آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
صنعت و معدن
۳

مثلث توکیو-بروکسل-واشنگتن شکل گرفت

لابی تجاری علیه حمایت گرایی

دنیای اقتصاد : در آستانه دیدار روز چهارشنبه مقامات چین و آمریکا برای امضای فاز نخست توافق تجاری بین این دو غول اقتصاد جهان، خبرها از دیدار مقامات ارشد تجاری آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا در روز سه شنبه در واشنگتن حکایت داشت. قرار بود این سه شریک تجاری یک روز پیش از نهایی شدن توافق اولیه چین و آمریکا سیاست های تجاری غیربازاری و یارانه های تجاری چین را مورد بحث و بررسی قرار دهند. از سوی دیگر نماینده تجاری اروپا ماموریت دارد تا در سفر خود به واشنگتن که از روز دوشنبه آغاز شده است، اختلافات تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا حول موضوعاتی همچون مالیات فرانسه بر شرکت های تکنولوژی آمریکایی و موضوع پرتنش هواپیماسازی را به بحث و بررسی گذارد و برای تنش زدایی بر سر این مسائل تلاش کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از رویترز، روز دوشنبه رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری آمریکا با هیروشی کاجی یاما، همتای ژاپنی خود دیدار کرد و در برنامه های روز پنج شنبه او دیداری جداگانه با فیل هوگان، کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا ثبت شده است. قرار است همچنین در روز چهارشنبه (امروز) نیز دیدار با نمایندگان چینی برای امضای فاز نخست توافق تجاری شکل گیرد، رویدادی که امید است به جنگ تعرفه ای 18 ماهه تلافی جویانه بین دو اقتصاد برتر جهان پایان دهد، جنگی که بازارهای مالی جهان را دچار تلاطم کرد و از رشد اقتصادی جهان کاست.

یک نهاد تحقیقاتی با عنوان موسسه فناوری اطلاعات و نوآوری روز دوشنبه از هر سه طرف (ژاپن، اتحادیه اروپا و آمریکا) خواست که فعلا مجادلات اخیر تجاری خود و راهکارهای خارج از چارچوب سازمان تجارت جهانی علیه یکدیگر را کنار گذارند و در عوض بر ارائه پاسخی هماهنگ به آنچه «فعالیت های خطرناک حمایت گرایی چین» خوانده است، تمرکز کنند. این گروه در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد، نوشت:«در صورتی که اقدام قاطع و هماهنگی انجام نشود، به احتمال زیاد اقتصادهای عمده در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی با موج مخرب رقابت ناعادلانه مواجه خواهند شد و در نتیجه آن، شاهد افت اشتغال خواهند شد.» این بیانیه افزود: «اگر ملت یا منطقه ای در رقابت در حوزه یک صنعت پیشرفته به چین ببازد، غیرممکن است که بتواند دوباره جان گیرد.»

اقتصاددانان و کارشناسان می گویند: گرچه فاز نخست توافق تجاری با چین گامی مثبت رو به جلوست اما چالش های بسیاری را باقی می گذارد که باید حل شوند.»

بی اثری جنگ تجاری بر صادرات چین

در تازه ترین گزارش از آمار تجاری چین مشخص شده است که جنگ تجاری چین و آمریکا گرچه موجب کاهش تجارت چین با بزرگ ترین اقتصاد جهان شده است، اما در کل صادرات چین طی سال 2019 افزایش یافته است. به گزارش بلومبرگ، اداره گمرک چین روز سه شنبه اعلام کرد صادرات این کشور در سال 2019 نسبت به سال گذشته میلادی 5/ 0 درصد افزایش یافت در حالی که واردات به لحاظ ارزش دلاری 8/ 2 درصد کاهش داشته است. این موضوع موجب شد مازاد تجاری چین برای سال 2019 به 5/ 421 میلیارد دلار بالغ شود. از سوی دیگر اما تجارت چین با آمریکا به لحاظ ارزش در معیار یوآن حدود 11 درصد افت داشته است. مسائل کلیدی در قلب مجادلات دوجانبه پکن-واشنگتن از جمله یارانه های چین برای شرکت های دولتی، تجارت دیجیتال و امنیت سایبری هنوز باید مورد بحث قرار گیرند، اما هنوز مشخص نیست که آیا فاز دوم توافق تجاری تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال 2020 میسر خواهد شد یا نه.

درد مشترک سه جانبه

اتحادیه اروپا و ژاپن هم در بسیاری از این نگرانی ها و نحوه رفتار چین در بازارهای جهانی، با آمریکا شریک اند اما توکیو و بروکسل با تعرفه هایی که ترامپ آن را وسیله تهدیدشان قرار داد و در برخی موارد اعمال نیز کرد، در لاک دفاعی فرو رفتند.

ژاپن در ماه سپتامبر توانست به یک توافق تجاری موقتی با آمریکا دست یابد. تنش ها بین واشنگتن و بروکسل اما به خاطر تهدید واشنگتن در ماه دسامبر مبنی بر وضع تعرفه های 100 درصدی بر کالاهای فرانسوی همچنان در سطح بالایی قرار دارد. واشنگتن این تهدید خود را به بهانه وضع مالیات بر خدمات دیجیتال توسط فرانسه مطرح ساخت و گفت که تعرفه های خود را بر طیفی از کالاهای اروپایی افزایش خواهد داد، مگر آنکه دو طرف بتوانند مجادله طولانی مدت خود را بر یارانه هواپیماسازی حل و فصل کنند.

به گزارش بلومبرگ، در شرایطی که ترامپ تهدید کرد که قطعات خودروی اروپایی را با تعرفه هایی که از مدت ها پیش انتظارش می رفت مواجه خواهد ساخت، دو طرف اختلافات قدیمی را دوباره مطرح کردند و بر اثر تفاوت های بنیادین در سیاست های تجاری مجادلات تازه ای را به اختلافات پیشین خود افزودند. حالا با اوج گیری تنش های سیاسی بین ایران و آمریکا و اعمال تحریم های بیشتر واشنگتن علیه تهران، این احتمال وجود دارد که در نشست واشنگتن و بروکسل، ترامپ پرسش های جدیدی را پیش روی اروپایی ها بگذارد و تعرفه هایی را به عنوان تهدید علیه متحدان اروپایی خود برای ممانعت از فعالیت تجاری با ایران مطرح کند.

با گذشت سه سال از به قدرت رسیدن، ترامپ همچنان با شعار «نخست آمریکا» که نظم جهانی را به چالش کشید، متحدان اروپایی خود را می آزارد. اتحادیه اروپا تلاش دارد چندجانبه گرایی را که شاکله اصلی تشکیل این اتحادیه بود حفظ کند در حالی که با روی کار آمدن ترامپ از سرگشتگی و حیرت به سوی تقویت خود در برابر مشکلات جدید پیش رفته است. تنش های اروپا-آمریکا تاکنون عمدتا در سایه جنگ تجاری چین و آمریکا قرار داشته است که پس لزره هایی به مراتب شدیدتر را در سطح جهان پراکنده است.حالا که چین و آمریکا قصد تنش زدایی دارند، اروپایی ها هم لزوم حل و فصل احتلافات دیرینه را بیش از پیش حس می کنند.

گفته می شود مذاکرات سه جانبه این سه اقتصاد مطرح جهان تا زمانی که ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا حضور دارد، ادامه خواهد داشت. سفارت ژاپن در واشنگتن و هیات اروپایی از ارائه هرگونه اظهارنظر اولیه در رابطه با این مذاکرات سه جانبه به رویترز سرباززدند.