آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۷
ورزش
۱۷

همه چیز در مورد کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا

شیفته کرایف، همبازی کاسپاروف

حسین خلیلی

 طی یک سال گذشته و هر بار که صحبت از تغییر روی نیمکت بارسلونا شد، رسانه ها نام های بزرگ و زیادی را مطرح کردند. از مکس آلگری و آرسن ونگر گرفته تا کومان و ژاوی که در همین اواخر اسم شان در رسانه ها مطرح شد. حتی خبر آمد که اریک آبیدال، مدیر ورزشی بارسا در این هفته به قطر رفت و در این زمینه با ژاوی دیدار داشت که البته با پاسخ منفی ستاره سال های گذشته آبی اناری ها رو به رو شد. در این میان خبری که دوشنبه شب سایت رسمی این باشگاه اسپانیایی منتشر کرد، بیش از همه باعث تعجب فوتبال دوستان شد. ارنستو والورده بعد از دو سال و نیم حضور روی نیمکت بارسا برکنار شد و کیکه ستین جای او را گرفت.

ستین 61 ساله که سابقه سرمربیگری تیم هایی همچون لاس پالماس و رئال بتیس را در کارنامه اش دارد تا سال 2022 هدایت کاتالان ها را به عهده خواهد داشت. در این میان ساکرنت گزارش داد در قرارداد این مربی متولد سانتاندر، بند فسخی وجود دارد که طرفین می توانند در پایان فصل جاری به همکاری با یکدیگر پایان دهند و به این ترتیب بارسلونا می تواند سراغ استخدام سرمربی دیگری برود.

نگاه سرمربی اسپانیایی به فوتبال مورد پسند باشگاه کاتالانی است. ستین پس از جدایی پرحاشیه اش از رئال بتیس در تابستان سال گذشته، بدون تیم مانده بود. این مربی 61 ساله دوست دارد توپ در اختیار بازیکن باشد تا از بازی لذت ببرد.

کیکه ستین که شصتمین سرمربی تاریخ باشگاه بارسلوناست، علاقه زیادی به بازی شطرنج دارد و سابقه بازی با شطرنج بازان مطرح دنیا از جمله آناتولی کارپوف و گری کاسپاروف را دارد. نکته جالب اینجاست که در رنکینگ جهانی فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE)، سرمربی جدید بارسا با نمره 2055 در رتبه جهانی 54 هزار  و 419 قرار دارد.

این مربی طی سال های گذشته اظهارنظرهایی در مورد اسطوره ها و بازیکنان بارسا داشته است. او طی سال های اخیر، بارها به این مساله اشاره کرد که عاشق سبک فوتبال یوهان کرایف بوده است.

به عنوان مثال، ستین زمانی که هدایت لاس پالماس را به عهده داشت، در اظهارنظری گفته بود: «من هرگز تا زمانی که بازی بارسلونای تحت هدایت کرایف را ندیده بودم، به درکی از فوتبال نرسیده بودم. اولین باری که بازی آن تیم را دیدم، دنیای جدیدی به روی من باز شد. همان موقع بود که متوجه شدم فوتبال ورزشی گروهی است که با همکاری بازیکنان می توان توپ را در کل زمان بازی در اختیار داشت». او که در دوران بازیکنی برای اتلتیکو نیز بازی کرده بود، این طور به کرایف ادای احترام کرد: «حاضرم انگشت کوچکم را بدهم و در بارسلونای تحت هدایت یوهان کرایف بازی کنم».

البته این نوع تمجیدها تنها محدود به کرایف نبوده است و ستین بارها از بازیکنان بارسا تعریف کرده است. او در ماه می 2019 در اظهارنظر جالبی گفته بود: «وقتی بازیکنی مانند ژاوی بازنشسته می شود، مثل این می ماند که شما کلیه خود را از بدن تان خارج کنید. روزی هم که لیونل مسی کفش هایش را بیاویزد، من برای همیشه گریه خواهم کرد.»

 تکرار موفقیت های والورده؟

والورده اگرچه بارسا در دو فصل گذشته و تحت هدایت والورده نتوانست در اروپا به موفقیت برسد، اما افتخاراتش در فوتبال اسپانیا این سوال را مطرح می کند که آیا ستین می تواند چنین موفقیت هایی را تکرار کند؟

در دو سالی که هدایت آبی اناری ها را به عهده داشت توانست دو قهرمانی در لالیگا به دست آورد و در سومین فصل این تیم را صدرنشین کند. همچنین بارسا را به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان بفرستد که قرار است با ناپولی بازی کند. در لالیگا آمار او فوق العاده بود و توانست 66 پیروزی، 22 تساوی و تنها هفت شکست را به ثبت برساند. در لیگ قهرمانان 18 برد به دست آورد. پنج مساوی کسب کرد و تنها در دو دیدار مغلوب شد که آن دو باخت هم مقابل رم و لیورپول در دو فصل گذشته بود. والورده در نخستین فصل با تحقیر سویا فاتح کوپا دل ری شد. در دومین فصل تا فینال رسید اما پس از کابوس آنفیلد مغلوب والنسیا شد. آمار این تیم در این رقابت ها هم دست نیافتنی بود.

12 پیروزی به دست آورد. دو تساوی کسب کرد و تنها در چهار بازی شکست خورد. این آمار نشان می دهد جانشینش کار سختی دارد.