آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
اقتصاد
۴

در پی ادامه تنش ها، چشم جهان به خاورمیانه دوخته شد: ورود نفت به کانال 70 دلاری

ورود نفت به کانال 70دلاری در پی جو ملتهب خاورمیانه، امری غیرعادی نیست؛ اما کارشناسان بیم آن دارند که با استمرار این فضا و شوک ناگهانی، ثبات ریسک ژئوپلیتیک برهم بریزد و نفت به آستانه صد دلار هم برسد. این در حالی است که قیمت نفت بر اساس شاخص های فاندامنتال (بنیادین) باید چیزی حدود 55 تا 60 دلار باشد. در همین زمینه به گزارش رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت روز گذشته با یک دلار و 67 سنت، معادل 2.4 درصد، افزایش نسبت به رقم پایانی روز جمعه، به 70دلار و 72 سنت رسید. این رقم البته کمی آرام شد و در نهایت تا ساعت نگارش این گزارش، روی 69دلار و 50 سنت ایستاد.

صنعت نفت برای بحران در خاورمیانه آماده می شود

این تحولات در حالی ادامه یافته است که شرکت های بزرگ نفتی حاضر در خاورمیانه، خود را برای یک بحران جدی آماده می کنند و کارگران آمریکایی خروج از میدان های نفتی عراق را آغاز کرده اند و معامله گران نیز برای رشد بیشتر قیمت ها آماده شده اند. حلیمه کرافت، تحلیلگر بانک آربی سی کانادا گفت: همه ما باید برای یک پاسخ آتشین آماده شویم؛ زمینه برای یک چرخه تلافی جویانه که می تواند بازار نفت را در سال 2020 میلادی متشنج نگه دارد، فراهم است. تحلیلگران موسسه ای اس ای آی انرژی در گزارشی اعلام کردند: انتظار داریم اقدام متقابل (ایران) در منطقه خاورمیانه و به احتمال زیاد در عراق باشد. این می تواند تاثیری شدید بر قیمت های نفت داشته باشد. واکنش ها در این زمینه زیاد بود. در همین رابطه، وزیر نفت ایران در پیام تسلیت خود گفته بود: این اقدام آمریکایی ها وضعیت منطقه را بی ثبات کرده و بی ثباتی هم به طور مستقیم روی بازارهای نفت اثر می گذارد؛ چراکه تامین بخش عمده ای از نفت دنیا مربوط به همین منطقه است. بیژن زنگنه با بیان اینکه اقدام آمریکایی ها در ترور سردار سلیمانی وضعیت منطقه را بی ثبات کرده است، گفت: مسئولیت بی ثباتی فعلی بازارهای نفت و همین طور اقدامات آتی که پیامد شهادت سردار سلیمانی باشد، به طور مستقیم متوجه آمریکا و حامیان این کشور است.

احتمال نفت 100 دلاری با شوک بزرگ

ایمان ناصری، مدیرکل امور خاورمیانه موسسه مشاوران بازار نفت و گاز  FGE، در گفت وگو با «شرق» درباره روند رو به افزایش قیمت نفت در سطح جهان می گوید: افزایش دوباره قیمت نفت در همین بازه، امری دور از انتظار نیست. این مسئله به همان نوسانات قیمتی بازمی گردد که از عوامل ژئوپلیتیک و ریسک های موجود تبعیت می کند. این نوسانات بین سه تا پنج دلار امری طبیعی است.ناصری ادامه می دهد: بازار در انتظار پاسخ ایران است و تا وقتی پاسخ ایران نیامده و توییت های تهدیدآمیز علیه یکدیگر ادامه دارد، بازار همین طور ملتهب باقی خواهد ماند و نوسان را تجربه می کند.مدیرکل امور خاورمیانه موسسه مشاوران بازار نفت و گاز FGE ادامه می دهد: قیمت نفت پیش تر در شرایط ریسک پایدار، در محدوده 64 تا 65 دلار بود و حالا حدود پنج دلار افزایش را به خود می بیند. به عقیده من، قیمت نفت تا زمانی که این تهدیدها ادامه داشته باشد، در همین محدوده باقی می ماند.او می افزاید: اگر تهدیدها پایان یابد و اتفاقی نیفتد که البته از نظر تحلیلگران بعید است، قیمت به همان محدوده 64 تا 65 دلار بازمی گردد؛ هرچند قیمت اصلی نفت باید همان 55 تا 60 دلار باشد و آن چهار، پنج دلار باقی به خاطر ریسک پایدار ژئوپلیتیک خواهد بود. ناصری ادامه می دهد: افزایش حدود پنج دلاری اخیر در قیمت نفت، تنها به دلیل ریسک تنش بین ایران و آمریکاست و اگر اتفاق تازه ای بیفتد، می تواند حدود پنج دلار دیگر قیمت را افزایش دهد؛ اما اگر اتفاق بسیار گسترده تر باشد و بر عرضه نفت اثر منفی بگذارد، ممکن است افزایش قیمت بین 90 تا صد دلار را هم شاهد باشیم.

نرخ حمل دریایی نفت از خاورمیانه به سنگاپور، 2 دلار گران شد

او همچنین درباره اثر این تحرکات روی حمل ونقل نفت نیز می گوید: در آخرین اطلاعات، نرخ حمل دریایی هر بشکه نفت از روز جمعه از مبدا خلیج فارس به مقصد سنگاپور از حدود دو دلار به چهار دلار افزایش یافته است.

نصف شدن عرضه و 3برابر شدن قیمت نفت

علی اصغر زرگر، کارشناس اقتصاد سیاسی، نیز در گفت وگو با ایلنا درباره ایجاد تنش در خاورمیانه و افزایش قیمت نفت گفته بود: تداوم تنش و اختلال در عرضه نفت از حوزه خلیج فارس که  حدود 20 میلیون بشکه در روز است، حتی می تواند میزان عرضه را تا نصف نیز کاهش دهد و قیمت ها را به صورت غیرمعقول تا 150 دلار بالا ببرد.