آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

سناتور آمریکایی: ترامپ یک دروغگوی خطرناک است باید اختیاراتش را کم کرد

سرویس خارجی: سناتور دموکرات مجلس سنای آمریکا ضمن «خطرناک» دانستن «دروغ های روزانه ترامپ»، خواستار تصویب قانون محدودیت اختیارات جنگی رئیس جمهور آمریکا در سنا شده است. سایر دموکرات های این کشور نیز همزمان به دنبال استیضاح او هستند.

 به دنبال حماقت های اخیر ترامپ که برای توجیه آنها به دروغ های عجیب و غریب متوسل می شود، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه گذشته محدودیت اختیارات جنگی رئیس جمهور این کشور را تصویب کرد. بر این اساس، مجلس نمایندگان آمریکا با لغو قانون موسوم به «مجوز استفاده از نیروی نظامی» موافقت کرد. این قانون که بعد از حملات 11 سپتامبر سال 2001 به تصویب رسیده، به رئیس جمهور آمریکا اجازه می دهد بدون مشورت با کنگره از زور برای مبارزه با آنچه «گروه های تروریستی» تشخیص می دهد استفاده کند. اما در طول 18 سال گذشته، روسای جمهور هر دو حزب آمریکا از این قانون به عنوان توجیهی برای جنگ افروزی و جنایت های خود در منطقه غرب آسیا استفاده کرده اند.

حالا با ترور ناجوانمردانه «سردار سپهبد سلیمانی» و سیلی محکم ایران به آمریکا در «عین الاسد»، قرار است این طرح به زودی در مجلس سنای آمریکا بررسی شود تا جلوی جنگ گرفته شود. دموکرات های سنا حالا علاوه بر جنایت های اخیر ترامپ موضوع دروغگویی رئیس جمهور آمریکا را نیز به عنوان یکی از دلایلی که باید سنا این طرح را تصویب کند مطرح می کنند. در همین راستا «کریس ون هالن»، سناتور دموکرات سنا و نماینده ایالت «مریلند» در پیامی توئیتری نوشته: «به اندازه کافی بد است که رئیس جمهور آمریکا روزانه دروغ می گوید، اما وقتی دروغ های او ما را به آستانه جنگ می کشاند مطلقا خطرناک است». وی در ادامه توئیت خود نوشته: «ترامپ امروز گفت: واقعا مهم نیست که تهدیدی قریب الوقوع وجود داشته باشد این مهم است. ما باید طرح مربوط به (محدودیت) اختیارات جنگی ترامپ را تصویب کنیم». پیش از این «چاک شومر»، رئیس اقلیت دموکرات ها در مجلس سنای آمریکا نیز گفته بود: «اقدامات ترامپ در حمایت از امنیت ملی آمریکا به شکست انجامیده و ما را به ویژه پس از ترور قاسم سلیمانی با خطر بزرگی مواجه کرده است.»

پیش تر جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی سی ان ان منتشر شد، دونالد ترامپ، را «عامل تشدید تنش ها» در غرب آسیا عنوان کرده بود.سناتور برنی سندرز، از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا نیز در واکنش به اظهارات «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا درباره استدلال های ترامپ برای حمله به سردار سپهبد سلیمانی، در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «همان طور که با دروغ جنگ در ویتنام و عراق را پیش بردیم، ترامپ نیز ما را درخصوص ایران گمراه می کند. من هر کاری در حد توانم به عنوان یک سناتور انجام می دهم تا از وقوع درگیری جلوگیری کنم».

گفتنی است، ترامپ در توجیه اقدام تروریستی خود در ترور «سردار سپهبد سلیمانی» گفته بود، او قصد داشت به سفارت خانه های آمریکا حمله کند. ادعایی که حتی از سوی پنتاگون، رد شد!