آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
سیاسی
۲
درنگ

وقتی کار از دست خارج می شود

هنوز پیکرهای جانباختگان حادثه دلخراش هواپیما به خاک سپرده نشده که تسویه حساب های سیاسی از تریبون های مختلف شروع شده است. در کنار برخی ابهام های جدیدی که همچنان درباره این حادثه ایجاد می شود و پاسخ های متقنی درباره آنها داده نشده، برخی اظهار نظرها و حکم دادن ها در شبکه «افق» سیما خشم مردم داغدار را مضاعف کرده است. در کنار آن تذکر دیروز جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و ارتباط دادن توئیت رئیس جمهوری با حادثه هواپیما این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا قرار است خطای غیر عمدی انجام شده نیز همچون موارد دیگر ابزاری برای زدن رقبای جناحی شود؟

توهین صریح محمد صادق کوشکی  به رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما و اظهار نظر قابل تامل نادر طالب زاده «از این اتفاقات ده تا دیگه هم بیفته، در مقابل اون اتفاق اصلی (حمله به پایگاه های امریکا) هیچه!» در حکم دفاع بد از نظام است. بماند که همچون سوهانی روح و روان مردم و بخصوص خانواده های داغدیده را می ساید. پیش از این هم در حالی که رهبر معظم انقلاب و وزیر خارجه ایران در عین تاکید بر انتقا مگیری از امریکا بر وارد نکردن کشور به جنگ تصریح داشتند، شبکه ای  میزبان حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس حوزه علمیه مشکات بود که بر خلاف سیاست رسمی نظام بر طبل جنگ می کوبید و اصرار داشت که ما باید وارد «قتال» کفار شویم. در روزهای اخیر هم حکم زینب ابوطالبی مجری یکی از برنامه های این شبکه است که گفته: «اگر کسی اعتقاد ندارد جمع کند از ایران برود، اگر هم اعتقاد دارد باید جدی وارد میدان شود.»در این نوشتار مجال پرداختن به کنه چنین اظهار نظر خود حق پندارانه و تفرقه افکنانه و اینکه بر سر آنها که پیش از این چنین حکم هایی داده بودند چه آمد، نیست. تنها به این نکته اشاره می شود که ترویج چنین دیدگاهی همان حاکم شدن نگاه های «صفر و صدی» یا «سیاه و سفید» است که عرصه را برای میانه روها تنگ و برای عرض اندام تندروها از هر دو سو فراهم می کند. اینها را که کنار هم می گذاری این اظهار نظر برخی کارشناسان مبنی بر اینکه رئیس صداو سیما نقش ویژه ای در اداره آن ندارد جدی می شود. از جمله علی مطهری نماینده تهران پیش از این گفته است: «آقای علی عسگری نماینده رسمی صدا و سیما در دولت است ولی من فکر می کنم ایشان قدرت کافی ندارد و نماینده تام الاختیار نیست که در جلسات دولت شرکت می کند. می دانیم که بخش سیاسی و خبر صدا و سیما از جای دیگری دستور می گیرد و شاید کاری هم از دست آقای علی عسگری برنمی آید.»

در حقیقت نکته اصلی همین است که کار از دست رئیس خارج شده است. به هر روی آنها که از نزدیک علی عسگری را می شناسند اذعان دارند که مختصات فکری و سیاسی او چندان سنخیتی با آنچه در بخش های سیاسی و بخصوص شبکه افق می گذرد ندارد و اساسا خود او جزو همان میانه روهایی است که اگر قرار باشد حکم مجری شبکه افق اجرایی شود چه بسا جایی در صداو سیما نداشته باشد.  تکمیل کننده این پازل روح خراش تذکر جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس بود که پاسخ توئیتری رئیس جمهوری به همتای امریکایی خود را تلویحا با ماجرای نفوذ و خرابکاری در حادثه هواپیما ارتباط داد و عملا حسن روحانی را متهم کرد. قاعدتا بر کریمی قدوسی حرجی نیست و جز این از او انتظار نیست و یادآوری این نکته که چرا این ابهام خود را در جلسه غیر علنی مجلس با فرمانده سپاه مطرح نکرده راه به جایی نمی برد، چراکه به نظر نمی رسد او اساسا در پی پاسخ باشد. اما از فرمانده سپاه - که بابت سانحه رخ داده از مردم عذرخواهی کرده- انتظار می رود نسبت به این ابهام آفرینی ها حساسیت بیشتری داشته باشند. بخصوص که نماینده مشهد سابقه حضور در سپاه را در کارنامه خود دارد و بعید به نظر می رسد در حال حاضر هم ارتباطات خود با دوستان و همکاران سابق را قطع کرده باشد.