آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
دیپلماسی
۵

خبر

ظریف راهی هند شد

وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در پنجمین اجلاس «رایسینا» عصر روز سه شنبه راهی هند شد. پنجمین دوره نشست سالانه گفت وگوهای «رایسینا» به مدت سه روز با حضور وزیران امور خارجه 12 کشور جهان از جمله ایران در دهلی نو برگزار شده است. بر اساس این گزارش روز چهارشنبه وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست سخنرانی می کند.

نشست سالانه گفت وگوهای رایسینا (RAISINA) با حضور بیش از دو هزار شرکت کننده در دهلی نو برگزار شده و بر اساس اخبار منتشر شده 700 هیات از 100 کشور خارجی شامل شخصیت های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان مهمانان این دوره هستند.

نشست رایسینا (RAISINA) با همکاری وزارت خارجه هند و بنیاد تحقیقاتی آبزرور این کشور برگزار می شود. رایسینا برگرفته از تپه راسینا در منطقه مرکزی دهلی نو است که کاخ ریاست جمهوری و کل نهادهای دولتی این کشور در آنجا مستقر هستند.

نخستین نشست گفت وگوها در سال 2016 با حضور بیش از 100 سخنران از 69 کشور جهان درباره مجموعه موضوعات سیاسی، اقتصادی، انسانی و دیجیتال کشورهای آسیایی برگزار شد.

محمدجواد ظریف قرار است علاوه بر سخنرانی در نشست رایسینا با برخی از همتایان خود دیدار و گفت وگو کند. وی که در راس هیاتی سیاسی عازم هند شده قرار است در بمبئی با تجار و کارآفرینان این شهر نیز دیدار و برای آنان سخنرانی کند.

تکرار ادعاهای مارک اسپر درباره دلیل ترور شهید سلیمانی

وزیر دفاع امریکا مدعی شد که اقدام کشورش در ترور سردار سلیمانی در خاک عراق قانونی بوده است. او این جنایت امریکا را در راستای دفاع از خود دانست. به گزارش ایسنا، مارک اسپر وزیر دفاع امریکا در گفت وگو با شبکه رادیویی ان پی آر با بیان اینکه وضعیت خاورمیانه کماکان به دقت تحت نظر قرار دارد، مدعی شد: ما ایران را مسوول رفتار نیروهای مورد حمایتش می دانیم و از حق دفاع از خود بهره می بریم و هر جا از نظر قانونی در دسترس و مناسب باشد که این نیروها را برای اقدامات شان مسوول کنیم، دست به اقدام خواهیم زد.

مارک اسپر در بخش دیگری از این گفت وگو به تکرار ادعای مقامات امریکایی درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی پرداخت و تلاش کرد، جنایت امریکا در به شهادت رساندن سلیمانی را در راستای دفاع از خود جلوه دهد.

وزیر دفاع امریکا در ادامه ادعاهای خود گفت که درباره عملکرد سردار سلیمانی و اینکه قصد داشت یک حمله بزرگ در منطقه انجام دهد، اتفاق نظر وجود داشت. او گفت: اکنون امریکا در مقایسه با چند هفته قبل امن تر شده است چراکه واشنگتن فردی را که دستش به خون امریکایی ها آغشته بود، حذف کرده است.

وی همچنین مدعی شد: قطعنامه اختیارات استفاده از نیروی نظامی به ارتش امریکا اجازه می دهد که نیروهای مورد حمایت ایران در عراق را هدف قرار دهد. همچنین اختیارات رییس جمهور تحت ماده دوم قانون اساسی این اجازه را به امریکا می دهد که در صورت هدف قرار گرفتن منافع امریکا به ایران حمله کند.

واکنش عربستان به حمله موشکی ایران

کابینه عربستان سعودی روز گذشته به واکنش موشکی ایران به اقدام تروریستی امریکا و به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی واکنش نشان داد. به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، کابینه سعودی آنچه آن را «تجاوز ایران و نقض حاکمیت عراق» خواند، محکوم کرد و گفت «شورای وزیران سعودی بار دیگر اعلام می کند که پادشاهی سعودی تجاوزهای ایران و نقض حاکمیت عراق را محکوم می کند.»

شورای وزیران سعودی پایگاه عین الاسد را که امریکا در آن مستقر است، «عراقی» توصیف کرد و گفت: «در پی حمله ایران به دو پایگاه نظامی عراقی که نیروهای ائتلاف بین المللی در آن هستند، پادشاهی سعودی اعلام می کند که در کنار عراق ایستاده است».

بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشدالشعبی عراق از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشدالشعبی عراق در حمله هوایی امریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تایید کرد.

در پی این خبر، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) مسوولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه ای اذعان کرد که این ترور به دستور رییس جمهور امریکا صورت گرفته است. ایران در واکنش به این اقدام تروریستی اعلام کرد که پاسخ می دهد و چهار روز بعد پایگاه عین الاسد در غرب عراق را که از مهم ترین پایگاه های امریکا در این کشور است، هدف بیش از 10 موشک قرار داد.