آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
اقتصاد
۱۳

بین الملل

مسوول قراردادهای نفت عراق تغییر کرد

رویترز با اشاره به سندی که به دست این خبرگزاری رسیده است مدعی شد ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق، رییس جدیدی برای اداره صدور مجوز و قراردادهای وزارت نفت عراق منصوب کرد. این اداره قراردادهای نفتی فرامرزی و مذاکرات برای قراردادهای انرژی با شرکت های بین المللی را به عهده دارد. بر اساس این سند که به امضای غضبان در 11 ژانویه رسیده است، از علی معارج به عنوان رییس جدید اداره صدور مجوز و قراردادهای وزارت نفت عراق نام برده است.

عربستان: برای ثبات بازار نفت تلاش می کنیم

وزیر انرژی عربستان گفت این کشور در زمانی که تنش های میان ایران و امریکا تشدید شده است، برای ثبات بازار کار می کند تا قیمت ها و رشد تقاضای با ثباتی را شاهد باشیم. عبدالعزیز بن سلمان گفت بسیار زود است تا در مورد ادامه کاهش تولید اوپک پلاس که در ماه مارس منقضی می شود، صحبت کنیم.وی در یک کنفرانس خبری گفت: «از آنجایی که تنش ها در منطقه ما بالاست، عربستان هر آنچه بتواند انجام خواهد داد تا بازار نفت مطمئن را تضمین کند.»

چین خرید کالاهای امریکایی را افزایش می دهد

چین در راستای آتش بس تجاری متعهد شده است در دو سال آینده 80 میلیارد دلار بیشتر کالاهای ساخت آمریکا را خریداری کند. یک منبع آگاه به رویترز گفت: تحت مفاد توافق تجاری که روز چهارشنبه در واشنگتن امضا می شود، چین همچنین بیش از 50 میلیارد دلار بیشتر انرژی از امریکا خریداری خواهد کرد و خرید خدمات امریکایی را به میزان حدود 35 میلیارد دلار افزایش می دهد. در فاز اول توافق تجاری چین ملزم شده است خرید کالاهای کشاورزی امریکایی را در دو سال آینده به میزان 32 میلیارد دلار یا معادل 16 میلیارد دلار در سال افزایش دهد.

دولت ترامپ در یک ماه 13 میلیارد دلار کم آورد!

طبق اعلام وزارت خزانه داری امریکا، کسری بودجه آمریکا در یکی از بالاترین سطوح سال های اخیر قرار دارد.وزارت خزانه داری امریکا در گزارشی اعلام کرد که کسری بودجه دولت در ماه دسامبر به رقم 13.3 میلیارد دلار رسیده است که این رقم در مقایسه با ماه قبل حدود 0.2 میلیارد دلار کمتر است. طی این مدت دولت 336 میلیارد دلار درآمد و حدود 349 میلیارد دلار مخارج داشته است. میزان مخارج دولتی در ماه دسامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد رشد داشته که نشان می دهد دولت احتمالا به دنبال تقویت رشد اقتصادی پس از رسیدن به سطح کمتر از دو درصد بوده است.

واردات نفت چین برای هفدهمین سال رکورد زد

واردات نفت خام چین در سال 2019 با رشد تقاضا از سوی پالایشگاه های جدید، به میزان 9.5 درصد نسبت به سال 2018 رشد کرد که هفدهمین رشد سالانه متوالی بود. آمار اداره کل گمرک چین نشان داد این کشور در سال میلادی گذشته 506 میلیون تن نفت خام وارد کرد که 9.5 درصد بالاتر از سطح سال 2018 بود. بر اساس محاسبات رویترز، این میزان واردات معادل 10.12 میلیون بشکه در روز است.

صعود یوان به لطف امریکایی ها!

وزارت خزانه داری امریکا در بیانیه ای اعلام کرد نام چین را از فهرست کشورهایی که در نرخ برابری ارز خود دستکاری می کنند خارج کرده است. این اقدام که به فاصله تنهاچند روز پیش از امضای فاز نخست توافق تجاری بین پکن و واشنگتن صورت می گیرد می تواند نشانه ای از تمایل طرف امریکایی برای امضای سریع تر توافق تلقی شود. استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا در رابطه با این تصمیم گفت: چین تا حد زیادی به تعهدات خود برای جلوگیری از کاهش تعمدی ارزش یوان عمل کرده و شفافیت و دسترسی به حساب های آنها بیشتر شده است. به دنبال تصمیم جدید خزانه داری امریکا ارزش یوان تقویت شد و به بالاترین سطح خود طی شش هفته اخیر در برابر دلار رسید. در معاملات دیروز نرخ برابری هر دلار معادل 6.8924 یوان، هر یورو معادل 7.6767 یوان ، هر پوند معادل 8.941 یوان و هر فرانک سوییس معادل 7.1064 یوان اعلام شد.

انتقاد شدید چین از امریکا به خاطر تحریم های مرتبط با ایران

چین از امریکا خواست فورا به تحریم شرکت های این کشور به دلیل ارتباط با ایران خاتمه دهد. وزارت خزانه داری امریکا در تازه ترین دور از فشارهای تحریمی خود، نفتکش چینی «هونگ ژون» و مالک آن یعنی شرکت حمل و نقل دریایی «هونگ یوان مارین» مستقر در شانگهای را به خاطر بارگیری و انتقال فولاد خریداری شده چین از ایران به فهرست تحریمی خود افزود. طبق اعلام خزانه داری امریکا این اقدام چین مغایر با قانون تحریم صنعت فولاد ایران و نقض تحریم های مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان تلقی شده است.

تحریم جدید امریکا علیه روسیه کار خودش را کرد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه اعلام کرد خط لوله لوله گازی نورد استریم 2 به ظرفیت انتقال سالانه 55 میلیارد متر مکعب ممکن است فعالیت خود را در سه ماهه اول سال 2021 آغاز کند که نشان دهنده احتمال وجود تاخیر بیشتر در راه اندازی این پروژه جنجالی است.