آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۴
سوژه روز

هشدار رییس فراکسیون امید نسبت به امنیتی سازی فضای سیاسی و اجتماعی ایران

فضا امنیتی نشود

«اقتدارگرایان تنگ نظر بدانند از میدان به در کردن اصلاح طلبان دلسوز، راه اقتدارگرایی آنان را هموارتر نمی کند بلکه زمینه ساز عرض اندام براندازانی خواهد بود. لذا توصیه می شود فضا را با بگیر و ببند بر خلاف منافع ملی سوق ندهند»، این عین متنی است که ماه ها پیش مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که در روزهای رد یا عدم احراز صلاحیت بسیاری از چهره های اصلاح طلب درون و بیرون پارلمان، خطاب به طیفی که آنان را اقتدارگرایان نظام جمهوری اسلامی می نامد، در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد. آن روزها که او چنین نوشت، شاید گمانش را نمی کرد در یکی از شب های سرد دی ماه کانال های تلگرامی خبر از بازداشت یکی، دو چهره سیاسی و هنرمند دهند.

بازداشت نه، احضار!

موضوع با رخشان بنی اعتماد آغاز شد. خبر بازداشت این کارگردان سینما که در آبان ماه 97 و همزمان با دور دوم تحریم های ایالات متحده امریکا علیه ایران با راه اندازی کارزار «هم صدایی برابر تحریم ها» افکار عمومی جهان را نسبت به عواقب انسانی تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه تهران هوشیار کرد، شب گذشته بخش عمده شبکه های اجتماعی را در برگرفت اما چندی بعد نورنیوز، رسانه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، موضوع بازداشت این کارگردان سینما را از اساس تکذیب و از احضار او را خبر داد. کانال تلگرامی این پایگاه اطلاع رسانی نیز به نقل از منبعی آگاه تاکید کرد که احضار بنی اعتماد «صرفا برای پاره ای توضیحات بوده و به هیچ عنوان مساله بازداشت مطرح نبوده است.» انتشار خبر بازداشت چهره ای سرشناس ناخودآگاه افکار عمومی را به یاد فراخوان اخیر او انداخت. فراخوانی که با واکنش تند اصولگرایان توییتر مواجه شد. با بالاگرفتن واکنش ها بنی اعتماد فراخوان خود را لغو کرد.

بازگشت به سیاست

اگر اولین خبر به عرصه فرهنگ و هنر که این روزها به واسطه گفتار و کردار سرشناسانش بیش از پیش از سوی اصولگرایان و رسانه های نزدیک به آنان در معرض انتقاد قرار گرفته، تعلق داشت، خبر بازداشت دوم اما از پایه و اساس متعلق به سیاست و دنبال کنندگانش بود. حسین کروبی، فرزند حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی، رییس اسبق مجلس ایران که حالا 8 سال و 11 ماه است در حصر روزگار می گذراند، دومین فردی بود که خبر بازداشتش منتشر شد؛ خبری که بازهم تکذیب شد اما در قیاس با خبر بازداشت بنی اعتماد، با این تفاوت که مرجع تکذیب شخص حسین کروبی بود. او در اظهاراتی که انصاف نیوز آن را منتشر کرد، گفت که «ماموران امنیتی شبانه خواستار جلب او بودند» اما او وعده داد که صبح خود را به دادسرای اوین معرفی می کند که اتفاقا این مهم نیز عملی شد و او روز گذشته بازداشت شد. موضوعی که اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی نیز در جریان گفت وگوی کوتاه خود با «اعتماد» آن را تلویحا تایید کرد و گفت که این «ماجرا را شنیده است.»

یک آزادی

محمد کیانوش راد، از فعالان سیاسی اصلاح طلب که چندهفته قبل بازداشت شده بود، آزاد شد. نکته قابل توجه اینکه هیچ مرجع و نهاد رسمی دلیل بازداشت این فعال سیاسی اصلاح طلب را ذکر نکرد، فقط برخی فعالان رسانه ای اصولگرا در شبکه های اجتماعی شان با اشاره به مطلب منتشرشده در خبرگزاری فارس که به نقل از منبعی مطلع از بازداشت برخی افراد به واسطه «ارتباط با سفارتخانه های خارجی» خبر داده بود، دلیل بازداشت کیانوش راد را این مساله اعلام کردند؛ حال آنکه رسانه ها و فعالان اصلاح طلب و نزدیکان او بازداشت این نماینده ششمین دوره مجلس شورای اسلامی را به بیانیه 77 نفر ارتباط دادند.

با در نظرگیری تمام این اخبار عمدتا تلخ و بعضا شیرین، شاید مرور دوباره توییت محمدرضا عارف خالی از لطف نباشد. رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی که حالا پا به پای اصولگرایان با انتقادات افکار عمومی مواجه است، اخبار منتشرشده درباره بازداشت های اخیر را به منزله «امنیتی سازی» فضای ایران دانسته و نوشت: «شرایط خاص کشور می طلبد همه مقامات و نهادها در آرام کردن روان جامعه که به شدت به هم ریخته است، تلاش کنند. امنیتی کردن فضای کشور به تشدید چالش های داخلی دامن می زند که باید به شدت از آن پرهیز کرد.»