آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۵
سیاسی
۲

«رسالت» به بررسی تهدید اروپا بر فعال کردن مکانیسم ماشه و آخرین وضعیت برجام پرداخت

غروب آفتاب!

راضیه فراهانی

طلوع کم فروغ برجام سرانجام با غروبی دلگیرتر، آرام آرام به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و روزهای روشنی که قرار بود با گرمای حاصل از دستاوردهای این قرارداد بی سرانجام به سرانجامی نیک ختم شود همچون پرده ای تاریک بر سر این پیمان سایه افکنده است.

از زمانی که فریادهای دلسوزان نظام به عنوان زنگ خطر سست بودن این قرارداد از سوی دولت نادیده انگاشته شد فرارسیدن این روزها پیش بینی می شد و اینک پس از گام های برجامی ما، دشمن دست به اسلحه شده و انگشت بر ماشه به دنبال آخرین روزنه برای شلیک می گردد.

چه فرصت ها و چه روزها که بی حاصل از بدعهدی دشمنان برما گذشت و گوش شنوایی نبود تا به جای دل دادن به دوستان، سر در آغوش دشمنان نهد و به امید گشوده شدن راه بسته، به وعده های پوچ آن ها دل ببندد.

حالا پس از چند سال دوباره نقطه سرخط؛ ما گام به گام به روزهای نخست برمی گردیم و آن ها هروله کنان.

 دل بستن به دشمن قدار و حیله گر غلط است و اینک که پرده ها به واسطه خون پاک شهدای این روزهای کشور آرام آرام کنار می رود روبه صفتان و گردنکشان چشم آبی بهتر و بیشتر از همیشه خود را نشان ملت می دهند.

روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها مدعی شد، فرانسه، انگلیس و آلمان سازوکار حل اختلاف توافق هسته ای ایران موسوم به «مکانیسم ماشه» را فعال خواهند کرد. این موضوع به دنبال خبری مبنی بر آن است که در اواخر آذرماه، رویترز به نقل از 6 دیپلمات غربی و اروپایی گزارش داد، کشور های اروپایی باقی مانده در برجام، احتمالا مکانیسم حل وفصل اختلافات در برجام (مکانیسم ماشه) را در ماه ژانویه (دی-بهمن) 2020 فعال خواهند کرد. این خبر در حالی مطرح است که تروئیکای اروپایی(آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس)  طی بیانیه ای گستاخانه صنعت هسته ای و توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران را موردحمله قرار داده اند. حال سوال آن است که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این تهدیدات چه اقدامی انجام خواهد داد و در این میدان چه کسی پیروز خواهد شد. در همین راستا روزنامه «رسالت» گفت وگویی با صاحب نظران در عرصه بین الملل داشته که در ادامه می خوانید.

 اروپا بازنده بازی در رقابت با ایران است

هادی محمدی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با «رسالت» اظهار داشت: «فضای منازعه میان جمهوری اسلامی ایران و غرب به مراحل حساس و تعیین کننده ای رسیده است چراکه غربی ها احساس می کنند با استفاده از سیاست اهرم فشار برای تحقق اهدافی مشخص علیه ایران نه تنها موجب تسلیم ایران در مقابل آن ها نشده بلکه توانسته تا ایران از ابزارهای مختلف خود برای بازیابی و بازسازی قدرت حتی ارتقای قدرت و مقابله با غرب استفاده و در شرایط برتری قرار گیرد.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به حوادث دو هفته اخیر در ایران تصریح کرد: «این مسائل ثابت می کند، غرب به رهبری آمریکا و اروپا که تاکنون نقاب بر چهره داشتند و با استراتژی متفاوت در تاکتیک های سیاسی کنار ایالات متحده بود، به این نتیجه رسیدند که باید فشار به شکل غیرعادی افزایش و از قواعد بازی گذشته عبور کنند تا ایران را از جنبه های مختلف برای رسیدن به هدف خاص خود تحت فشار قرار دهند.»

وی با اشاره به ترور شهید سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکا افزود: «واکنش ایران به حمله تروریستی آمریکایی ها اگرچه به شدت محاسباتشان را برهم زده و در اعمال سیاست های جدید مرددشان کرده است اما هنوز نمی دانند در مقابل ایران باید از چه راهبردی استفاده کنند. این سرفصل موجب شده تا آمریکا شانس خود را برای افزایش فشار بر ایران بیازماید؛ به این معنا که اکنون ایران در عرصه نظامی و قدرت سخت حتی در بخشی از عرصه های قدرت تکنولوژی، عرصه های منطقه ای و سیاست خارجی قابل مهار و قابل تسلیم نیست و آمریکا و جبهه غرب به عنوان محور شرارت غربی باید از تمام ابزارهایشان استفاده کنند تا شاید ایران تسلیم شود. این موضوعات فضای کلی میان ایران با غرب به معنای عام یعنی آمریکا، اروپا و دوستانشان است.»

محمدی تاکید کرد: «آن چیزی که مسلم است، نه اروپا و  نه آمریکا در شرایط دهه های گذشته قرار ندارند. ایالات متحده با هزاران مشکل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و شکاف درون ساختاری تا اشکالاتی که به شکل راهبردی میان آمریکا و قدرت های جهانی مواجه است؛ حتی در سیاست جهانی احساس می شود که آمریکا تمام قواعد را به هم می زند. تمام این مشکلات باعث شده است تا اروپا مشمول شرایط افول و ضعف شود. آن ها احساس می کنند اگر این مسیر (فشار حداکثری بر ایران) را ادامه ندهند در عرصه نظم جهانی و منطقه ای صد درصد خواهند باخت، به همین دلیل چاره ای ندارند جز آن که به شدت در مقابل ایران بایستند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی با طرح سوالی مبنی بر این که نظام مکانیسم ماشه چه کارکردی در شرایط فعلی خواهد داشت، ابراز کرد: «تاکنون هیچ چیزی نبوده تا آمریکایی ها در عرصه های تحریمی و ابزارهای فشار حداکثری مورداستفاده قرار نداده باشند، لذا تهدید به اعمال نظام ماشه مستقلا نیازمند بحثی حقوقی و سیاسی است. این که اصلا این مکانیسم در شورای امنیت باید چه مسیری را طی کند، به لحاظ عملی آثار چندانی برای ما ندارد. آن ها فکر می کنند اراده و جسارتی که ایران در کاهش تعهدات برجام (به ویژه گام پنجم) در مقابل آمریکا از خود نشان داد و پایگاه آن ها را شخم زد و ویران کرده است بنابراین باید ابزارهای فشار خود را به کارگیرند، بنابراین به جز فشار منطقه ای و هسته ای که بارها ایران از زبان مقام معظم رهبری و دیگر مقامات کشور اعلام کرده است، آمریکا باید از منطقه خارج شود و این موضوع اولین ضربه را به آن ها وارد کرد که اراده خود را نشان دادیم.»

وی افزود: «در این رابطه نیز گروه های مقاومت در سطح منطقه صد درصد آماده هستند تا آمریکا را ازآنجا خارج کنند. آمریکا نیز به هرحال تا حد زیادی تحت تاثیر این فضا عقب نشینی را می پذیرد. با توجه به انتقال تجهیزات آمریکایی به دیگر نقاط عقب نشینی در حال انجام است چراکه آن ها از افغانستان قطعا خارج خواهند شد، عقب نشینی شان از عراق و بخش هایی از سوریه نیز به شکل تدریجی آغازشده است. آن ها برای این که نظام منطقه و موازنه قدرت و نظم جهانی را از دست ندهند، می گویند چاره ای نداریم و باید فشارهایمان را به جز عرصه هسته ای و منطقه ای در عرصه های موشکی گسترش دهیم.»

محمدی در ادامه افزود: «نکته بعدی که حائز اهمیت است، آیا جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات آمریکا و اروپا دست بسته باقی می ماند یا به سرعت در مقابل اقدام منافقانه و منطبق با سیاست های آمریکایی ساکت می نشیند؟ قطعا این گونه نیست. واکنش ایران همان طور که در مرحله نظامی و جنگ سخت، کوبنده و موثر بود در عرصه مربوط به تهدید اروپایی ها نیز مشابه پاسخ های دیگر خواهد بود.»این تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر این که غربی ها در سطح منطقه بازی را باخته اند، افزود: «ایران در مقابل در عرصه اقتصادی زمینه همکاری با قطب ها و قدرت های جدید جهانی را سرعت می دهد و به همین منوال عرصه های جدیدی برای خود باز می کند. با اخراج آمریکا از منطقه بسیاری از پارامترهای اقتصادی تغییر خواهد کرد لذا آن ها در بخش اقتصادی دستاورد قابل ذکری نخواهند داشت.»

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان گفت: «ابزارهای ایران در بخش هسته ای ازجمله خروج ایران از NPT، متوقف کردن بازرسی های سازمان ملل تا افزایش غنی سازی در پرونده هسته ای متنوع است. ایران قطعا در این زمینه ها تصمیم گیری و واکنش خود را اعلام خواهد کرد. قدرت های غربی که در سراشیبی، افول و فرسایش قرار دارند بازنده این بازی هستند و با اقدامات این چنینی علیه ما همبستگی و وحدت ملی را افزایش می دهند که درنهایت زمینه های همگرایی ایران و قدرت های دیگر را نیز بیشتر فراهم می کنند فلذا بازنده این بازی جدید غرب است که باید از هم اکنون به آن ها هشدار دهیم.»

 ایران از برجام و NPT خارج می شود

فواد ایزدی، کارشناس مسائل بین الملل نیز در این رابطه به «رسالت» گفت: «اگر مکانیسم ماشه به انتها برسد و تحریم های سازمان ملل بازگردد، ایران باید هم از برجام و هم از NPT خارج شود. این موضوع بدان معنا است که ایران باید اقدامی انجام دهد تا طرف مقابل به یقین برسد که این اقدام ضدایرانی برایشان هزینه خواهد داشت.» 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که واهمه اروپا از دستیابی ایران به فعالیت های هسته ای چیست، گفت: «اروپا مانند آمریکا سال ها علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت کرده  و این موضوع جای تعجب ندارد زیرا با شفافیت بیشتری همکاری شان را با آمریکا اعلام می کنند جای تعجب آنجاست که دوستانی در داخل کشور در انتظار برجام اروپایی بودند بنابراین نباید نسبت به رفتارهای دشمن درباره کشور متعجب بود.»

 اروپا برجام را به پوسته ای از مرگ کشاند

همچنین ابوالفضل ظهره وند، سفیر سابق ایران در بریتانیا دراین باره به «رسالت» گفت: «ایران باید کماکان تعهدات زمین مانده اروپایی ها را به آن ها یادآوری کند و با گام برجامی خود هشدار دهد که این اقدامات تنها برای متوازن سازی تعهدات و برخورداری ها است.»

وی ادامه داد: «اگر اروپایی ها معتقدند که برجام به عنوان توافقنامه ای موثر در حفظ امنیت محیط بین الملل است باید گام های عملی و تعهدات خود را عملیاتی کنند بنابراین اگرچه قرار باشد مسیر انکار واقعیات را در پیش بگیرند ایران گام های بعد را برخواهد داشت.»

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: «دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا که مدعی است از برجام تنها یک پوسته باقی مانده باید از وی پرسید که پوسته ای شدن برجام آیا به اقدامات ایران بازمی گردد یا به کوتاهی های سه کشور اروپایی!؟ بنابراین برای این که این برجام از حالت پوسته ای به مرگ کشیده نشود باید مسیر درست و معقول را اروپایی ها طی کنند و آن عمل به تکالیف شان است.»

ظهره وند گفت: «اروپایی ها از ایران قدرتمند واهمه دارند چراکه این ایران به نفع سیاست های منطقه ای و استعماری آن ها گام برنمی دارد. تیم مذاکره کننده در تنظیم توافق برجام باید به واقعیت های مبنی بر بدعهدی، اهداف استعماری و غیرقابل اعتماد بودن اروپایی ها توجه می کردند.» سفیر سابق ایران در بریتانیا افزود: «ایران باید یادآور شود که قطعا در مسیر مقاومت ایستادگی خواهد کرد و اگر قرار باشد مسیر فشار را کماکان بر ما ادامه دهند باید در انتظار گام های بعدی مان باشند چراکه این فضا برای اروپایی ها در محیط بین الملل خوب نخواهد بود.»

وی در پایان تاکید کرد: «تاکنون اروپا و آمریکا با هر روشی  تحریم بر ایران تحمیل کرده اند، چه اقدام جدیدتری را می توانند بر ایران پیاده کنند؟ افکار بین الملل امروز ناظر به نوع برخورد قانونی ایران و برخورد خلاف غیرقانونی طرف مقابل است.»