آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اخبار کشور
۱۱

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور: وزیر ارتباطات به قانون شبکه ملی اطلاعات عمل نمی کند

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: ما شاهد مقاومت هایی در اجرای قوانین و مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اجرای شبکه ملی اطلاعات از ناحیه برخی مسئولان و شخص وزیر ارتباطات هستیم.

به گزارش فارس، جواد جاویدنیا در برنامه تلویزیونی جهان آرا در رابطه با بحث سلطه غرب بر فضای مجازی اظهارداشت: در این خصوص قوانین و مصوباتی وجود دارد که جایگاه قانونی دارند. ما کارگروه محتوای مصادیق مجرمانه را داریم، مصوبات شورای عالی فضای مجازی را هم داریم که متاسفانه بسیاری از این مصوبات اجرا نشده و در برابر بخشی از این قوانین سکوت کرده ایم و تعیین تکلیف نشده اند.

جاویدنیا ادامه داد: به عقید ما اگر همین مقررات موجود با همه نواقص اجرا شود، با این وضعیت مواجه نخواهیم بود. ما شاهد مقاومت هایی در اجرای قوانین از ناحیه برخی مسئولان هستیم که اغلب این مسئولان در بستر فناوری اطلاعات کشور هستند.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد اینکه آیا رسما می گوئید وزیر ارتباطات به قانون عمل نمی کند، پاسخ داد: بله؛ در برخی مواقع دستگاه قضا باید جلوی این اتفاقات را بگیرد، البته در برخی اقدامات موانعی ایجاد می شود که این موانع مانع اجرای قوانین می شوند و وقتی بنا داریم که قانون اجرا شود هجمه شدیدی رخ می دهد با این عنوان که آزادی مردم و دسترسی به فناوری اطلاعات چه می شود و در نتیجه خلط مبحث هایی رخ می دهد.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار داشت: اگر شبکه ملی اطلاعات اجرا شود، به معنی قطعی اینترنت و قطعی ارتباط با دنیا نیست. ما با ندادن اطلاعات درست، در واقع مخاطب را نسبت به واقعیات سانسور کرده ایم، در حالی که در شبکه های تلگرام، اینستاگرام و توئیتر خسارات زیادی به کشور وارد می شود که ضررهای اقتصادی در فضای اقتصادی دیجیتال که با استعمار روبه روست، وضعیت را به گونه ای کرده که همانند فعالیت اقتصادی قبل از انقلاب است چراکه فضا و سلطه آمریکایی است و اجازه رشد را نمی دهد.

جاویدنیا بیان کرد: انحصار تبلیغاتی در فضای مجازی وجود دارد و تا زمانی که آن را نشکنیم، حرف انقلابی مان در کشور هم غریب می ماند. ما از ابتدا گفته ایم باید پلت فرمی باشد که با قانون خودمان با دنیا حرف بزنیم و کسب و کار کنیم، نه اینکه دیگری در خارج از کشور برای ما قانون تعیین کند.

وی خطاب به مسئولان گفت: مسئولان با شبکه بی بی سی مصاحبه نمی کنند، اما از گستره شبکه اجتماعی غربی استفاده و تصور می کنند که انقلاب را تبلیغ می کنند و به آن هم افتخار می کنند. باید شرایطی فراهم کنیم که مردم از شبکه اینترنت داخلی با سرعت بالا، کیفیت مناسب، هزینه ارزان و با ارتباط با فضای بین المللی بهره مند شوند. این کار را نمی کنیم و می گذاریم منافع کشورمان دراختیار پلت فرم های خارجی قرار گیرد.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور تصریح کرد: سال های سال است قول هایی داده شده که نرم افزار داخلی قوی برای جایگزینی پلت فرم ها اجرا شود و این به عنوان الزامات سند تبیین شبکه ملی اطلاعات آمده، اما باید زیرساخت هایش فراهم می شده که نشده است. نتیجه آن این می شود که اگر بدون مقدمات اجرا کنیم، کسب و کار و ارتباط مردم صدمه می بیند.

جاویدنیا افزود: به طور فرض تصور کنیم دستگاه قضا برود و بگوید نرم افزار خارجی قطع شود و مردم خودشان مشکل شان را حل کنند.