آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

چین، مالک دومین ناوشکن بزرگ جهان

نیروی دریایی چین با عملیاتی کردن ناوشکن موشک انداز مدل(055 نانچانگ) حالا مالک بزرگترین ناوشکن موشکی در آسیا و دومین ناوشکن بزرگ در جهان است.

 رقابت نظامی چین و روسیه با آمریکا طی سه سال اخیر و با قدرت گرفتن ترامپ در آمریکا شدت گرفته است و هر چند وقت یک بار پکن و مسکو در حوزه فناوری های پیشرفته نظامی یکی از دستاوردهای جدید خود را رو می کنند. روزنامه واشنگتن پست در همین رابطه با انتشار گزارشی تحت عنوان رونمایی چین از بزرگترین ناوشکن موشکی خود نوشته: «ناوشکن موشک انداز مدل(055 نانچانگ) به صورت رسمی روز یکشنبه در مراسمی به نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین ملحق شد. این ناوشکن بزرگ موشک انداز سال گذشته میلادی آزمایش های نهایی را از سر گذراند. بر اساس این گزارش زمانبندی عملیاتی شدن این ناوشکن بزرگ موشک انداز دقیقا پس از انتخابات روز شنبه تایوان بود. ناتو گفته این ناوشکن مجهز به موشک هدایت شونده را «رزم ناو» در نظر می گیرد، نه ناوشکن.

 به گزارش ایسنا این ناوشکن 13 هزار تن وزن و 180 متر طول دارد و بزرگترین ناوشکن در آسیا و دومین در جهان پس از ناوشکن های «زوموالت» نیروی دریایی آمریکاست که 15 هزار تن وزن دارند. همچنین سرعت این ناوشکن چینی 30 گره دریایی تخمین زده شده است. این ناوشکن می تواند 112 سیستم موشک انداز حمل کند که قادرند برخی از کشنده ترین پرتابه ها را شلیک کنند که شامل موشک های دوربرد ضد ناو موشک های کروز و موشک های ضد هوایی می شود که براساس گزارش روزنامه «میلیتاری تودی» با اس-300های روسی برابری می کند. ارتش آزادی بخش خلق چین پنج ناوشکن دیگر تایپ 055 دارد که در 2019 عملیاتی شدند.

خبر دیگر از چین اینکه گزارش ها از گسترش روابط تجاری چین و روسیه حکایت دارد. خبرگزاری اینترفکس در این زمینه نوشته: در پایان سال 2019، میزان مبادلات تجاری بین روسیه و چین به میزان 3.4 درصد افزایش و به رقم 110.75 میلیارد دلار رسید که یک رکورد محسوب می شود، ضمن اینکه مسکو و پکن دیگر از ارزهای ملی به جای ««دلار» استفاده می کنند. در پایان سال 2018، مسکو و پکن مبادلات بازرگانی خود را با رشدی معادل 27.1 درصد افزایش داده و به رقم 107 میلیارد دلار رساندند. این رقم برای اولین بار حاصل شده بود. سپس حجم صادرات سالانه از چین به روسیه 12 درصد افزایش یافت و به بیش از 47.97 میلیارد دلار رسید که سهم واردات کالاهای روسی- 42.7 درصد و رقم 59.08 میلیارد دلار بود. از آن زمان به بعد، روسیه جایگاه نخست را در میان شرکای چین به خود اختصاص داد.