری ها عملیاتی می گردد و اخذ مالیات برای خودروهای لوکس بالای یک میلیارد تومان در بودجه سال آینده مصوب شد که لازم الاجرا خواهد بود.