آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۷
رسانه: دور دنیا
۸

فشار جمهوری خواهان، نظامیان، رسانه ها و اندیشکده ها به ترامپ

مکانیسم منگنه در جلسه پنتاگون درباره ترور سردار سلیمانی چه گذشت؟

زهرا ساختمانیان

 

اقدام تروریستی و جبران ناپذیر دولت آمریکا و پنتاگون در ترور شهید سردار سپهبد سلیمانی، مولد منازعات پایداری در فضای سیاسی، رسانه ای، نظامی و تحقیقاتی ایالات متحده بوده است. اگرچه دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه وی، در توجیه اقدام تروریستی و جبران ناپذیر خود، مدعی پیش دستانه بودن آن شده بودند، اما تناقض گویی مقامات آمریکایی (خصوصا مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا) از یک سو و همراهی نکردن متحدان غربی و منطقه ای ایالات متحده در تایید این ادعای حقوقی، منجر به انزوا و محکومیت جهانی واشنگتن شد. بیشتر نظرسنجی هایی که در آمریکا انجام شده است نیز نشان می دهد نه تنها دموکرات ها و افراد مستقل، بلکه بسیاری از جمهوریخواهان نیز نسبت به عواقب این اقدام خطرناک و هزینه ساز دولت ترامپ برامنیت داخلی و خارجی آمریکا نگران هستند.

 جمهوریخواهان منتقد ترامپ

زمانی که خبر ترور شهید سردار سپهبد سلیمانی از منابع رسمی در آمریکا اعلام شد، سران حزب دموکرات و بسیاری از سناتورهای وابسته به این حزب، نخستین مواضع را در رد این اقدام اتخاذ کرده و نسبت به تبعات آن هشدار دادند. اما در فضای سیاسی آمریکا،  علاوه بر جو بایدن، وارن، سندرز و دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 که به حزب دموکرات تعلق دارند، برخی سناتورهای جمهوریخواه نتوانسته اند نارضایتی و خشم خود از اقدام خطرناک و بی محابای ترامپ در ترور سردار سلیمانی را کتمان کنند.

مایک لی، سناتور جمهوریخواه اهل یوتا معتقد است جلسه توجیهی مقامات کاخ سفید و پنتاگون در مورد عملیات بغداد، احتمالا بدترین جلسه توجیهی دست کم در مورد یک موضوع نظامی است که تا به حال دیده است. همچنین رند پال  دیگر سناتور جمهوریخواه نیز در این خصوص می گوید: هیچ انسان عاقلی که یک ذره صداقت داشته باشد، نمی تواند استدلال کند وقتی که کنگره در سال 2002 رای داده است به صدام حسین حمله شود، علاوه بر آن اجازه داده است 18 سال بعد علیه یک فرمانده ایرانی اقدام نظامی صورت گیرد!

در این میان، برخی  سناتورها و مقامات حزب جمهوریخواه نیز به علت نزدیک شدن به زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، ترجیح داده اند در قبال این موضوع سکوت کرده و از این طریق، نارضایتی خود را به ترامپ  نشان دهند.

البته حدود یک ماه و نیم قبل، چهار استراتژیست مطرح حزب جمهوریخواه یعنی جورج کانوی، استیو اشمیدت، جان ویورز و ریک ولیسون در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز، نسبت به سیاست ها و رفتارهای غیر قابل پیش بینی و پرهزینه ترامپ برای امنیت ملی آمریکا به شدت هشدار داده و خواستار عدم حضور دوباره وی در راس معادلات سیاسی ایالات متحده شده بودند.

 نظامیانی که اقدام ترامپ را فاجعه بار می دانند

نه تنها بسیاری از کهنه سربازان  و استراتژیست های نظامی، بلکه برخی مقامات پنتاگون نیز منتقد اقدام ترامپ و دستور وی برای ترور شهید سلیمانی هستند.

روزنامه نیویورک تایمز در روایتی از جلسه مشورتی ترامپ و مقامات پنتاگون و وزارت خارجه(که تصمیم ترور شهید سلیمانی در آنجا گرفته شد) می گوید: وقتی ترامپ (در آن جلسه) گزینه ترور (سردار)سلیمانی را انتخاب کرد، مقام های ارشد نظامی آمریکا که مبهوت شده بودند، بلافاصله با چشم انداز اقدام تلافی جویانه ایران علیه نیروهای آمریکایی در منطقه مواجه شده و احساس خطر کردند.

بری مک کافری، ژنرال بازنشسته مشهور آمریکایی نیز در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی  به ترور سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: این که ما وی (سردار سلیمانی) را در فرودگاه بغداد به همراه فرمانده ارشد عراقی کشتیم و رئیس جمهورمان بلافاصله مسوولیت آن را به عهده گرفت و با افتخار پرچم آمریکا را توئیت کرد، بی فکری و اقدامی جاهلانه و احمقانه بود.

در کنار منتقدان نظامی، باید نسبت به منتقدان امنیتی اقدام تروریستی اخیر دولت آمریکا نیز توجهی ویژه داشت. کارشناسان موسسه مطالعاتی و اندیشکده بین المللی شیلر که در سوئد مستقر است در این خصوص افشاکرده اند: حتی کارشناسان اطلاعاتی آمریکایی و افسران سابق اطلاعاتی مثل پاتریک لانگ، لاری جانسون و اسکات ریتر اعلام کرده اند که دولت آمریکا برای تبعات این ترور آمادگی نداشته است.

 رسانه های آمریکایی منتقد اقدام ترامپ

در فضای رسانه ای آمریکا نیز بیشتر رسانه ها، غیر از فاکس نیوز و رسانه های تندروی وابسته به نومحافظه کاران، منتقد اقدام ترامپ در ترور شهید سلیمانی هستند.

بنجامین فریدمن در یو اس ای تودی در این خصوص می نویسد: ترور سردار «قاسم سلیمانی» و همراهانش توسط آمریکا تصمیمی بی ملاحظه بوده است. این اقدامی غیرقابل جبران است، اما می تواند خروج آمریکایی ها از عراق را که باید از مدت ها پیش انجام می شده، تسریع کند.

نیویورک تایمز نیز در این خصوص می نویسد: برخی مقام های دولت آمریکا در مورد اطلاعات جاسوسی برای توجیه طرح ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی، دچار اختلاف بوده و نسبت به آن تردید داشتند.

روزنامه واشنگتن پست نیز از زاویه ای دیگر، به انتقاد از اقدام خطرناک و جنون آمیز دولت ترامپ می پردازد: دولت ترامپ برای ارائه توضیحی درباره دلیل ترور سردار سلیمانی با چالش مواجه شده است. این موضوع یک گرفتاری حاد برای کاخ سفید است.

روزنامه لس آنجلس تایمز نیز در همان روزهای نخست، با انتشار مقاله ای، اقدام ترامپ را مغایر با منافع ملی آمریکا دانست و در این خصوص نوشت: با صادر کردن دستور کشتن قاسم سلیمانی، یکی از عالی ترین مقامات نظامی ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دست به بزرگ ترین قمار دوران ریاست جمهوری خود زده است. این گامی است که آمریکا را به مسیر افزایش خشونت های جنگ طلبانه پیش می برد.

هشدار نظریه پردازان آمریکایی

کایل اورتون، کارشناس و پژوهشگر موسسه تحقیقاتی هنری جکسون در خصوص شهادت سردار قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده می گوید: ایالات متحده آمریکا نمی تواند اقدامی را که ایران (در واکنش به شهادت سردار سلیمانی) انجام می دهد را هضم و مدیریت کند. این در حالی است که ایران در منطقه قوی بوده و قوای آمریکا تحلیل رفته است.

دالیا داسا کای، پژوهشگر موسسه تحقیقاتی رند نیز پس از شهادت سردار سلیمانی، در توییتی نوشت: این اقدام عامدانه ترامپ با ادعای وی، در خصوص عدم جنگ با ایران، مغایرت دارد.

بدون شک کنش اخیر آمریکا، نماد یک اقدام جنگی محسوب می شود. با این حال یکی از مهم ترین انتقاداتی که در این خصوص به ترامپ و کاخ سفید وارد شد، مربوط به مقاله ای بود که استفان والت، استراتژیست و نظریه پرداز مشهور حوزه روابط بین الملل، در نشریه فارین پالیسی نوشت.

در بخشی از این مقاله که مورد توجه همه محافل تحقیقاتی و استراتژیک در جهان قرار گرفته، آمده است، استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد، در گزارشی با انتقاد از خطای استراتژیک دولت ترامپ در ترور سردار قاسم سلیمانی و پیامدهای آن برای آمریکا در فارن پالیسی نوشت: گویی دونالد ترامپ، مایک پمپئو وزیرخارجه و مارک اسپر وزیر دفاع او بازیکنان شطرنجی هستند که تنها به نخستین حرکت فکر می کنند و به دلیل نگاهی کوته بینانه نمی توانند به جوانب حرکت های آتی بیندیشند و از این رو نمی توانند یک حقیقت مسلم در عرصه سیاست بین الملل را درک کنند. نوبت حرکت مهره ها توسط بازیگران دیگر نیز فرا می رسد. ایران نیز تلاش خواهد کرد تا در بهترین زمان و شرایط، پاسخ ترور سردار سلیمانی را به نحوی بدهد که عذاب و پیامدهای سیاسی آن برای آمریکا به حداکثر ممکن برسد.