آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
سیاست
۲

حضور چهره های سیاسی و نظامی در مراسم تشییع سردار شهید قاسم سلیمانی

سردار قاآنی: ازاله آمریکا را از منطقه بیرون می کنیم

بامداد روز دوشنبه، پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت، پس از تشییع در مشهد مقدس وارد فرودگاه قدر تهران شد. سردار سرلشکر اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید و جانشین شهید قاسم سلیمانی در سپاه قدس، هم زمان با ورود پیکر شهدا گفت: «قول ما پیمودن راه شهید سلیمانی با همان استحکام و با توکل بر خداست». او افزود: «ما به ازای شهادت ایشان، در گام های متعدد ازاله آمریکا را از منطقه بیرون می کنیم و هدف ما استمرار حرکت رسیدن به حکومت جهانی امام زمان (عج) است. به پشتوانه مقام معظم رهبری این مهم حاصل خواهد شد». سردار قاآنی ادامه داد: «قول انتقام خون شهید قاسم سلیمانی را خداوند داده است و منتقم اصلی خداوند است و حتما اقداماتی انجام خواهد گرفت، ولی انتقام این خون های گرانبها استمرار می یابد تا منتقم اصلی یعنی امام زمان(عج) ظهور کند».

فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز در گفت وگو با صداوسیما گفت: «انتقام شهید سلیمانی با چهار شلیک موشک و سقوط یک پایگاه حتی با کشتن ترامپ هم پایان نمی پذیرد؛ یعنی اینها ارزش خون این شهید را ندارد و تنها چیزی که می تواند خون بهای شهید سلیمانی باشد، ازاله کامل آمریکا از منطقه است. شر آمریکا باید از سر ملت های مظلوم منطقه کم شود». سردار امیرعلی حاجی زاده، روز گذشته در حاشیه مراسم تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی و هم رزمانش عنوان کرد: «ما اگر کل پایگاه های آمریکایی را بزنیم و حتی اگر ترامپ و وزیر دفاعش را هم بکشیم، اینها هیچ کدام خون بهای حاج قاسم نیست. خون بهای حاج قاسم ازاله (از بین بردن) آمریکا از کل منطقه است. باید شر آنها را از همه منطقه کم کنیم و منطقه را از وجود نحس آنها خلاص کنیم؛ این اتفاق حتما رخ خواهد داد». او با بیان اینکه نظامیان آمریکا این را می فهمند که نباید ما را تهدید کنند، افزود: «آنها می توانند شروع کننده باشند و این طبیعی است، هر کسی می تواند این کبریت را بکشد؛ اما پایان دهنده این جنگ ما هستیم و ضررکننده آمریکایی ها هستند».

شخصیت های بسیاری در مراسم وداع با پیکر شهدای امنیت شرکت داشتند؛ سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، سرلشکر باقری، رئیس کل ستاد نیروهای مسلح، حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس، محمدجواد حاج علی اکبری، خطیب موقت نماز جمعه تهران، سردار مصطفی محمدنجار، وزیر اسبق کشور، علی ربیعی، سخنگوی دولت، حجت الاسلام تقوی، رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران، علی مطهری، نماینده مجلس، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، سردار فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه، سرلشکر جعفری، مسئول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیه الله(عج)، محمود علوی، وزیر اطلاعات، غلامعلی حدادعادل، سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی یونسی، دستیار رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، محمود احمدی نژاد، سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور، مصطفی تاجزاده و فخرالسادات محتشمی پور از جمله چهره هایی بودند که در این مراسم شرکت داشتند.

در حاشیه این مراسم، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: «صفوف گسترده امروز نشان از روحیه ضدآمریکایی در سراسر جهان اسلام دارد». به گزارش ایسنا، علی شمخانی ادامه داد: «این مراسم پتانسیلی را نشان داد که هرگز خون شهید سلیمانی از بین نخواهد رفت». شمخانی تاکید کرد: انتقام سخت را در عمل نشان خواهیم داد».

 عراقچی: در برجام از نظرات سردار سلیمانی استفاده می کردیم

معاون سیاسی وزارت خارجه نیز در حاشیه این تشییع گفت: «ترامپ نتیجه و عاقبت این ماجراجویی را در منطقه خواهد دید. این نتیجه با رای پارلمان عراق به خروج نیروهای آمریکایی شروع شده و تا خروج کامل آمریکا از منطقه ادامه پیدا خواهد کرد. بسیاری از کشورهای غربی هم معتقدند این اقدام نابخردانه آمریکا، شروع پایان آمریکا در منطقه است و این محقق خواهد شد».

عباس عراقچی با تاکید بر اینکه به مقابله خود با سیاست های فشار تحریم و تهدید آمریکا ادامه خواهیم داد؛ ادامه داد: «بعد از هر صحبت و پیامی که دادند، بلافاصله با همان قوت پاسخشان داده شد. شب های گذشته که رئیس جمهور آمریکا بار دیگر با زبان تهدید اعلام کرد نقاطی را در ایران هدف قرار می دهد، بلافاصله سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع احضار و هشدارهای لازم داده شد که هر گونه تعدی به خاک ایران، با پاسخ قاطع و محکم مواجه خواهد شد».

او گفت: «من در جلسات متعددی هم در مذاکرات برجام هم مسائل منطقه و سیاست خارجی در خدمت سردار سلیمانی بودم، آنچه در ایشان دیدم، ترکیبی از خلوص و تعهد نسبت به آرمان های انقلاب و جمهوری اسلامی در کنار جسارت و شجاعت و در کنار درایت و خردمندی است».

عراقچی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی به تحلیل های دقیق از مسائل منطقه شهره بودند، افزود: «به همین دلیل ما در مذاکرات برجام بسیار از نظرات ایشان استفاده کردیم و دیدگاه های سردار در مسائل مربوط به منطقه و سیاست های کلی جمهوری اسلامی بسیار راهگشا بود. در جلسات نظرات ایشان بارز و برجسته بود که حاکی از درایت و بینش عمیق و راهبردی ایشان بود که هیچ گاه اسیر جوسازی های کوتاه مدت و احساسات زودگذر نشدند و همیشه نگاه بلندمدت داشتند و من افتخار دارم که در جلسات متعدد از حضور ایشان و دیدگاه ها و خلوص تعهد و ارادت ایشان به اهل بیت استفاده کردم».

سردار باقرزاده: آمریکایی ها «گودبای پارتی» برگزار کنند

سردار محمدباقرزاده، فرمانده کمیته جست وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی گفت: «من صادقانه به آمریکایی ها توصیه می کنم که یک «گودبای پارتی» در منطقه هرچه زودتر برگزار کنند؛ چراکه صاعقه ها در پیش است، صاعقه ها در پیش است و غرش ها را پیش از اصابت ضربات سنگین و کوبنده دریافت خواهند کرد. بنابراین قبل از اینکه فرصت را از دست بدهند، منطقه را ترک کنند».

سردار مصطفی محمدنجار، از فرماندهان سپاه پاسداران و وزیر اسبق کشور هم گفت: «این راه ادامه خواهد داشت و سلیمانی های بسیاری خلق خواهند شد. دشمن خیال می کند چون حاج قاسم را شهید کرده، همه چیز تمام شده است. اما اراده خداوند بر ایجاد سلیمانی های دیگر است».

 سخنگوی قوه قضائیه: خون «حاج قاسم» حماسه آفرید

محسن اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز در مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت، گفت: «امروز صحنه ای در ایران خلق شد که فقط خون حاج قاسم می توانست آفریننده این حماسه بی نظیر باشد؛ امروز مردم آمدند تا به دشمنان بگویند اگر شما از انقلاب ما می ترسیدید، خون حاج قاسم انقلابی دیگر به پا کرد و  بحق ما شاهد یک انقلاب عظیم به برکت خون حاج قاسم در ایران بودیم».

حجت الاسلام شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز گفت: «سردار سپهبد شهید سلیمانی بازوی مقاوم مقام معظم رهبری بود و رهبر از این شهید بارها به بزرگی یاد کرد. شهادت سردار برای ما سنگین است و ان شا ءالله خونش باعث وحدت و همبستگی همه بشود».

او افزود: «چهار، پنج ماه پیش در دفتر مقام معظم رهبری سردار سلیمانی به من گفت: شما باید پرونده ما را هم رو بیاورید. گفتم خدا شما را برای اسلام حفظ کند. سردار سلیمانی به شوخی گفت پرونده من را هم باید رو بیاورید، چون ما هم باید به صف شهدا بپیوندیم».

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز در توییتر نوشت: «سردار آسمانی آمد، تا عاشقان به طوافش برخیزند، دستش آمد تا با او عهد بندیم که راهش را ادامه خواهیم داد، روح مطهرش در آسمان ها به پرواز درآمد، تا نظاره گر عشق مردم ایران به سردار پرافتخارشان باشد. امروز همه آمدند تا بگویند عشق سلیمانی در قلب آنهاست و راه او، راه آینده شان».

ابتکار: سردار سلیمانی نگاهی فراتر از جناح و حزب داشت

همچنین به گزارش ایلنا، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: «شهید سپهبد سلیمانی معتقد بودند مردم را بر اساس حجاب، جناح سیاسی و... تقسیم بندی نکنید، این تفکر و شخصیت سلیمانی است و به خاطر همین محبوب است».

معصومه ابتکار با بیان اینکه سلیمانی به همه امت اسلام تعلق داشت، عنوان کرد: «سردار بزرگ ایرانی متعلق به آزادگان جهان بود، او خالص و پاک بود و همین امر باعث محبوبیت او شد. سردار شهید سلیمانی تا آخرین قطره خونش برای آبادی  و سربلندی مردم و ایران جنگید».

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر اسبق کشور نیز در مراسم گرامیداشت شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در شهرستان مهر، گفت: «اخلاص سلیمانی دلیل محبوبیت او بود و دوم اینکه او در هیچ دسته بندی و گروه و جریانی قرار نگرفت و تمام اقشار و شخصیت ها با هر سلیقه ای نسبت به خبر شهادت غم انگیز ایشان، واکنش نشان دادند».

موسوی لاری گفت: قاسم سلیمانی بازوی مقام معظم رهبری و دلسوز ملت بود، هم در تبعیت از رهبری و هم در دفاع از ملت تلاش کرد و خدا ان شاءالله او را با اولیای الهی محشور کند و سر سفره حضرت ابا عبدالله الحسین میهمان کند و در کنار علمدار کربلا و او را در جمع یاران سیدالشهدا قرار دهد. به یاری خدا با تبعیت از فکر و اندیشه سلیمانی، انتقام خون این شهیدان را خواهیم گرفت و آنان از این جنایت پشیمان خواهند شد.