آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۵
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

ابعاد پنهان استیضاح ترامپ

گروه بین الملل : این روزها، ماجرای استیضاح ترامپ بار دیگر به موضوعی داغ در ایالات متحده تبدیل شده است. چنانچه نیویورک تایمز و دیگر رسانه های آمریکایی اذعان کرده اند، هرچند که رئیس جمهور آمریکا نسبت به عدم برکناری خود اطمینان کامل دارد، اما از طرح برخی مسائل در جلسه استیضاح به شدت هراسان است.  اگرچه تخلفات دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در خصوص زد و بند غیرقانونی با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بر سر پرونده بایدن و پسرش محرز است، اما شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که نتیجه استیضاح ترامپ، تابعی از خطاکار بودن یا نبودن وی نبوده و نیست!بعد پنهان استیضاح ترامپ دقیقا همین جاست!

اخیرا مجلس نمایندگان آمریکا موافقت خود را با استیضاح ترامپ و ارجاع پرونده وی به مجلس سنا اعلام کرد.  مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رای گیری کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رای گذاشته شد که با 230 رای موافق و 197 رای مخالف مورد موافقت قرار گرفت. قانون گذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقیقات کنگره» مربوط می شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با 229 رای مثبت و 198 رای منفی به تصویب رسید.با این حال هنوز نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا حاضر به ارسال پرونده به سنا نشده است. دموکرات ها معتقدند که مجلس سنای آمریکا (که اکثریت آن در دستان حزب جمهوری خواه است)، قصد افشاگری در خصوص ابعاد مبهم و پشت پرده این پرونده جنجالی را ندارند. سناتورهای جمهوری خواه در صدد آن هستند تا صرفا با یک رای گیری ساده، رای به برائت ترامپ داده  و پرونده استیضاح وی را تا قبل از فرا رسیدن سال 2020 میلادی مختومه کنند. 

 واقعیت امر این است که با توجه به اکثریت جمهوری خواه حاکم بر سنا، احتمال برکناری ترامپ تقریبا ناممکن خواهد بود. هم اکنون جمهوری خواهان با 53 کرسی، سنای آمریکا را در دست دارند و در مقابل، دموکرات ها 47 کرسی را به خود اختصاص داده اند. جهت برکناری ترامپ، لازم است 67 سناتور، به استیضاح وی رای مثبت دهند . با این حال به نظر می رسد جمهوری خواهان سنا قصد ندارند در برهه فعلی پشت رئیس جمهور ایالات متحده را خالی کنند. در این میان، تنها موضوعی که برای جمهوری خواهان و دموکرات ها کمترین اهمیتی ندارد،  واقعیات پرونده اوکراین گیت است! 

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواهان سنا در واکنش به استیضاح ترامپ، خطاب به دموکرات ها اعلام کرده است :ماه استیضاح ریچارد نیکسون را به خاطر بیاورید. سال ها تحقیقات درباره بیل کلینتون را به خاطر بیاورید. دوازده ماه تحقیقات درباره دونالد ترامپ را هم در نظر بگیرید. 

رهبر اکثریت سنا در حقیقت، سرنوشت دیگر استیضاح های صورت گرفته در آمریکا را به دموکرات ها خاطرنشان کرده است و این که اساسا در ایالات متحده امکان ندارد یک رئیس جمهور (حتی اگر خطاکار باشد) توسط مجلس سنا از سمت خود برکنار شود و حتی برکناری نیکسون از قدرت(پس از رسوایی واتر گیت)  نیز توسط مجلس سنا صورت نگرفت و او خود از پست ریاست جمهوری استعفا داد. به عبارتی گویاتر، ساختار سیاسی آمریکا به گونه ای طراحی و تنظیم شده است که در آن، برکناری رئیس جمهور تقریبا امری ناممکن بوده و وی می تواند با خیالی راحت و آسوده منافع ملی کشور را زیر پا بگذارد. نهادهای نظارتی و قضائی نیز در چنین شرایطی کاملا حامی رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید هستند و بقای وی در قدرت را تضمین می کنند.