آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
دنیا
۴

خبر

پاسخ جمهوری خواهان به پلوسی

رویترز : اعضای جمهوری خواه سنا که خود را برای محاکمه ترامپ آماده می کنند، هرگونه تلاش برای تبرئه ترامپ بدون برگزاری محاکمه را رد کردند. انتظار می رود اواخر یا اوایل هفته بعد، مجلس نمایندگان به طور رسمی دو ماده قانونی محاکمه ترامپ را به سنا بفرستد، جایی که میچ مک کانل، رهبر اکثریت متعهد شده است که ترامپ جمهوری خواه را از اتهامات تبرئه کند. ترامپ روز یکشنبه موضع خود را در باب پیشبرد محاکمه اش درسنا عوض کرد و در توییتر نوشت که یک محاکمه کامل به دموکرات هایی که چنین مساله ای را دنبال می کردند اعتبار قابل اطمینانی می دهد. سناتور روی بلانت از جمهوری خواهان روز دوشنبه گفت: هیچ علاقه ای بین جمهوری خواهان وجود ندارد که بدون برگزاری محاکمه اقدام به رد اتهامات کنند. سناتور میت رامنی نیز گفت که چنین حرکتی بین سناتورها طرفدار ندارد. وی افزود: اتهامات مطرح شده جدی هستند و شایسته است که نظرات موافق و مخالف شنیده شود. سناتور سوزان کالینز یکی از جمهوری خواهانی که دموکرات ها امیدوارند آنها را در متقاعد کردن سایر سناتورها برای احضار شهود جدید یاری کند، به خبرنگاران گفت: «او و تعداد اندکی از هم حزبی هایش در مورد نحوه محاکمه در حال رایزنی هستند و قرار است آنها رای بدهند که آیا حضور شهود برای محاکمه ترامپ لازم است یا نه؟» کالینز ادامه داد: «ما هنوز در حال مذاکره و گفت وگو هستیم و فکر می کنم این گفت وگوها تا حالا خوب پیش رفته است». او به خبرنگاران گوشزد کرد که خودش شدیدا با نوع محاکمه ای که برای بیل کلینتون در نظر گرفته شده بود، موافق است.

تاکنون نانسی پلوسی از ارائه دو ماده قانونی به سنا احتراز کرده و خواستار تضمینی برای یک محاکمه عادلانه شده بود. دموکرات ها به رهبری نانسی پلوسی نگران این هستند که میچ مک کانل سریعا دونالد ترامپ را تبرئه کند. مجلس نمایندگان که اکثریت آن با دموکرات ها است، ترامپ  را به سوءاستفاده از قدرت و اخلال در روند تحقیقات کنگره متهم کرده است. ترامپ متهم است که در گفت وگوی تلفنی با همتای اوکراینی اش خواستار تحقیق از بایدن ها (پدر و پسر) شده و سپس برای اینکه ولادیمیر زلنسکی را نیز تحت فشار قرار دهد، کمک مالی 391 میلیون دلاری به کی یف را گروگان نگه داشته است. بعد از آن نیز وی متهم است که از حضور برخی شهود که در کاخ سفید حضور دارند، برای ادامه تحقیقات ممانعت به عمل آورده است. به همین منظور روز گذشته یک جلسه در مجلس نمایندگان برگزار شد که تا لحظه تنظیم این خبر، جزئیاتی از آن منتشر نشد. پلوسی روز یکشنبه گفته بود که روز سه شنبه قرار است نمایندگان درباره ارسال مواد قانونی برای محاکمه ترامپ رای گیری کنند. پلوسی می گوید این تاخیر فقط برای این بود که افکار عمومی متوجه شوند حضور شهود جدید در این پرونده تا چه حد لازم است. با این حال میچ مک کانل نگفته قرار است چگونه محاکمه دونالد ترامپ را پیش ببرد.  ترامپ می گوید که او هیچ خطایی در این زمینه نکرده و دموکرات ها در این استیضاح سیاسی کاری می کنند.

شکست سفر حفتر به روسیه

الجزیره : هیچ پیشرفتی در مذاکرات غیر مستقیم بین دو طرف درگیر در لیبی دیده نمی شود و این امر آتش بس را در موقعیت شکننده ای قرار می دهد. بنا به گفته وزارت خارجه روسیه، خلیفه حفتر فرمانده نظامی مسکو را بدون اینکه توافقنامه را امضا کند، ترک کرد و آتش بس را به رسمیت نشناخت. بعد از ساعت ها گفت وگو که توسط روسیه و ترکیه ترتیب داده شده بود، خلیفه حفتر، بدون اظهارنظر در باب توافقنامه ای که از پیش فائزالسراج، رئیس دولت لیبی امضا کرده بود، مسکو را ترک کرد. خلیفه حفتر که فرماندهی نیروهای شرق لیبی را بر عهده دارد و حملات خود را علیه طرابلس از ماه آوریل آغاز کرد، حاضر به امضای این توافقنامه نشد. منابع لیبیایی نیز ترک مسکو از سوی حفتر به مقصد بنغازی را تایید کردند.

خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای مستقر در شرق موسوم به ارتش ملی لیبی گفته است تا زمانی که جدول زمانی مشخصی برای برچیدن شبه نظامیان تعیین نشود، توافقنامه آتش بس با دولت وفاق ملی را امضا نخواهد کرد. یک منبع که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه این امر، اختلافی است که منجر به عدم امضای این توافقنامه شده است، گفت: ارتش حفتر در توافق باقی می ماند اما مساله مورد اختلاف درباره شبه نظامیان و انحلال آنها مانعی برای موافقت با امضای توافقنامه است. این منبع ادامه داد: اغلب بندهای این توافقنامه مورد پذیرش دو طرف است اما هیات همراه فائز السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی نمی خواهد زمان مشخصی در توافقنامه برای انحلال شبه نظامیان تعیین شود. وزارت خارجه دولت شرق لیبی نیز با صدور بیانیه ای از جامعه بین الملل خواست که شبه نظامیان در لیبی را تحت فشار قرار داده تا سلاح های شان را تحویل دهند. در این بیانیه از جامعه بین الملل خواسته شده است که به مسوولیتش در قبال ملت لیبی و فشار بر شبه نظامیان در طرابلس عمل کند. در همین حال محمد طاهر سیاله، وزیر خارجه لیبی اعلام کرد که نمایندگان دولت وفاق ملی پس از امضای توافقنامه آتش بس با نظارت روسیه و ترکیه مسکو را به مقصد استانبول ترک کردند.  این در حالی است که خلیفه حفتر یک روز برای بررسی پیش نویس توافقنامه مهلت خواسته است. در این شرایط منابع خبری از پایان نشست شش ساعته مسکو با طرفین درگیر در لیبی بدون حصول توافق خبر دادند. مذاکرات روز دوشنبه در حالی پایان پذیرفت که قرار بود این مذاکرات روز گذشته نیز ادامه داشته باشد.

تحریم های جدید آمریکا علیه کاراکاس

رویترز : وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی علیه لوئیز پارا و برخی دیگر از نمایندگان پارلمان ونزوئلا که از مقامات کنونی و سابق حزب حاکم هستند، وضع کرد. نیروهای امنیتی ونزوئلا اوایل ماه ژانویه با ممانعت از ورود خوان گوایدو، رهبر مخالفان و نمایندگان مخالف دولت به «شورای ملی» (پارلمان)، باعث شدند که اقلیتی از نماینده های حامی دولت نیکلاس مادورو طی یک رای گیری آقای پارا از متحدین سابق رئیس جمهوری را به ریاست پارلمان انتخاب کنند. همان زمان گوایدو که مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی است، همراه با 100 نماینده از کل 167 کرسی پارلمان، به دفتر یکی از روزنامه ها رفت و خود را رئیس پارلمان معرفی کرد. او روز چهارشنبه همراه با نمایندگان اپوزیسیون به رغم مقاومت نیروهای امنیتی، با زور وارد پارلمان شد و بر کرسی ریاست مجلس نشست. وزارت خزانه داری آمریکا پارا را همراه با شش مقام کنونی و سابق دولت که از حامیان مادورو هستند، به خاطر تلاش برای جلوگیری از پیشرفت دموکراسی در کشور، در لیست سیاه قرار داد و دارایی های احتمالی آنها در آمریکا نیز توقیف خواهد شد. آمریکا ژانویه پارسال خوان گوایدو را به عنوان «رئیس جمهوری موقت مشروع ونزوئلا» به رسمیت شناخت، اما مادورو با کمک ارتش، روسیه، چین و کوبا تاکنون توانسته است قدرت را در کشور حفظ کند.