آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۵
اجتماعی
۱۰

«رسالت» آخرین اخبار مربوط به کمک های انجام شده به مردم مناطق سیل زده جنوب شرق کشور را بررسی می کند

بسیج و سپاه، پیشگام در امدادرسانی

گروه اجتماعی : فرمانده کل سپاه پاسداران روز گذشته جهت بررسی آخرین وضعیت سیل زده های منطقه بلوچستان وارد استان سیستان و بلوچستان شد و در گفت و گو با رسانه ها ابعاد سیل را وسیع اعلام کرد و اظهار داشت: با حضور میدانی و استقرار قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه و فعالیت سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان از همان ساعت ابتدایی وقوع سیل تمام برادران ما با تمام توان وارد عمل شدند.

وی افزود: 5 گروه سپاه با 50دستگاه مهندسی در حال بازگشایی مسیرها و راه ها هستند. 3 فروند بالگرد نیروی زمینی سپاه در حال امدادرسانی هستند. گروه های متعدد بسیج هم وارد عمل شده اند.فرمانده کل سپاه در خصوص افزایش امکانات امدادرسانی سپاه نیز گفت: نیروی دریایی سپاه هم در حال انتقال امکانات خود به مناطق سیل زده است. البته از همان پریروز نیروی دریایی نیز با امکانات خوبی وارد عمل شده بود.

وی در خصوص بسیج تمام امکانات سپاه افزود: ما تمام امکانات استان های همجوار و استان های معین را به سمت منطقه گسیل خواهیم کرد و همه امکانات خودمان را به کار خواهیم گرفت.طی روزهای گذشته 500 روستای شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر، سرباز و دلگان دچار سیل و سیلاب شده بودند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در سفر به سیستان با تاکید بر ضرورت تامین نیازهای فوری سیل زدگان این استان عنوان کرد: با توجه به دستور رهبر انقلاب به این استان سفرکرده است.به اذعان وی، با توجه به گزارش های واصله از سیستان و بلوچستان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت ها ازجمله ساخت راه آهن، بزرگراه ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت های این سفر است. با توجه به این که در فصل بودجه قرار داریم و استان سیستان و بلوچستان نیازمند توجه بیشتری به لحاظ توسعه زیرساخت ها است و با توجه به فرمان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص رسیدگی فوری به وضعیت استان سیستان و بلوچستان با وارد شدن سیل اخیر، این سفر صورت گرفته است.

لاریجانی تصریح کرد: اولویت نخست این است که نیازهای اولیه و فوری مردم تامین شود و با توجه به این که فردا بازدیدی از مناطق سیل زده خواهیم داشت، این خسارات برآورد و در نشست شورای اداری استان در مورد آن ها تصمیم گیری می شود.

رئیس قوه مقننه بازسازی منازل و تعمیر و نوسازی زیرساخت ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است. بی تردید هر چه از پایان فعالیت قوی ترین سامانه بارشی سال جاری در سیستان و بلوچستان می گذرد عمق خسارات سیل بیش ازپیش خود را نشان می دهد، بر این اساس مدیرکل بنیاد مسکن سیستان و بلوچستان گفت: ارزیابی میزان خسارات به واحدهای مسکونی در مناطق پرخطر و آسیب دیده از سیل دی ماه استان ادامه دارد و آمار دقیق به محض اتمام ارزیابی ها اعلام خواهد شد. مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هم با تاکید بر این که سیل چند روز اخیر استان در حوزه کشاورزی 651 میلیارد تومان خسارت به بار آورده، عنوان کرد: عمده خسارت بخش کشاورزی استان در شهرستان های کنارک، نیکشهر، چابهار، قصرقند، دلگان، مهرستان، سرباز، بمپور، فنوج، سیب و سوران و خاش بوده و گروه های برآورد خسارت در منطقه حضور دارند و همچنان در حال بررسی دقیق میزان آن هستند.

با وجود پایان یافتن بارش ها هنوز تبعات آن ادامه دارد. حجم خسارات آن قدر زیاد است که هم اکنون بیش از سه هزار و 500 نفر در حال امدادرسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان هستند.

روز گذشته رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان از امدادرسانی به 12 هزار و 4 نفر آسیب دیده از باران و سیلاب اخیر در این استان خبر داد و تاکید کرد: به این افراد در قالب 2 هزار و 843 خانوار آسیب دیده در سطح استان توسط جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان امدادرسانی انجام شده است.وی با اشاره به اسکان اضطراری 2 هزار و 590 نفر سیل زده سیستان و بلوچستان در چادرهای امدادی هلال احمر گفت: نیروهای امدادی هلال احمر علاوه بر اسکان مردم درگیر طی این مدت 3677 تخته پتو، 966 تخته موکت، 636 دستگاه چادر و مقادیری نایلون و مواد غذایی بین افراد آسیب دیده در سطح استان سیستان و بلوچستان توزیع کردند.راشکی با اعلام این که امدادگران و نیروهای هلال احمر سیستان و بلوچستان همچنان با تلاش مضاعف در حال امدادرسانی و ارائه خدمات به سیل زدگان در جنوب استان هستند، تصریح کرد: با استقرار 2 فروند بالگرد جمعیت هلال احمر، 2 فروند بالگرد نیروی زمینی سپاه با 27 سورتی پرواز در روز گذشته امدادرسانی در مناطق آسیب دیده و صعب العبور با سرعت بیشتری انجام می شود.

عباسعلی ارجمند، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در پی سیلاب اخیر برق 783 روستا در جنوب سیستان و بلوچستان قطع شده بود که با تلاش دستگاه های مرتبط اکنون شبکه برق 473 روستا وصل شده است و همچنین شبکه آب 245 روستا نیز از مدار خارج شده بود که اکنون آب 53 روستا وصل شده است.معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: از 700 راه روستایی مسدود شده در اثر سیلاب سیستان و بلوچستان، راه 400 روستا بازگشایی شده است.محمد اسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، روز گذشته آخرین اقدامات وزارت بهداشت در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان را تشریح کرده و گفته است: خوشبختانه تمهیدات لازم اندیشیده شده و تاکنون هیچ اپیدمی بیماری واگیر ناشی از سیل، در این مناطق گزارش نشده است.

او با اشاره به اقداماتی که وزارت بهداشت در برخی مناطق تا 22 دی ماه انجام داده، اظهار کرده است: تشکیل تیم های واکنش سریع شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنارک شامل پزشک، ماما و کارشناسان بهداشت محیط و بیماری ها پس از بارندگی های کم سابقه در سال های اخیر، ویزیت بیماران و مادران باردار توسط پزشک و ماما در محل اسکان موقت زرآباد، بررسی وضعیت مادران باردار در روستاهای حمیدآباد، جهلیان، سرگان، چهاربیتی، کهیر، بیشمنت و...، کلرسنجی آب مناطق بازدید شده، شناسایی 4 مادر باردار جدید، بررسی وضعیت زنجیره سرد و واکسن مراکز، تامین مواد گندزدا در مناطق آسیب دیده و... از اقداماتی بوده است که در این شهرستان و روستاهای تابعه انجام شده است.

او با اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، شهرستان های چابهار، کنارک، سرباز، قصرقند، دلگان، نیکشهر و فنوج درگیر سیل شده اند، بیان کرده است: کل جمعیت آسیب دیده در این سیل در 930 روستای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بالغ بر 250 هزار نفر هستند. روستاهایی که در آب محاصره هستند 264 روستا با جمعیت بالغ بر 8200 نفر و روستاهایی که دچار قطع ارتباط مواصلاتی شده اند شامل 646 روستا با جمعیت بالغ بر 168 هزار نفر است.

پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور در حاشیه جلسه مدیریت بحران شهرستان چابهار با بیان این که مردم مناطق سیل زده نیاز مبرم به امدادرسانی و توزیع اقلام امدادی دارند، گفته است: عدم ارتباط راه ها نباید مشکلی در ارائه خدمات ایجاد کند. به گفته او، 12 مادر باردار از مناطق فاقد راه دسترسی و آب گرفته توسط اورژانس هوایی به بیمارستان انتقال یافته اند و از ابتدای بحران سیل تاکنون 53 مادر باردار از مناطق سیل زده به بیمارستان منتقل شده اند.

کولیوند با تاکید بر این که از 327 روستای تحت پوشش شبکه بهداشت چابهار، 120 روستا در محاصره آب و نیازمند مواد غذایی و بهداشتی هستند، گفته است: اورژانس هوایی با 7 پرواز در روز گذشته به 14 بیمار در مناطق قصرقند و چابهار امدادرسانی و آن ها را به بیمارستان منتقل کرده است. 4 تیم واکنش سریع و 2 تیم پشتیبان از اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در منطقه دشتیاری مستقرشده اند. همچنین 3 تیم بهداشتی نیز از دانشگاه علوم پزشکی کرمان در منطقه کار امدادرسانی را شروع خواهند کرد.