آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
جهان
۶

پمپئو: عراقی ها از ما می خواهند که در این کشور بمانیم

عبدالمهدی: هیچ توافقی در کار نیست

میثم سلیمانی

عراق برای امریکایی ها به نحوی هم عشق است هم نفرت؛ از یک طرف آنها نمی خواهند و نمی توانند پس از 17 سال جنگ به راحتی این کشور را با همه اهمیتی که برای آنها داشته ترک کنند و در سوی دیگر می خواهند به نحوی از دست آن به دلیل هزینه هایی که تاکنون برای امریکا داشته خلاص شوند، چراکه حتی عراق می تواند در آینده هزینه های بیشتری روی دست امریکایی ها بگذارد. با این وجود علی رغم مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از عراق اما به نظر نمی رسد امریکایی ها تمایلی به انجام این کار داشته باشند. روز دوشنبه به وقت امریکا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا ادعا کرد که رهبران عراقی به او گفته اند که علی رغم درخواست های عمومی برای ترک عراق، از حضور نیروهای امریکایی حمایت می کنند. با این وجود مایک پمپئو به طور دقیق مشخص نکرده که این مقامات در چه سطحی بوده اند. لازم به ذکر است که هفته گذشته پارلمان عراق پس از حمله ایالات متحده به فرودگاه بغداد و ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، قطعنامه ای را به تصویب رساند که به خروج نیروهای امریکایی از خاک عراق منتهی می شد.

اما مایک پمپئو در سخنانی که اصرار داشت نمی تواند جزییات تماس های خود را فاش کند و گفت که او طی چند وقت اخیر پیام های متفاوتی را از حدود 50 رهبر عراقی دریافت کرده که معتقدند امریکا باید در عراق بماند. مایک پمپئو که در دانشگاه استنفورد در کنار کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه سابق امریکا حضور داشت و در پاسخ به سوالی گفت: آنها این گونه اظهارنظرها را علنی نخواهند کرد. اما همه آنها از این واقعیت استقبال می کنند که امریکا هنوز هم در حال اجرای برنامه های ضدتروریستی خود است.

پمپئو در ادامه سخنان خود عنوان کرد که نیروهای امریکایی اطمینان می دهند که دیگر اجازه ظهور داعش در عراق را نمی دهند و مدعی شد که اکنون فرصتی برای عراقی ها به وجود آمده تا بتواند حاکمیت و استقلال موردنظر اکثریت در این کشور حاکم شود.

پمپئو همچنین در سخنان خود مدعی شد که با همه رهبران عراقی از جمله اکثریت شیعه صحبت می کند که از روابط مذهبی با ایران برخوردار هستند.

با این حال اگرچه پمپئو مدعی تمایل عراقی ها برای ماندگاری ارتش امریکا در عراق است اما واقعیت چیز دیگری به نظر می رسد، چراکه ترامپ از همان روز اول تصویب قطعنامه خروج نیروهای امریکایی از عراق این کشور را تهدید به تحریم های گسترده کرده است.

حتی دو مقام امریکایی نیز به عراقی ها هشدار داده اند که در صورت اصرار بر خروج نیروهای امریکایی از عراق امریکا حساب ارزی دولت عراق در بانک فدرال رزرو نیویورک را مسدود خواهد کرد و این اتفاق می تواند موجب ویرانی اقتصاد متکی به نفت عراق شود.

این موضوع نشان می دهد که کاملا خلاف سخنان ترامپ است که بارها نسبت به حضور پرهزینه ارتش امریکا در عراق پس از حمله سال 2003 به شدت نقد داشت. حمله ای که صدام را برکنار کرد اما به درگیری های داخلی در این کشور پایان نداد. پمپئو اظهار داشت که ایالات متحده علاقه مند است که در یک برنامه بلند حضور نیروهای امریکایی در عراق کمرنگ شود. او در سخنان خود گفت: تا آنجا که می توانیم از سرمایه امریکایی کمتری در عراق استفاده می کنیم و جان امریکایی های کمتری را در معرض خطر قرار می دهیم و باید این کار را انجام دهیم.

گفتنی است هفته گذشته مایک پمپئو درخواست نخست وزیر موقت این کشور را مبنی بر اعزام هیاتی برای بحث درخصوص خروج نیروهای امریکایی از عراق رد کرد و امریکایی ها حتی حاضر نشدند وارد گفت وگو در این زمینه شوند و بیشتر سعی کردند با تهدید به عراقی ها نشان دهند چه تصمیم خطرناکی را اتخاذ کرده اند و حتی عنوان کردند که دولت در جایگاهی نیست که بخواهد این تصمیم را بگیرد.

با این وجود دفتر نخست وزیری عراق روز گذشته تاکید کرد که بغداد به هیچ وجه از تصمیم پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای نظامی خارجی از این کشور کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق در گفت وگو با رسانه ها تاکید کرد که بغداد هرگز توافقنامه ای را برای باقی ماندن نیروهای امریکایی در عراق با هدف ادامه مبارزه با گروه تروریستی داعش امضا نخواهد کرد.

او افزود: تا این لحظه دولت به تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای امریکا پایبند بوده و این قانون تنها شامل نیروهای امریکایی نمی شود، بلکه همه نظامیان خارجی باید عراق را ترک کنند. سخنگوی دولت پیشبرد امور همچنین وجود هرگونه توافق میان واشنگتن و بغداد برای باقی ماندن نیروهای امریکایی در عراق را رد کرد و گفت: دولت در مسیر درست خود برای اخراج نیروهای نظامی خارجی قرار دارد.

با این حال پیش از این مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به درخواست عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق مبنی بر ایجاد ساز و کار لازم برای خروج نظامیان امریکا، بر ادامه شراکت واشنگتن و بغداد تاکید و عنوان کرد که امریکا به حضور نیروهای خود در عراق برای مقابله با داعش ادامه می دهد.

همچنین ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در گفت وگو با CNN اظهار کرده بود: علی رغم اینکه پارلمان عراق قانون خروج نیروهای امریکایی را تصویب کرده است اما من معتقدم که امریکا و عراق در شرف دستیابی به یک توافقنامه در راستای ادامه جنگ علیه داعش هستند.

با این وجود فراکسیون پارلمانی الفتح وابسته به هادی العامری تهدید کرد، درصورتی که تصمیم عراق در زمینه خروج نیروهای امریکایی از کشور پاسخ داده نشود، تنش نظامی علیه نیروهای امریکایی را آغاز می کند. به گزارش ایسنا، ائتلاف الفتح دومین فراکسیون بزرگ پارلمانی متشکل از شاخه های سیاسی گروه های حشد الشعبی نظیر عصائب اهل الحق، جنبش النجباء و سازمان بدر است. محمد الغبان، رییس این فراکسیون به تلویزیون دولتی عراق گفت: دولت عراق خواهان اتخاذ تدابیری در جهت پایان دادن به حضور نیروهای بیگانه در خاک عراق به خصوص پس از مصوبه اخیر پارلمان است. الغبان تاکید کرد: هرگونه سهل انگاری یا دور زدن از سوی نیروهای امریکایی منجر به خشم مردمی و درگیری های نظامی علیه آنها خواهد شد. او هشدار داد: بی ثبات سازی منطقه به ضرر روابط عراق و امریکاست.

اهمیت ماندن یا رفتن ناتو از عراق

با این حال فاضل ابورغیف، کارشناس نظامی عراقی در گفت وگو با ال مانیتور درخصوص اهمیت احتمالی خروج ناتو علی رغم توقف فعالیت های آموزشی آن می گوید: اقدام ناتو از اهمیت اساسی برخوردار نیست، زیرا نقش ناتو در عراق در حد معمولی است حتی تا آنجا که به آموزش نیز مربوط می شود اقدام خاصی در این بین مطرح نیست. اما وظایف مشترکی در بحث تبادل اطلاعات بین ناتو و مقامات عراقی وجود دارد اما بیشترین اطلاعات از سمت عراق به ناتو درخصوص گروه های تروریستی و هسته های آنها ارایه می شود. ابورغیف در پاسخ به این سوال که عراق آیا با مشکل تامین اسلحه مواجه می شود نیز گفت: عراق می تواند از منابع دیگر و خارج از ناتو تسلیحات متنوع تری تهیه کند، زیرا زمانی که امریکا از تحویل هلی کوپتر آپاچی امتناع کرد، عراق هلی کوپترها و جنگنده های روسی را جایگزین کرد.

هشام ال هاشمی، محقق مرکز مطالعات استراتژیک بین النهرین به ال مانیتور در این خصوص گفت، اهمیت ماندن ایالات متحده در عراق در اینجاست که بتواند مسیر زمینی تهران-بیروت را مسدود کند. به لحاظ سیاسی نیز ناتو با محوریت امریکا می تواند بر ابزارهای قدرت سیاسی در عراق نفوذ داشته باشد و این نفوذ می تواند به تامین منافع اقتصادی و همچنین فروش اسلحه نیز کمک کند. احمد الشریفی یک تحلیلگر نظامی دیگر نیز می گوید، توافق های امنیتی عراق با ایالات متحده هیچ ارتباطی به تصمیم های مربوط به ناتو ندارد.