آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
خبر
۸

بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی

دنیای اقتصاد : پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی با 176 مسافر وارد مرحله تازه ای شده است. در همین راستا روزگذشته سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با اعلام این خبر گفت: در این ارتباط ابتدا در ستاد کل نیروهای مسلح، کمیسیون های تخصصی تشکیل شده و ابعاد موضوع را بررسی کردند که بررسی ها به اتمام نرسیده و در مرحله اولیه نتایج به مردم گزارش دادند که شاید مناسب تر بود که همان ابتدا که این کمیسیون ها تشکیل شده بود هم اعلام می کردند که این کمیسیون ها تشکیل شده و در حال بررسی نتایج است.

وی افزود: ستاد کل مامور شده و کارهای خود را انجام می دهد و با ابلاغ ویژه ریاست قوه قضائیه و سازمان قضایی نیروهای مسلح مامور شده که این موضوع را از بعد قضایی با بهره گیری از کارشناسان مختلف و کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان هواپیمایی کشوری، حوزه سایبری، جنگ الکترونیک و بهره گیری از اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما که طبق آخرین اطلاعم قرار بود روز دوشنبه به فرانسه منتقل و بازخوانی شود، همه اطلاعات جمع آوری شده و همه ابعاد موضوع رسیدگی شود. اسماعیلی همچنین گفت: تحقیقات مفصلی انجام شده و افرادی بازداشت شده اند. رسیدگی مراحل اولیه خود را از لحظه شروع کار طی می کند و با توجه به اینکه 72 ساعت از کار قضایی ما گذشته است بازخوانی جعبه سیاه کمک شایانی خواهد کرد.

تحویل طرح استیضاح وزیرراه به هیات رئیسه مجلس

همزمان نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از تحویل طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی به هیات رئیسه مجلس خبر داد. بهرام پارسایی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی در پی حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با دو محور تحویل هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شد؛ یکی اینکه چرا این وزارتخانه در شرایط جنگی مانع پرواز هواپیماهای مسافری نشده است و دیگر اینکه چرا برخلاف قوانین ایکائو و پیش از انجام اقدامات کارشناسی علت سقوط هواپیمای اوکراینی با قاطعیت نقص فنی اعلام شده است.

شناسایی 100 نفر از جان باختگان

ازسوی دیگر سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت: با اقدامات جدی و مداوم همکاران ما در پزشکی قانونی آمار شناسایی قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین به 100 نفر رسید. به گزارش «ایسنا» محمد شهریاری در این باره گفت: تاکنون 30 پیکر به خانواده جان باختگان تحویل داده شده است. تعداد دیگری از خانواده ها هم تشکیل پرونده داده اند و به زودی پیکر عزیزانشان به آنها تحویل داده خواهد شد. وی افزود: کار شناسایی هویت سایر جان باختگان ادامه دارد و احتمالا تا پایان هفته به پایان خواهد رسید.

تشکیل کمیته ویژه رسیدگی

درخبری دیگر سفارت ایران در لندن از تشکیل کمیته ویژه ای در بخش کنسولی جهت خدمت رسانی و رسیدگی به امور مربوط به جان باختگان ایرانی مقیم انگلیس در هواپیمایی اوکراینی خبر داد.

ادعای نیویورک تایمز

درهمین حال واکنش های بین المللی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی ادامه دارد. درهمین ارتباط استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: ما اطلاعیه دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین به طور غیر عمد و اشتباه در ایران هدف قرار گرفته است، دریافت کردیم. به گزارش «ایسنا» او تاکید کرد که تحقیقات درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران باید کاملا شفاف و با حضور تمام کشورهای متضرر انجام شود. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز روز دوشنبه در گفت وگویی با شبکه گلوبال با اشاره به تنش های اخیر در منطقه که در پی اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی رخ داد، گفت که اگر به خاطر این تنش ها نبود شهروندان کانادایی جان باخته در حادثه هواپیمای اوکراینی اکنون در کنار خانواده هایشان بودند. وی افزود: با وجود تلاش دولت این کشور با بیشترین سرعت ممکن برای بازگرداندن پیکر جان باختگان به وطن برای خاکسپاری، ممکن است که این روند هفته ها یا «شاید ماه ها» به طول بینجامد. در خبری دیگر روزنامه نیویورک تایمز در آخرین گزارش خود درباره جزئیات سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران ادعا کرده است بررسی اطلاعات پرواز، جزئیات رهگیری هواپیمای مذکور و فیلم های موجود از اصابت موشک به هواپیما نشان می دهد که هواپیمای اوکراینی 20 تا 30 ثانیه قبل از اصابت موشک، مخابره سیگنال شناسایی را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، ایان پتچنیک، سخنگوی موسسه رهگیری خطوط پروازی فلایت رادار 24، که به صورت شبانه روزی موقعیت مکانی و جزئیات پرواز هواپیماهای مسافری در سراسر جهان را به صورت زنده ارائه می دهد و از جمله معتبرترین موسسات در این زمینه است، می گوید: هواپیماهای تجاری و مسافربری خود را از طریق مخابره دائمی سیگنال شناسایی به رادار های فرودگاهی و سامانه های پدافندی معرفی می کنند که این سیگنال از طریق یک دستگاه به نام ترانس پاندر که در هواپیما نصب شده است، به صورت دائم مخابره می شود.

جان کاکس، خلبان و کارشناس سوانح هوایی و مدیرعامل موسسه سیفتی آپریتینگ سیستمز نیز می گوید: نرم افزار سامانه پدافندی تور از طریق رادار، تشخیص عینی یک هواپیما و همچنین استفاده از سیگنال ترنس پاندر برای شناسایی هواپیماها، پرنده ها و اهداف احتمالی استفاده می کند. در صورتی که سیگنال شناسایی هواپیما اشتباه باشد یا اینکه برای یک پرنده هیچ سیگنالی مخابره نشود نرم افزار سیستم تور اعلام خطر می کند. وی می گوید: از اینجا به بعد موشک از طریق رادار هدایت شده و زمانی که به نزدیک هدف می رسد منفجر می شود و ترکش های زیادی را به هدف می زند.