آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۴
قضا

در هجدهمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا چه گذشت؟

احتمال احضار ترامپ به دادگاه وضعیت بازداشتی های ماه های اخیر و باقی قضایا

سخنگوی قوه قضاییه هجدهمین نشست خبری اش را با اخبار داغ هفته های اخیر ازجمله شهادت سردار سلیمانی، تشییع او و همرزمانش، جانباختگان تشییع در کرمان و کشته شدن 176 نفر بر اثر اصابت موشک با هواپیمای ایران-اوکراین آغاز کرد. غلامحسین اسماعیلی از سردار قاسم سلیمانی به عنوان «قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی در عصر حاضر» نام برد و حضور مردم در تشییع پیکر او را یک «رزمایش بی نظیر» و «رفراندوم بزرگ خیابانی» توصیف کرد. به گفته سخنگوی دستگاه قضا، پاسداران مرزها و امنیت کشور در اولین فرصت نخستین گام را برای انتقام برداشتند و سیلی سختی بر چهره استکبار و ترامپ قمارباز نواختند.

احضار ترامپ به تهران پس از اتمام ریاست جمهوری

اسماعیلی همچنین درباره رسیدگی قضایی به ترور سردار سلیمانی گفت: «شخص ترامپ و دولت او رسما اقرار کردند که این اقدام تروریستی توسط آنها انجام شده است. ما معتقدیم در حوزه کیفری 3 مرجع صالح برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد؛ مرجع اول دادگاه های کیفری جمهوری اسلامی است. فردی غیرایرانی در خارج از قلمروی جمهوری اسلامی ایران اقدامی را علیه شهروندان انجام داده است و ما معتقدیم صالح به رسیدگی هستیم. مرجع دوم کشور عراق به لحاظ محل وقوع جرم است. مرجع سوم دیوان بین المللی کیفری لاهه است.» او ادامه داد: «بنای ما این است که هم در جمهوری اسلامی و عراق و در لاهه علیه ارتش و دولت امریکا و علیه ترامپ اعلام جرم کنیم و تشکیل پرونده دهیم. چه بسا شاید پس از دوران ریاست جمهوری ترامپ او را بتوان به کشور فراخواند.»

بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیما

اسماعیلی همچنین با عرض تسلیت بابت درگذشت جان باختن مردم در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: «این عزیزان و به ویژه جان باختگان و شهدای حادثه خطوط هوایی اوکراین از ما و خانواده ما و هم وطن ما و از کشور ما و از این مردم و سرزمین و تعدادی هم میهمانان جمهوری اسلامی ایران بودند. داغدار این فاجعه ماییم، نه دیگران.» او معتقد است که «امریکا و انگلیس در این فاجعه نقش خون خواری را ایفا می کنند؛ نه خون خواهی و می خواهند به این بهانه انتقام جویی کنند.»سخنگوی قوه قضاییه همچنین از بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد و در این باره توضیح داد: «جای تقدیر و تشکر از ستاد کل نیروهای مسلح، عزیزان در هوافضا و فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارد که خاضعانه برابر ملت حاضر شدند و آنچه باعث بروز حادثه شده بود و همچنین یافته های خود را تا این مرحله به مردم گزارش دادند.»به گفته اسماعیلی، در این ارتباط، ابتدا در ستاد کل نیروهای مسلح کمیسیون های تخصصی تشکیل شده و ابعاد موضوع را بررسی کردند که بررسی ها به اتمام نرسیده و در مرحله اولیه نتایج به مردم گزارش دادند که شاید مناسب تر بود همان ابتدا که این کمیسیون ها تشکیل شده بود هم اعلام می کردند که این کمیسیون ها تشکیل شده و در حال بررسی نتایج است. او ادامه داد: «ستاد کل مامور شده و کارهای خود را انجام می دهد و با ابلاغ ویژه ریاست قوه قضاییه و سازمان قضایی نیروهای مسلح مامور شده که این موضوع را از بعد قضایی با بهره گیری از کارشناسان مختلف و کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان هواپیمایی کشوری، حوزه سایبری، جنگ الکترونیک و بهره گیری از اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما که طبق آخرین اطلاعم، دیروز (دوشنبه) قرار بود به فرانسه فرستاده شود و این جعبه بازخوانی شود، همه اطلاعات جمع آوری شده و همه ابعاد موضوع رسیدگی شود.» سخنگوی دستگاه قضا گفت: «سازمان قضایی نیروهای مسلح بلافاصله تحقیقات بسیار گسترده ای را انجام داده و تا امروز که در جریان هستند از تعداد زیادی از افراد که در این حوزه بودند، تحقیقات مفصلی انجام شده و هر شب تیم قضایی ما در سازمان قضایی نیروهای مسلح تا ساعت 12 شب مشغول بازجویی و تحقیق اخذ اسناد و مدارک بودند اما کار سوانح هوایی پیچیدگی های خاص خود را دارد. ما باید همه این ابعاد را بررسی کنیم.» او با بیان اینکه در مورد بررسی ها چند موضوع را مورد توجه قرار داده ایم و در این مسیر تحقیقات خود را ادامه می دهیم، ادامه داد: «نکته اول استیفای حقوق مادی و معنوی جان باختگان و خانواده آنهاست که به هیچ عنوان از آن کوتاه نخواهیم آمد و پیگیر و مطالبه گر و اقدام کننده هستیم؛ برای اینکه بتوانیم حقوق این خانواده ها را استیفا کنیم. محور دوم کار ما کشف حقیقت است. تا الان نظراتی ابراز شده است. نتایج اولیه مشخص است اما ما باید همه ابعاد را بسنجیم و به حقیقت ماجرا برسیم. محور سوم اجرای عدالت است و وظیفه داریم که در این رسیدگی عدالت را اجرا کنیم. ما برای این موضوع همه ابعاد را بررسی خواهیم کرد، هم تاثیر سبب و هم تاثیر مباشر را بررسی می کنیم که مسوولیت سبب چقدر و مسوولیت مباشر چقدر بوده است.»

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: «در این قصه بررسی خواهیم کرد که جنگ افروزی امریکا به عنوان سبب اصلی بروز این حوادث چه نقشی در بروز اینها داشته است. همه موضوعات در دستور کار بررسی در بخش های مختلف است و ان شاءالله نتیجه انجام خواهد شد.»به گفته اسماعیلی، تحقیقات مفصلی انجام شده و افرادی بازداشت شده اند. او گفته است: «رسیدگی مراحل اولیه خود را از لحظه شروع کار طی می کند. باتوجه به اینکه 72 ساعت از کار قضایی ما گذشته است، بازخوانی جعبه سیاه کمک شایانی خواهد کرد.» او همچنین به این پرسش که قوه قضاییه چه زمانی در جریان خطای انسانی مربوط به هواپیمای اوکراینی قرار گرفت، چنین پاسخ داد: «آنچه به قوه قضاییه منعکس شد ساعتی پیش از اعلام به مردم بود.» درباره اینکه اطلاع رییس دستگاه قضا از غائله پیش از جلسه شورای امنیت کشور بوده یا پس از آن نیز گفت: «رییس قوه قضاییه عضو شورای امنیت کشور هستند.»

بازداشت 30 نفر در تجمعات اخیر

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه به موضوع بازداشت های ناشی از اعتراض های مردم درمورد اتفاق های پیرامون سقوط هواپیما پرداخت. او در پاسخ به پرسشی درباره تعداد بازداشت شدگان در تجمعات اخیر و اینکه اتباع دیگری در میان آنها بوده اند یا خیر، گفت: «غیر از سفیر انگلستان گزارشی از بازداشت سایر اتباع نداشته ایم.» اسماعیلی با بیان اینکه ما به مفاد کنوانسیون های بین المللی متعهد هستیم، ادامه داد: «با این وجود اجازه نمی دهیم امنیت کشور مخدوش شود؛ درحالی که شاهد اظهارنظرها و اقدامات صددرصدی مغایر با امنیت کشور بودیم. با کسانی که اعتراض مسالمت آمیز دارند برخوردی نمی کنیم و با رافت نگاه می کنیم ولی آنجا که اقدام علیه امنیت باشد تعارفی نداریم.» سخنگوی دستگاه قضا با اعلام بازداشت حدود 30 نفر در این حوادث، به این پرسش که آیا سلبریتی ها هم میان بازداشتی ها بوده اند، پاسخ داد: «برای ما بین سلبریتی و غیرسلبریتی فرقی نمی کند و دستگیری توسط ضابطان در صورت مشاهده جرم انجام شده است.»

حضور سفیر انگلیس در تجمعی غیرقانونی

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره حضور سفیر انگلیس در این تجمعات با تاکید بر اینکه «سیاست قضایی ما همانطور که بارها اعلام شده این است که بین معترضان و آشوبگران تفاوت قائل هستیم»، چنین توضیح داد: «به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نخواهیم آمد و با افرادی که به هر شکل این امنیت را خدشه دار کنند، برخورد خواهیم کرد و هیچ تعارفی با هیچ کس نخواهیم داشت؛ ولو شخص مدعی مصونیت دیپلماتیک داشته باشد. البته به قوانین و کنوانسیون های بین المللی احترام می گذاریم اما احترام به کنوانسیون ها یک طرفه نیست. به موجب کنوانسیون وین آمده کلیه افرادی که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار هستند، موظف هستند قوانین دولت پذیرنده را محترم بشمارند.» اسماعیلی ادامه داد: «اینکه دولت انگلیس در خارج از کشور و سفیر انگلیس در تجمع غیرقانونی شرکت کرده و از این تجمع فیلم و عکس تهیه کند، به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست. کما اینکه در اولین برخورد خود را به نیروها معرفی نکرده بود و به انگلیسی سخن می گفت و بعد که احساس خطر کرد، به فارسی سخن گفت. اگر کسی در کشور پذیرنده عنصر نامطلوب شناخته شد، هم مردم و هم دولت باید خواهان اخراج او شوند. در کنوانسیون وین آمده که دولت پذیرنده می تواند بدون ذکر دلیل به کشور فرستنده اعلام کند که این فرد عنصر نامطلوب است و دولت فرستاده باید او را فرابخواند.»

300 بازداشتی اعتراض های آبان ماه در تهران

سخنگوی قوه قضاییه در این نشست خبری درباره تعداد بازداشتی ها و کشته شدگان اعتراض های آبان ماه هم توضیحاتی ارایه کرد. او به پرسش «اعتماد» مبنی بر اینکه «با وجود گذشت حدود دو ماه از اعتراض های آبان ماه، چرا هنوز هیچ یک از مراجع ذی ربط، آماری از تعداد بازداشتی ها و کشته شدگان این اتفاق در کشور ارایه نداده اند و در چنین فضایی، آمار و ارقامی پراکنده اعلام شده و برخی آمار به صورت شایعه مطرح شده اند و نیز اینکه چرا مراجع ذی ربط با اعلام آمار دقیق و رسمی به شایعه ها پایان نمی دهند، چنین پاسخ داد: «در ارتباط با بازداشت شدگان مسوول ما هستیم و آمار هم دست ماست. در جلسه های پیش، آمار را هم اعلام کردم اما این بازداشت شدگان از یک عددی شروع شد و به لحاظ سیاستی که داشتیم کاهش یافت؛ زیرا بین معترض و اغتشاشگر که بانک و پمپ بنزین آتش زده و آدم کشته، تفاوت قائل شدیم. در بحث جان باختگان نهاد متولی شورای امنیت است و قطعا شورای امنیت در مقطع مناسب در این ارتباط اطلاع رسانی خواهد کرد.» غلامحسین اسماعیلی گفت: «تعداد بازداشتی های کل کشور مشخص است ولی آمار آن را الان ندارم. در تهران 300 نفر بود که قبلا اعلام شد.»

تعدادی از نمایندگان ردصلاحیت شده پرونده قضایی ندارند

در ادامه هجدهمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا، باتوجه به نزدیکی انتخابات مجلس یازدهم یکی از خبرنگاران درباره رد صلاحیت برخی داوطلبان در ارتباط با محکومیت مالی افراد سوال کرد که غلامحسین اسماعیلی در این باره توضیح داد: «مرجع صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در قانون مشخص شده است و شورای نگهبان عهده دار آن است. هنوز رسیدگی به صلاحیت ها به اتمام نرسیده و رد صلاحیت شدگان فرصت اعتراض دارند. چه بسا تغییراتی در نتایج آن رخ دهد اما اینکه نمایندگان پرونده دارند یا خیر، باید بگویم تعدادی پرونده قضایی دارند؛ البته عدد آن بالا نیست.» او ادامه داد: «تعدادی از نمایندگان که رد صلاحیت شدند پرونده ندارند ولی 2 نکته لازم است که بگویم؛ نکته اول این است که آمادگی داریم در این موارد با وصول گزارش ها برابر ضوابط رسیدگی کنیم . اگر کسی از جرمی اطلاع دارد به ما بگوید. ما به اینکه این افراد مطلع چه سمت و جایگاهی دارند، نداریم. پس از رسیدگی می گوییم که فرد مجرم است یا خیر. نکته دوم این است که در برخی موارد، شائبه های مالی و جرم اقتصادی مالی متفاوت است. در مجموعه خودمان این را داریم و گاهی سوال می شود چند تا قاضی اخراج شدند و چرا اعلام نمی کنید. لذا ما در بررسی صلاحیت قضات هم در مورد نداشتن صلاحیت و تخلف تفاوت قائل هستیم. من از حراست دستگاه ها گلایه دارم و به آنها می گویم به گوش باشند و اول جرایم را رصد کنند و دوم جرایم را به قوه قضاییه گزارش دهند.»