آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

مرگ 27 کودک آمریکایی بر اثر «آنفلوآنزا»

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، در زمستان امسال، تاکنون 27 کودک مبتلا به آنفلوآنزا جان خود را از دست داده اند.

به گزارش تسنیم، بر اساس گزارش های منتشر شده توسط پزشکان آمریکایی، مرگ کودکان بر اثر آنفلوآنزا در فصل زمستان امسال نسبت به سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است.

در آمریکا،  در این فصل تاکنون 27 کودک آمریکایی بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا جان خود را از دست داده اند، این تعداد بیشترین میزان مرگ و میر کودکان بر اثر آنفلوآنزا نسبت به سال 2003 است.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در حال حاضر 19 ایالت کشور آمریکا از سطح بسیار بالای انتشار این ویروس خبر داده اند؛ در هفته گذشته نیز دو کودک بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند. در دو سال گذشته 185 کودک بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا جان خود را از دست داده اند؛ اما طی هفته های اخیر شمار کودکان جان باخته به شدت افزایش یافته است. بر اساس گزارش این مرکز، طی دو هفته آخر ماه دسامبر، میانگین مراجعه بیماران به پزشک از پنج درصد به هفت درصد افزایش یافته است. بنابر تخمین این مرکز، پیش بینی می شود که حداقل 6 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شوند و تعداد 55 هزار نفر بستری و تعداد دو هزار و 900 بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در کشور آمریکا وجود داشته باشد. هرچند که فصل ابتلا به آنفلوآنزا رو به اتمام است؛ اما ویروس این بیماری همچنان فعال و سازمان پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا به دنبال راهکاری برای کاهش مبتلایان است.

 

بلعیده شدن اتوبوس توسط زمین در چین

رسانه های داخلی چین از فرونشست زمین و ایجاد حفره عمیقی در یکی از خیابان های استان «چینگ های» و کشته شدن دست کم 6 تن در این حادثه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام رسانه های محلی چین، در جریان این حادثه یک دستگاه اتوبوس و تعدادی عابر پیاده داخل حفره عمیق ایجاد شده سقوط کردند که به کشته شدن دست کم 6 تن و مفقودی 10 نفر دیگر منجر شد. به گفته مقامات محلی، با گسترش پیداکردن سطح این حفره چندین نفر از جمله یک کودک ناپدید شده اند. همچنین 16 نفر به دلیل مصدومیت به بیمارستان منتقل شدند. تصاویر منتشر شده از محل حادثه حاکی از آن است که به دنبال ایجاد این حفره یک انفجار نیز رخ داده است. به گزارش روزنامه گاردین، وقوع چنین حوادثی در چین متداول است که عدم رعایت استانداردهای ایمنی در ساخت و ساز و توسعه یافتگی سریع از عوامل بروز آنها به حساب می آید. 

 
افزایش بی سابقه سطح اقیانوس ها

با بروز گرمایش جهانی 150 میلیون نفر از ساکنان زمین باید سرزمین زاد و بومی را ترک کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گاردین، سرعت روند گرمایش جهانی موجب بالارفتن دمای آب اقیانوس ها به سطح بی سابقه ای شد.

بر طبق تحقیقات محققان آمریکایی، این فرایند طی پنج سال گذشته سریع تر و شدیدتر بوده است. به عقیده محققان، میزان گرمایش جهانی و تغییرات اقلیم از سال 1987 تا 2019 چهار برابر افزایش یافته است. تا پایان قرن، احتمال افزایش سطح آب دریاها تا یک متر وجود دارد و این امر منجر به اسکان مجدد حدود 150 میلیون نفر در سراسر جهان خواهد شد.

با گرم تر شدن آب اقیانوس ها و دریاها، کوه ها و صخره های یخی که در دو قطب شمال و جنوب قرار دارند با سرعت بیشتری ذوب شده و این می تواند تاثیری دو چندان در مسئله گرم شدن جهانی داشته باشد. اقیانوس های جهان در حال گرم شدن هستند، میانگین دمای آنها هر سال در اثر گرم شدن کره زمین بالاتر می رود. افزایش دمای کلی کره زمین تاثیر مستقیمی بر روی دمای آب اقیانوس ها و دریاها دارد. بنابراین با گرم تر شدن اقیانوس ها و دریاها مشکلاتی در زندگی انسان ها، جانوران و گیاهان به وجود خواهد آمد. افزایش دمای سطح آب اقیانوس ها و دریاها با بالا آمدن سطح آب شور همراه است.

آب شور این اقیانوس ها و دریاها با گرم شدن و بالا آمدن وارد طبیعت شده و به درختان و گیاهان آسیب جدی وارد می کند و باعث از بین رفتن بافت های گیاهی و جنگل های ساحلی می شود، این امر باعث کم شدن تراکم گیاهی در سطح کره زمین شده و مجددا تاثیری دیگر در افزایش سطح دی اکسید کربن و گرم شدن بیشتر کره زمین دارد.