آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

عواقب درخواست بازبینی در یارانه دوم

ایرنا : سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی با تاکید بر واقعی بودن درخواست بازبینی متقاضیان دریافت سبد معیشتی، گفت: متقاضیان دریافت سبد معیشتی که خواهان بازبینی مجدد هستند، چنانچه مشمول دریافت سبد معیشتی نشوند، یارانه نقدی آنها نیز حذف می شود.

«حسین میرزایی» روز سه شنبه اظهار کرد: افرادی که در آذرماه اعتراض خود را نسبت به عدم دریافت سبد معیشتی دولت ثبت کردند، هم اکنون می توانند وارد سایت hemayat.mcls.gov.ir شده و نتیجه درخواست خود را مشاهده کنند. وی افزود: این افراد با ورود به سایت hemayat.mcls.gov.ir، باید شماره ملی سرپرست خانوار، شماره حساب واریز یارانه نقدی و شماره ملی یکی از اعضای خانوار که در لیست یارانه بگیران هستند را وارد و نتیجه اعتراض خود را مشاهده کنند.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: اگر گمان کردند که مشمول دریافت سبد حمایت معیشتی دولت هستند می توانند تا سی ام دی ماه درخواست بازبینی مجدد را ثبت کنند. وی افزود: بر این اساس اطلاعات آنها مبنا و در اختیار سازمان مالیاتی قرار می گیرد و چنانچه اظهار انجام شده با اطلاعات موجود در سیستم تطابق نداشته باشد و به اصطلاح کم اظهاری شود یارانه آنها نیز بنا به ماده 10 قانون هدفمندی یارانه ها که در سال 88 مصوب شد، حذف می شود. میرزایی افزود: در ماده 10 قانون هدفمندی یارانه ها که 10 سال پیش تصویب شده، آمده است اگر اطلاعات ثبت شده توسط خانوارها صحت نداشته باشد دولت می تواند از ادامه پرداخت یارانه جلوگیری کند.

وی توضیح داد: در گام نخست سه میلیون و 70 هزار نفر متقاضی دریافت سبد معیشتی دولت درخواست خود را ثبت کردند که در بررسی ها 419 هزار خانوار مشمول دریافت سبد معیشتی شدند و یارانه دو مرحله یکجا به حساب آنها واریز شد. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: اطلاعات بانکی حدود دو میلیون و 600 هزار نفر باقی مانده نیز در دو مرحله بررسی شد و مشمول دریافت یارانه نقدی بنزین نشدند. وی تصریح کرد: اگر این افراد گمان می کنند که به طور قطع مشمول این طرح می شوند، باید درخواست بازبینی مجدد خود را ثبت کنند و چنانچه درخواست آنها واقعی نباشد، یارانه نقدی نیز برای آنها واریز نمی شود.

میرزایی بیان کرد: سیاست های دولت در پرداخت یارانه نقدی باید الزام اجرایی داشته باشد تا اطلاعات ثبت شده توسط مردم صحیح باشد، همچنین اگر به سازمان امور مالیاتی اطلاعات درست اظهار نشود، مشمول جریمه می شود یا در بیمه تامین اجتماعی اگر تعداد افراد به طور واقعی اظهار نشود مشمول جریمه می شود. وی افزود: این الزام قانون هدفمندی یارانه هاست که این اختیار را داده که اطلاعات اظهارشده باید صحیح باشد. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: برخی افراد در مراجعه اعلام کردند که می خواهند درخواست بازبینی حساب بانکی خود را لغو کنند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان لغو بازبینی درخواست را فراهم کرده است.

مراقب واریز مبالغ مشکوک به حساب های بانکی باشید

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: هنگام واریز مبالغ از سوی افراد و منابع ناشناس حساب خود را ببندید و در اسرع وقت به صورت کتبی به بانک عامل گزارش کنید.

به گزارش «ایبنا» سرهنگ رامین پاشایی گفت: در تعدادی از پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا و با بررسی اسناد، مشخص شد افراد کلاهبردار از طرق جعلی و با دسترسی به اطلاعات حساب های بانکی هموطنان و حساب های مالی سایر افراد، به منظور پولشویی و طولانی کردن فرایند پیگرد جرایم، وجوه سرقتی را به سایر حساب های افراد انتقال می دهند و در زمان های متعدد نسبت به برداشت غیرمجاز آن اقدام می کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در ادامه به هموطنان هشدار داد ضمن فعال سازی ارسال پیامک واریز و برداشت حساب های مالی خود، به محض اطلاع از واریز هرگونه مبالغ مشکوک به حساب های مالی بلافاصله با تغییر رمز دوم کارت های بانکی موضوع را به صورت رسمی به مراجع قضایی و بانک های عامل اطلاع دهند. وی با بیان اینکه با اجرای کامل طرح استفاده از رمز یکبار مصرف در کشور شاهد کاهش اینگونه جرایم خواهیم بود، به هموطنان توصیه کرد: با توجه به مهلت تعیین شده در بانک ها هرچه سریع تر نسبت به فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنید.