آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

شکست مذاکرات صلح لیبی

درگیری ها در طرابلس از سر گرفته شد

سرویس خارجی: با بی نتیجه ماندن مذاکرات مسکو میان نیروهای متخاصم در لیبی، درگیری نیرو های دولت وفاق ملی و نیرو های موسوم به ارتش ملی در جنوب طرابلس بار دیگر از سر گرفته شد.

روز یکشنبه بود که خبر رسید «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و حامی «خلیفه حفتر» (رهبر نیروهای موسوم به ارتش ملی) با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و حامی نیروهای

«فائز السراج» (نخست وزیر دولت وفاق ملی) درباره لیبی رایزنی کرده اند و روز بعد روزنامه روسی «کامرسانت» از سفر «حفتر» و «السراج» به مسکو خبر داد که قصد دارند توافقنامه صلح امضا کنند. یک آتش بس شکننده نیز ضمیمه این مذاکرات شده بود اما چیزی نگذشت که وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، «حفتر» -بر خلاف «السراج»- بدون امضای توافقنامه، روسیه را ترک کرد.

آن طور که خبرگزاری «اسپوتنیک» گزارش داده، «حفتر» مسکو را به مقصد بنغازی ترک کرده و گفته تا زمانی که جدول زمانی مشخصی برای برچیدن شبه نظامیان تعیین نشود، توافقنامه آتش بس با دولت وفاق ملی را امضا نخواهد کرد. اغلب بندهای این توافقنامه مورد پذیرش دو طرف است، اما هیئت همراه «السراج» نمی خواهد زمان مشخصی در توافقنامه برای انحلال شبه نظامیان تعیین شود.

حالا شبکه تلویزیونی «الحدث» از لیبی خبر می دهد که درگیری ها بین نیرو های دولت وفاق ملی لیبی و نیرو های «حفتر» در منطقه صلاح الدین در جنوب طرابلس، پایتخت لیبی بار دیگر تشدید شد. با این حساب آتش بس شکننده ای که از نیمه شب 12 ژانویه (22 دی) آغاز شده بود، دوام پیدا نکند. از این رو، به نظر نمی ‎رسد تصمیم سازمان ملل برای اعزام هیئت ناظر بر آتش بس در لیبی، اگر هم محقق شود چندان نتیجه بخش باشد. گفتنی است غرب پس از قتل متحد خود یعنی «معمر قذافی» در لیبی و تسلط بر چاه های نفت این کشور، آن را به حال خود رها کرد تا جنگ خانمانسوز داخلی این کشور را ویران کند.