آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۷
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سایه روشن

ظریف: اتحادیه اروپا می تواند برجام را حفظ کند اما...

وزیر خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: آخرین بار که انگلستان توسط ایالات متحده به مسیر بدنامی کشیده شد، جنگ عراق بود. مساله چگونه حل و فصل می شود؟ یک مسیر شرافتمندانه تغییر را در پیش بگیرید و طبق دستور دادگاه، بدهی خود به ایرانیان را بپردازید.

وزیر امور خارجه افزوده است: طی 20 ماه، سه کشور اروپایی عضو برجام، با پیروی از سیاست انگلستان در جلب رضایت ایالات متحده، به دیکته های آمریکا تن داده اند. این کار هیچ نتیجه ای دربر نداشته و هرگز نخواهد داشت. تروئیکای اروپا می تواند برجام را حفظ کند، ولی نه با جلب رضایت قلدر و اعمال فشار بر ایران که به برجام پایبند بوده است. در عوض، اروپا باید شجاعت این را داشته باشد که به تعهدات خود عمل کند./ خبرگزاری صدا و سیما

اسماعیلی: تعدادی از نمایندگان، پرونده دارند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تعدادی از نمایندگان در مراجع قضایی پرونده قضایی دارند البته تعداد آنها زیاد نیست.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری درباره رد یا تایید صلاحیت های نمایندگان تصریح کرد: در ارتباط با رد صلاحیت ها، مرجع بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در قانون مشخص شده است و هیات های نظارت شورای نگهبان و خود شورای نگهبان به موجب قانون عهده دار این مسوولیت هستند.

اسماعیلی افزود: هنوز فرآیند رسیدگی به صلاحیت ها به اتمام نرسیده است و کسانی که صلاحیت آنها رد شده است، فرصت اعتراض دارند و چه بسا در مقام رسیدگی به اعتراض در مرحله بعد توسط شورای نگهبان، تغییراتی هم در نتایج اعلام شده اتفاق بیفتد که این بخش از حوزه ما خارج است.

وی درباره واکنش قوه قضاییه به حضور افراد در تجمعات غیرقانونی، گفت: سیاست قضایی قوه قضاییه که بار ها اعلام کرده ایم این است که بین معترضان و آشوبگران و همچنین اقدام اعتراضی با اقدام ضدانقلابی و مغایر امنیت ملی کشور تفاوت قائل هستیم. به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نخواهیم آمد و با کسانی که به هر شکل اقدام علیه امنیت داشته باشند، در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی برخورد خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیما و تعداد بازداشت شدگان و این که آیا از مسوولان بالاتر سپاه در این زمینه پرس و جو شده است، گفت: تحقیقات مفصل انجام شده و افرادی هم بازداشت شده اند، رسیدگی مراحل اولیه خود را طی می کند و اطلاعات جعبه سیاه که بازخوانی شود، کمک شایانی خواهد کرد؛ اما همین محور ها و به ویژه اولویت استیفای حقوق مادی و معنوی داغ دیدگان این حادثه، جزو برنامه های ماست./ میزان

حاجی زاده: جان و آبروی مان را برای انقلاب می گذاریم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان این که ما هم جان و هم آبروی مان را برای انقلاب می گذاریم، اظهار کرد: همه نیروهای مسلح پای حفظ امنیت کشور، مردم، نظام و ولایت ایستاده اند.

سردار امیرعلی حاجی زاده این مطلب را در حاشیه مراسم پاسداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هم رزمان شهیدش بیان کرد و گفت: دیدید که مهم ترین پایگاه آمریکا مورد ضربات موشکی قرار گرفت و آنها نتوانستند هیچ غلطی بکنند؛ ملت ما با اطمینان بدانند که ما امروز دیگر یک ابرقدرت هستیم.

همچنین سردار شریف سخنگوی سپاه در جمع خبرنگاران گفت: وقتی پیکر سردار را به کشور آوردند در پنج شهر اهواز، مشهد، تهران، قم و کرمان تشییع شد و 25 میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: این پیام بسیار روشنی برای آمریکایی هاست که مردم ما یکپارچه خواستار مقابله با آمریکایی ها هستند و از ما پاسداران می خواهند مثل قاسم سلیمانی عمل کنیم و آمریکا را در همه عرصه ها و صحنه ها شکست بدهیم./ فارس