آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
سیاسی
۳

سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری 30 نفر در تجمعات روزهای اخیر خبر داد : تحقیقات درباره هواپیما ادامه دارد، افرادی بازداشت شدند

گروه سیاسی:  سخنگوی قوه قضائیه در نخستین حضور خود در جمع خبرنگاران پس از سلسله اتفاقات چند روز گذشته، از بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد.

به گزارش «ایران»، غلامحسین اسماعیلی در این نشست از ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان هوافضا و فرماندهی کل سپاه پاسداران به دلیل ارائه گزارش به ملت درخصوص علت بروز حادثه برای هواپیمای اوکراینی تشکر کرد و گفت: پاسداران مرزها و امنیت کشور در اولین فرصت نخستین گام را برای انتقام برداشتند و سیلی سختی بر چهره استکبار و ترامپ قمارباز نواختند. اسماعیلی با تسلیت جان‎ باختن تعدادی از مردم در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی اضافه کرد: این عزیزان و بویژه جانباختگان و شهدای حادثه خطوط هوایی اوکراین از ما و خانواده ما و هموطن ما و از کشور ما و از این مردم و سرزمین و تعدادی نیز میهمانان جمهوری اسلامی ایران بودند. داغدار این فاجعه ماییم نه دیگران. امریکا و انگلیس در این فاجعه نقش خونخواری را ایفا می‎کنند نه خونخواهی. می خواهند به این بهانه انتقامجویی کنند. ما می دانیم که دلسوز ایران و ایرانیان نیستند.

اسماعیلی پس از این مقدمه پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد. او در پاسخ به سوالی درخصوص بازداشت افرادی مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: ابتدا در ستاد کل نیروهای مسلح کمیسیون های تخصصی تشکیل شده و ابعاد موضوع را بررسی کردند که البته این بررسی ها به اتمام نرسیده و در مرحله اولیه، نتایج را به مردم گزارش دادند. شاید مناسب تر بود که همان ابتدا که این کمیسیون ها تشکیل شده بود هم اعلام می کردند که این کمیسیون ها تشکیل شده و در حال بررسی نتایج است.

او از ابلاغ ویژه ریاست قوه قضائیه به سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت و ادامه داد: این سازمان مامور شده که این موضوع را از بعد قضایی با بهره‎گیری از کارشناسان مختلف و کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان هواپیمایی کشوری، حوزه سایبری، جنگ الکترونیک و بهره‎گیری از اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما که طبق آخرین اطلاعم روز دوشنبه قرار بود به فرانسه فرستاده شود و این جعبه بازخوانی شود، همه اطلاعات جمع‎آوری شده و همه ابعاد موضوع رسیدگی شود. تحقیقات مفصلی انجام شده و افرادی بازداشت شده اند. رسیدگی مراحل اولیه خود را از لحظه شروع کار طی می کند، با توجه به اینکه 72 ساعت از کار قضایی ما گذشته است بازخوانی جعبه سیاه کمک شایانی خواهد کرد. سازمان قضایی نیروهای مسلح بلافاصله تحقیقات بسیار گسترده‎ای را انجام داده و تا امروز که در جریان هستند، از تعداد زیادی از افراد که در این حوزه بودند تحقیقات مفصلی انجام شده و هر شب تیم قضایی ما در سازمان قضایی نیروهای مسلح تا ساعت 12 شب مشغول بازجویی و تحقیق اخذ اسناد و مدارک بودند  اما کار سوانح هوایی پیچیدگی های خاص خود را دارد. ما باید همه این ابعاد را بررسی کنیم. اسماعیلی اضافه کرد: تحقیقات مفصلی انجام شده و افرادی بازداشت شده اند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره  دستگیری عناصر ضد انقلاب در اهواز در پرونده حمله به کلانتری این شهر، گفت: در حملات تروریستی که به کلانتری در استان خوزستان شده بود، علاوه بر حمله مسلحانه و شهادت دو نفر از سربازان و مجروح شدن تعدادی از آنها، معاندان بنا داشتند فیلم ضبط کنند و بفرستند که این افراد دستگیر شدند و هفته گذشته محاکمه شدند. از این افراد 3 نفر به اعدام و سایر متهمان به حبس 15 و 10 سال و یک نفر با تخفیف به 5 سال محکوم شده‎اند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد رد صلاحیت 90 نفر از نمایندگان فعلی مجلس گفت: تعدادی از نمایندگان که رد صلاحیت شدند پرونده ندارند، ولی ذکر دو نکته لازم است؛ اول این است که آمادگی داریم در این موارد با وصول گزارش های برابر ضوابط رسیدگی کنیم . اگر کسی از جرمی اطلاع دارد به ما بگوید و توجه به این نداریم که چه سمت و جایگاهی دارند. بعد از رسیدگی می‎گوییم که فرد مجرم است یا خیر. نکته دوم این است که در برخی موارد این شائبه های مالی و جرم اقتصادی مالی متفاوت است. در مجموعه خودمان این را داریم و گاهی سوال می‎شود چند تا قاضی اخراج شدند و چرا اعلام نمی‎کنید. لذا ما در بررسی صلاحیت قضات هم در مورد نداشتن صلاحیت و تخلف تفاوت قائل هستیم. من از حراست دستگاه ها گلایه دارم و به آنها می گویم به گوش باشند و اول جرایم را رصد کنند و دوم جرایم را به قوه قضائیه گزارش دهند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت حمیدرضا بقایی و اسفندیار رحیم مشایی از نزدیکان محمود احمدی‎نژاد گفت: آنان همانند سایر زندانیان از مرخصی استفاده می‎کنند و هر زندانی که نیاز به درمان در خارج از زندان داشته باشد، مقدمات درمانی اش  در خارج را  فراهم می‏ کنیم. اتفاق جدیدی مانند آزادی به معنای مختومه شدن پرونده نیست و نیفتاده است و به تناوب مانند دیگران از مرخصی استفاده می‎کنند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد عدم اعلام آمار بازداشت‎شدگان حوادث آبان‎ماه هم گفت: در بحث جانباختگان نهاد متولی شورای امنیت است و قطعا شورای امنیت در مقطع مناسب در این ارتباط اطلاع رسانی خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره تعداد بازداشت‎شدگان در تجمعات چند روز گذشته گفت: 30 نفر در این حوادث بازداشت شدند.