آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۷
فرهنگ
۹

در پنجمین دوره از جایزه فیروزه، آثار برتر در فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته شد

کالاهای فرهنگی زیر چتر «فیروزه»

زینب مرتضایی فرد

نامش فیروزه است، در فرهنگ ما بسیار آشناست هم به عنوان سنگ زیبایی که از دل کوه های نیشابور بیرون می آید و هم به واسطه رنگ زیبای فیروزه ای که از گذشته تا امروز در زندگی ایرانیان و جغرافیای کشورمان زیبایی خاصی داشته است. فیروزه پنج سال است در کنار کارکردهای دیگرش نام یک جایزه هم شده است؛ جایزه ای که برای حمایت از کالاهای فرهنگی در کشورمان شکل گرفته و تلاش می کند چرخه فرهنگی و اقتصادی فعالی را برای دسته از کالاها فراهم کند. روز گذشته در فرهنگستان هنر نشست خبری برگزار شد تا محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و علی فریدونی، دبیر جشنواره جایزه فیروزه و مدیر کل دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت ارشاد درباره این دوره از فیروزه توضیحاتی ارائه کنند.

نیاز به گفتمان سازی

معاونت فرهنگی در گذشته بیشتر درگیر مسائل مربوط به کتاب بود اما حالا پنج سال است که دایره فعالیت های خود را به تبع نیازهای زمانه تغییر داده است. این نکته را فریدونی بیان کرده و در ادامه توضیح می دهد: ما درصدد گفتمان سازی و ترویج مصرف کالاهای فرهنگی هستیم و قصد داریم با عام و فراگیر کردن مصرف کالاهای فرهنگی چرخه تولید و مصرف فراگیر را در کنار آن به موازات هم پیش ببریم.

او عنوان می کند: بر همین اساس هم به مروز جشنواره را گسترش دادیم تا رسیدیم به این دوره که شاهد حضور پررنگ فعالان تولید اساب بازی، عروسک، هدایای فرهنگی، نوشت افزار و شرکت های نوپای فعال این حوزه در کنار هم هستیم.    

تلاش برای ایجاد بازارهای منطقه ای

در ادامه نشست جوادی هم در سخنانی کوتاه به اهمیت فرهنگسازی و همچنین ایجاد بسترهای فرهنگی مناسب برای کالاهای فرهنگی در کشور پرداخته و می گوید: جایزه فیروزه برای حمایت، تشویق و تجلیل از فعالان حوزه فرهنگی است و جهت دهی به تولیدات کالاهای فرهنگی خواهد بود تا در مسیر درست تولید قرار بگیرند.

او ادامه می دهد: باید چرخه ای از شبکه هایی برای تولید و پژوهش های کالاهای فرهنگی صورت بگیرد. امیدواریم در جشنواره فیروزه به شبکه علمی کارآمد برای تولید، ایجاد بازار بین المللی و مصرف برسیم و راهی که آغاز کردیم را ادامه دهیم.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد می گوید: امیدوارم در دوره جدید با توجه به اقوام، راهی برای دیده شدن استان ها در دوره های بعد باز کرده و برای کالاهای فرهنگی بازارهای منطقه ای ایجاد کنیم.

جوادی تصریح می کند: کالای فرهنگی سهم بزرگی در اقتصاد کشور دارد که ما در سطح جهان شاهد این موقعیت هستیم اما در کشور ما مهجور مانده است در نتیجه می توانیم با پرداختن به کالاهای فرهنگی، اقتصاد فرهنگ را به مرحله رونق برسانیم.

در پایان نشست هم نمایشگاه آثار برتر جایزه فیروزه با حضور جوادی، فریدونی و اهالی رسانه افتتاح شد.

تلاش برای مدرن سازی کالاهای فرهنگی

کالاهای فرهنگی هم مانند هر پدیده دیگری نیاز دارند مدرن و به روز باشند تا مخاطبان را به سمت خود جلب کنند. فریدونی تلاش برای مدرن شدن کالاهای فرهنگی ایرانی اسلامی را موضوعی مهم و مورد توجه دانسته و می گوید: باید سعی کنیم کالاهای سنتی را مدرن سازی کنیم تا این محصولات به تولید انبوه برسند. زیرا یکی از دلایل در محاق ماندن صنایع خلاق فرهنگی، سنتی ماندن آن است و همچنان مدرن سازی و صنعتی سازی نشده اند.

دبیر جشنواره فیروزه می افزاید: ما همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا در کنار مدرن شدن کالاهای فرهنگی به موضوعات مهم دیگر این حوزه هم بپردازیم. نیاز به شبکه سازی در حوزه فرهنگی و کالاهای فرهنگی از جمله نیازهای مهم ماست، تشکل و صنف شبکه مندی می تواند این حوزه های صنایع فرهنگی را به صورت زنجیره ای به هم متصل کرده و باعث خواهد شد این حوزه ها تقویت شود.

او درباره تعداد آثار شرکت کننده در این دوره از جایزه فیروزه یادآور می شود: 400 اسباب بازی، 200 عروسک، 400 نوشت افزار، یکهزار هدایای فرهنگی و 80 شرکت نوپا به دبیرخانه جایزه فیروزه رسیده است که در هر بخش آثار بررسی شده اند و در اختتامیه داوران از میان این آثار، سه اثر برگزیده را انتخاب می کنند.

در پنجمین دوره از جایزه فیروزه شاهد حضور آثار هنرمندان سه استان هم هستیم تا کالاهای بومی استان های کشور هم فضایی برای معرفی و فعالیت داشته باشند. اگر به نمایشگاه این دوره بروید می توانید آثاری از خوزستان، گلستان و سیستان و بلوچستان را هم ببینید که به گفته فریدونی با هدف تمرکززدایی در عرصه کالاهای فرهنگی به فیروزه آمده اند.