آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
بازرگانی
۵

خبر

معرفی داغ ترین کالای تجاری در 2020

دنیای اقتصاد : داغ ترین تجارت در سال 2020 به قطعات فنی مربوط نیست، بلکه به فلزی تحت عنوان «رادیوم» تعلق می گیرد. بهای این فلز گران بها امسال بیش از 30 درصد رشد داشته است و به بیشترین میزان خود از سال 2008 تاکنون رسیده است که عامل اصلی آن نیز افزایش تقاضا از جانب صنعت خودرو خواهد بود. رادیوم به همراه پالادیوم، دیگر فلز گران بها و پلاتین کاربردهای مختلفی از جمله مبدل کاتالیست، که بخشی از سیستم اگزوز خودروهاست و خروج سم ها را کاهش می دهد، را پوشش می دهد. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، براساس اعلام موسسه رتبه سنجی استاندارد اند پوزر، 80 درصد از تقاضا برای رادیوم و پالادیوم از سوی صنعت خودروسازی مطرح می شود. رادیوم سال 2020 را با قیمت هر اونس برابر با 6 هزار و 50 دلار آمریکا آغاز کرد و این میزان روز پنج شنبه با رشد نزدیک به 35 درصدی به 8 هزار و 200 دلار در هر اونس رسید با این حال این میزان در روز دوشنبه اندکی کاهش داشت و به 8 هزار دلار رسید. کارشناسان بازار فلزات بر این باورند که به دلیل تمرکز بیش از پیش خودروسازان بر کاهش آلایندگی های کربنی خودروها، ریسک کمبود این فلز در بازار وجود دارد و انتظار می رود که رادیوم روند افزایش بها را در ادامه سال 2020 طی کند.

عبور ضریب امنیت غذایی کشور از 80 درصد

خبرگزاری تسنیم : سرپرست وزارت جهادکشاورزی در مراسم تقدیر از نمونه های بخش کشاورزی با اشاره به اینکه در سال 1393 در این مراسم و در حضور رئیس جمهور وعده دادم که امنیت غذایی کشور به 80 درصد برسد و امروز که دوباره رئیس جمهور حضور دارد باید اعلام کنم که ضریب تامین امنیت غذایی کشور از 80 درصد عبور کرده است عنوان کرد: با توجه به رشد ضریب امنیت غذا پیش بینی می کنیم تا افق 1404 این ضریب به 85 درصد برسد.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: موضوع مراقبت از منابع آبی کشور، موضوع مهمی است که از همه تولیدکنندگان تقاضا می شود بدون توجه به آن فعالیتی نکنند و برنامه ریزان نیز بدون توجه به این مهم برنامه ریزی نداشته باشند. وی افزود: اولین گام ما در عرصه کشاورزی دانش بنیان کردن بیشتر بخش کشاورزی است؛ گندم ما باید کماکان خودکفا بماند و ظرف 3 تا 4 سال آینده مشکل تامین تولید داخل جو در کشور رفع شود. سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: تولید شکر باید به ریل گذشته خود در سال 96 برگردد و تولید پنبه و شیرخام افزایش یابد؛ همچنین با توجه به پیش بینی افزایش نیاز به تولید مرغ و ماهی و تخم مرغ در آینده متناسب با آن باید افزایش تولید داشته باشیم.کشاورز تصریح کرد: عزم جدی برای حل مشکل روغن داریم و امیدواریم ظرف دو سال آینده ضریب خودکفایی در تولید این محصول 28 درصد افزایش یابد و در 5 سال آینده شاهد تولید 50 درصد از روغن مورد نیاز در کشور خودمان باشیم. وی از عدم خودکفایی در تولید روغن و کنجاله انتقاد کرد و افزود: پذیرفتنی نیست که این محصولات در کشور خودمان تولید نشود و ما ظرفیت های دیم نهفته زیادی در کشور داریم که از آن استفاده نشده است. سرپرست وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: ما توانستیم ظرفیت تولید محصولات دیم را در کشور کشف کنیم، به طوری که اکنون با حفظ شرایط موجود می توانیم 2 میلیون تن گندم، 8 هزار تن جو، 2 تا 3 میلیون تن علوفه و 700 تا 800 تن دانه روغنی به این شکل تولید کنیم و در آمد دیم کاران به سمت پایداری برود. کشاورز تاکید کرد که تولید این بخش با اتکا به آب باران خواهد بود و ما می توانیم براساس همین منابع تولید بیشتری داشته باشیم. سرپرست وزارت جهادکشاورزی همچنین از آماده اجرا بودن الگوی کشت در بخش کشاورزی کشور خبر داد و گفت: خانواده کشاورزی کشور آماده اجرای سند الگوی کشت باشند.

رشد صادرات امارات به ایران

دنیای اقتصاد : صادرات امارات به ایران طی سال 2019 و به رغم تحریم های آمریکا با رشد 8/ 16 همراه شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، براساس آمارهای منتشر شده از سوی روزنامه العربی الجدید، صادرات امارات به ایران طی سال 2019 و به رغم تحریم های آمریکا رشد چشمگیری داشته است.

این درحالی است که صادرات کره جنوبی به ایران شاهد افت 90 درصدی بوده است. آمارهای دولت کره جنوبی حاکی از آن است، جایگاه این کشور به چهاردهمین کشور بزرگ صادر کننده کالا به ایران تنزل کرده که بزرگ ترین افت در میان 20 شریک تجاری ایران به شمار می رود. چین به رغم کاهش 8/ 38 درصدی صادرات در سال گذشته همچنان بزرگ ترین صادرکننده کالا به ایران شناخته می شود. کشورهای آلمان، ایتالیا و هلند نیز شاهد کاهش شدید میزان صادرات ایران بوده اند. در مقابل، صادرات امارات به ایران طی سال گذشته با رشد 8/ 16 درصدی همراه بوده است. آگوست سال گذشته، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته بود امارات فشار اقتصادی بر ایران را کاهش داده و این اقدام را مثبت ارزیابی کرده بود.