آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
خبر
۲

سخنگوی قوه قضائیه: سفیر انگلیس عنصر نامطلوب است

دنیای اقتصاد : غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته در هجدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره حواشی سقوط هواپیمای اوکراین ازجمله حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر، سفیر انگلیس را عنصر نامطلوب خواند و از بازداشت 30 نفر در جریان تجمعات اخیر خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه سیاست قضایی ما این است که بین معترضان و آشوبگران و میان اقدام اعتراضی و اقدام ضدانقلابی و مغایر امنیت ملی کشور تفاوت قائل هستیم، تاکید کرد: به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نمی آییم و با کسانی که به هر شکل اقدام علیه امنیت کشور داشته باشند در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی برخورد می کنیم. در این موضوع هم برای اینکه ماموریت ما تامین امنیت شهروندان است، تعارفی با هیچ کس نخواهیم داشت ولو به حسب ظاهر فرد مدعی مصونیت دیپلماتیک باشد.  اسماعیلی در ادامه با تاکید بر اینکه قواعد بین المللی را مراعات می کنیم و به کنوانسیون های بین المللی که ملحق شدیم احترام می گذاریم، گفت: اما احترام به کنوانسیون های بین المللی یک جانبه نیست. کنوانسیون وین در تبیین حقوق دیپلماتیک برای دیپلمات های کشورهای خارجی در کشور پذیرنده مصونیت قائل شده است و ما نیز این مصونیت را قائل هستیم. البته به موجب ماده 41 کنوانسیون وین همه افرادی که از مزایا و مصونیت های دیپلماتیک بهره مند هستند، موظفند قوانین و مقررات دولت پذیرنده را محترم بشمارند و از مداخله در امور داخلی کشور میزبان خودداری کنند.

اسماعیلی توضیح داد: سفیر انگلیس به عنوان بالاترین نماینده این کشور در جمهوری اسلامی در یک تجمع غیرقانونی شرکت کرد و از این تجمع فیلم و عکس تهیه کرد و نقش تحریک کننده برای ایجاد تجمع و استمرار تجمع غیرقانونی داشت که به هیچ عنوان پذیرفته نیست. سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ابتدا سفیر انگلیس را نشناختند و او انگلیسی صحبت می کرد و بعد که احساس کرد بازداشت می شود زبان به فارسی صحبت کردن گشود و خود را سفیر انگلیس معرفی کرد، گفت: شیطنت و دروغگویی از این بالاتر در یک شخصیت دیپلماتیک سراغ دارید؟ در حقوق بین الملل چنین شخصی عنصر نامطلوب است و انتظار مردم این است که عنصر نامطلوب اخراج شود و هم قوانین بین المللی ایجاب می کند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ماده 9 کنوانسیون وین آمده است که دولت پذیرنده هر لحظه و بی آنکه التزامی به توجیه تصمیم خود داشته باشد به دولت فرستنده اطلاع می دهد که رئیس یا هر یک از اعضای هیات او شخصی نامطلوب است و در این صورت دولت فرستنده مامور را فرامی خواند و به خدمت او خاتمه می دهد. اگر امتناع کند، کشور پذیرنده می تواند به عنوان عنصر نامطلوب وی را اخراج کند.  سخنگوی قوه قضائیه همچنین تاکید کرد: البته مسوول و مباشر در این حوزه وزارت امور خارجه و دولت به عنوان دولت پذیرنده است و ما به عنوان دستگاه قضایی و جامعه حقوقی این استدلال را داریم که این فرد عنصر نامطلوب است و تکلیف عنصر نامطلوب نیز مشخص است.

بازداشت 30 نفر در اعتراض های اخیر

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در تجمعات اخیر چه تعداد بازداشت شدند و اینکه آیا غیر از سفیر انگلیس، اتباع خارجی دیگری نیز بازداشت شده اند یا نه، گفت: غیر از سفیر، فرد دیگری گزارش نشده که بازداشت شده باشد. سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: درجایی که اقدام علیه امنیت باشد و امنیت شهروندان را به مخاطره بیندازد و دست بیگانگان در کار باشد، تعارفی نداریم و در حوادث اخیر نیز بازداشتی داریم؛ اما عدد دقیق ندارم و عدد اولیه چیزی حدود 30 نفر بوده است.

آمار کشته شدگان آبان ماه

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه این نشست به سوالی درباره علت ارائه نشدن آمار کشته ها و بازداشتی های حوادث آبان ماه 1398 پاسخ داد. اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با گذشت دو ماه از اتفاقات آبان ماه، دلیل اینکه هیچ آماری از کشته شدگان و بازداشت شدگان از سوی مراجع رسمی اعلام نشده چیست، گفت: در ارتباط با بازداشت شدگان مسوول ما هستیم و آمار هم دست ما است. در بحث جان باختگان نهاد متولی شورای امنیت است و قطعا شورای امنیت در مقطع مناسب در این ارتباط اطلاع رسانی خواهد کرد.

او یادآوری کرد: تعداد بازداشتی های کل کشور مشخص است؛ ولی آمار آن را الان ندارم. در تهران 300 نفر بود که قبلا اعلام شد.

18 میلیارد دلار گم نشده است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و اینکه آیا وضعیت پرونده معاون سابق نظارت بانک مرکزی مشخص شد یا نه، گفت: این پرونده به لحاظ اینکه هنوز بین دادسرا و دادگاه در کش و قوس است و قرار است رفع نقص هایی انجام شود، بعد از رفع نقص و تکمیل تحقیقات اطلاع رسانی می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پرونده 18 میلیارد دلاری گفت: این پرونده 18 میلیارد خوب تدوین نشد یا نخواستند خوب تدوین شود. یک بار گفتند 18 میلیارد دلار گم شده، یک بار گفتند 18 میلیارد دلار برباد رفته و یک عده نیز بحث تخصیص ارز را مطرح کردند و برخی نیز گفتند اصلا 18 میلیارد دلار گم نشده است. در این ارتباط بخش هایی از موضوع را به تناسب تخصیص ارزها رسیدگی کردیم. یک بخشی نیز نیاز به رسیدگی عمومی دارد که در پرونده اصلی ارزی که مربوط به مسوولان بانک مرکزی است، درحال تحقیقات است.

مشایی و بقایی آزاد نشده اند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آزادی بقایی و مشایی با توجه به وضعیت جسمانی آنها گفت: این افراد محکوم شده اند و محکومیتشان در حال اجراست و مانند سایر زندانیان به تناسب از مرخصی استفاده می کنند و هر زندانی هم نیاز به درمان خارج از زندان داشته باشد، به موجب قانون مقدمات درمان زندانی در خارج از زندان فراهم می شود. اتفاقی که به معنای آزادی آنها و مختومه شدن پرونده های آنها باشد، نیفتاده است.

پرونده کیک های آلوده

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده کیک های آلوده به قرص گفت: بخش های مختلف اطلاعاتی و امنیتی مطالعات گسترده ای انجام داده اند. تا امروز آنچه مسلم است این است که واحدهای تولیدی ما به هیچ وجه نقشی در این موضوع نداشتند و بررسی ها ادامه دارد و حاکی از یک توطئه است؛ زیرا قرص در بیش از 50 برند کشف شده است. اسماعیلی اظهار کرد: این اقدامات بعد از تولید و توسط افراد با هدف آسیب زدن به تولید اقتصادی کشور انجام شده است. هنوز منشا اصلی شناسایی نشده و نیروی امنیتی و بهداشت و درمان پیگیر موضوع هستند.

وضعیت افراد رد صلاحیت شده

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت برخی افراد توسط شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و ارتباط آن با محکومیت مالی آنها گفت: مرجع تایید صلاحیت داوطلبان در مجلس شورای نگهبان است. هنوز فرآیند رسیدگی به اتمام نرسیده و فرصت اعتراض وجود دارد و چه بسا تغییراتی هم ایجاد شود؛ اما اینکه پرونده دارند، بله تعدادی از این افراد پرونده دارند که البته عددش بالا نیست. البته تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده پرونده قضایی ندارند.