آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

از سوی وزارت دادگستری آمریکا: اقدام افسر سعودی در کشتار نظامیان آمریکایی «تروریستی» اعلام شد

وزارت دادگستری آمریکا به رغم تمام تلاش های آل سعود، تیراندازی افسر سعودی در پایگاه نیروی دریایی آمریکا را «اقدام تروریستی» خواند.

ماه گذشته «محمد سعید الشمرانی» دانشجوی افسری سعودی که از طرف نیروی هوایی کشورش برای شرکت در یک دوره آموزشی به پایگاه «پنساکولا» در فلوریدا اعزام شده بود سه نظامی آمریکایی را با شلیک گلوله کشت و 8 نفر دیگر را زخمی کرد. در پی این حادثه، رسانه های آمریکا گزارش داده بودند دولت این کشور اخراج ده ها نفر از نظامیان سعودی را بررسی می کند. آل سعود تلاش زیادی کرد تا ضمن جدا کردن این افسر از «ملت عربستان»، خشم آمریکایی ها را کنترل کند.

اکنون وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده، تیراندازی ماه پیش این افسر سعودی،«اقدام تروریستی» بوده است. وزیر دادگستری آمریکا همچنین اعلام کرده 21 دانشجوی نظامی سعودی هم پس از انجام تحقیقات درباره این تیراندازی به کشور خودشان فرستاده شده اند(بخوانید اخراج شده اند). وزیر دادگستری آمریکا همچنین گفته:

«فرد مهاجم در ماه سپتامبر(شهریور) پیامی را در رسانه های اجتماعی منتشر کرده و گفته بود، شمارش معکوس شروع شده است».

پیش از این وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این اقدام، آموزش نیروهای نظامی سعودی را متوقف و اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) نیز تیراندازی تبعه سعودی در پنساکولا را تروریستی اعلام کرد.