آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
سیاست
۶

حضور مقام معظم رهبری بر سر پیکر سرداران شهید

از شهید صیاد تا شهید سلیمانی

رهبر معظم انقلاب صبح امروز با حضور در دانشگاه تهران بر پیکر پاک سپهبد سلیمانی حاضر شدند و نماز میت را اقامه کردند؛ گزارش تسنیم درباره حضور ایشان بر سر پیکر سایر فرماندهان را می خوانید.حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز (16 دی) با حضور در دانشگاه تهران به خیل عظیم و وصف ناشدنی مردم در مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران، ابومهدی المهندس، معاون حشدالشعبی عراق و سایر شهدای حادثه تروریستی نیروهای آمریکایی در عراق حضور یافتند. رهبر معظم انقلاب نماز میت را بر پیکر پاک این شهدای گران قدر اقامه کردند؛ نمازی که متفاوت بود و با بغض و گریه رهبر انقلاب و سایر مردم همراه بود. پیش تر نیز رهبر معظم انقلاب بر سر پیکر برخی فرماندهان و رزمندگان شهید حضور یافتند که در این گزارش به بازخوانی آن می پردازیم.

 حضور بر سر پیکر فرماندهان نیروی هوایی

به گزارش «خبرآنلاین»، اولین حضور مقام معظم رهبری در تشییع سرداران نیروهای مسلح، شرکت ایشان در مراسم تشییع پیکر پاک فرماندهان شهید نیروی هوایی (ستاری، اردستانی و یاسینی) در تاریخ 1373/10/18 بود. رهبر انقلاب اسلامی در محل ستاد نیروی هوایی بر سر تابوت های حامل پیکر شهدای سانحه هوایی حضور یافتند و برای شادی ارواح یکایک آنان فاتحه قرائت کردند.شهید سرلشکر منصور ستاری طرح ها و ابتکارات زیادی را در تجهیز سیستم های راداری و پدافندی به اجرا درآورد که موجب ارتقای کارایی سیستم راداری ایران در طول جنگ شد. او در سال 1362 به دلیل کارایی و لیاقتی که از خود نشان داده بود، به سمت معاونت عملیات پدافند نیروی هوایی منصوب شد. سال 1364 زمان ارتقای او به سمت معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی بود. سرانجام در بهمن ماه سال 1365 به فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا پایان عمر خود عهده دار این مسئولیت بود.شهید مصطفی اردستانی در سال 1360 به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری (امیدیه) انتخاب و در این پایگاه مشغول خدمت شد. علاوه بر مسئولیت سخت فرماندهی، خود نیز شخصا در پروازهای جنگی شرکت می کرد و نسبت به خدمات جانبی، از جمله رسیدگی به امکانات زیستی و فضای سبز و... پایگاه پنجم همت می گمارد. در سال 1363 به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری منصوب شد. پس از سه سال انجام وظیفه در این مسئولیت، در سال 1366 به عنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. پس از شهیدشدن سرلشکر خلبان عباس بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود، اردستانی به این سمت (معاونت عملیات نیروی هوایی) برگزیده شد و تا زمان شهادت؛ یعنی 15 دی 1373 عهده دار این مسئولیت بود.شهید یاسینی هم با شروع جنگ ایران و عراق از جمله خلبانانی بود که در عملیات 140 فروندی در حمله به خاک عراق نقش مهمی ایفا کرد. او به علت شایستگی های نشان داده در 10 اسفند 1372 به سمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش ایران منصوب شد و تا هنگام کشته شدن این سمت را برعهده داشت. یاسینی در تاریخ 15 دی 1373 در یک سانحه هوایی به همراه چند نفر از فرماندهان عالی رتبه نیروی هوایی شهید شد. بزرگراهی را در تهران به یاد او نام گذاری کرده اند. رضا یاسینی که در 17 سالگی در تنگه چزابه شهید شد، برادر علیرضا یاسینی است.

 حضور بر سر پیکر شهید صیادشیرازی

دومین حضور رهبر انقلاب بر سر پیکر شهید بزرگوار سپهبد صیاد شیرازی اختصاص داشت. پس از شهادت صیادشیرازی، ایشان 1378/01/23 در مراسم تشییع شرکت کرد.شهید صیادشیرازی با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر1، 2، 3، 4، 8، 9، عملیات خیبر، بدر و قادر شرکت کرد و پیروزی های بزرگی را برای ایران به ارمغان آورد. شهید صیادشیرازی در مرداد سال 1365 از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد آیت الله خامنه ای و تصویب امام به سمت نمایندگی رهبری در شورای عالی دفاع منصوب شد. او در تیرماه 1365 با پیشنهاد مقام معظم رهبری به عضویت شورای عالی دفاع منصوب شد و در 18 اردیبهشت 1366 به درجه سرتیپی ارتقا یافت.سرتیپ صیادشیرازی در سال 1367 در عملیات مرصاد که در خلال آن مرزهای غربی ایران مورد هجوم منافقین قرار گرفته بود، با طراحی عملیاتی تحت عنوان عملیات مرصاد، نیروهای متجاوز را شکست داد. شهید صیادشیرازی در بامداد 21 فروردین 1378 به دست عوامل مسلح سازمان منافقین در پوشش رفتگر، مقابل در منزل مسکونی خود واقع در تهران و در برابر دیدگان فرزندش ترور شد.

 وداع با شهدای عرفه

سومین حضور رهبر انقلاب بر پیکر یکی از فرماندهان عالی رتبه در 21/10/1384 و وداع با شهید احمد کاظمی بود. در این مراسم، رهبر انقلاب به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند و پس از قرائت فاتحه از نزدیک با خانواده های شهدا دیدار و به آنان تسلیت گفتند و از خداوند متعال برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت کردند. 18 دی ماه 84، در سانحه هوایی در روز عرفه، سرداران پاسدار سعید مهتدی جعفری، شهید نبی الله شاه مرادی (سردار حنیف)، شهید غلامرضا یزدانی، سعید سلیمانی، عباس کروندی مجرد، صفدر رشادی، احمد الهامی نژاد، حمید آذین پور، شهید سیدمحسن اسدی و شهید پاسدار شهید مرتضی بصیری همراه سردار شهید احمد کاظمی، فرمانده نیروی زمینی سپاه به آسمان عروج کردند.رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم وداع با پیکر پاک این شهدا فرمودند: جمع دیگری از بهترین ها هم رفتند و ما هنوز هستیم. دو هفته پیش شهید کاظمی آمد پیش من و گفت از شما دو درخواست دارم؛ یکی اینکه دعا کنید من روسفید بشوم، دوم اینکه دعا کنید من شهید بشوم. گفتم شماها واقعا حیف است بمیرید؛ شماها که این روزگارهای مهم را گذراندید، نباید بمیرید؛ شماها همه تان باید شهید شوید؛ ولیکن حالا زود است و هنوز کشور و نظام به شما احتیاج دارد. بعد گفتم آن روزی که خبر شهادت صیاد را به من دادند، من گفتم صیاد شایسته شهادت بود؛ حقش بود؛ حیف بود صیاد بمیرد. وقتی این جمله را گفتم، چشم های شهید کاظمی پر اشک شد، گفت: ان شاءالله خبر من را هم به شما بدهند.

 حضور بر سر پیکر پاک شهید تهرانی مقدم

فرمانده بلندپایه دیگری که مقام معظم رهبری بر پیکر او حضور یافته بودند، «شهید تهرانی مقدم» بود. رهبر انقلاب اسلامی 24 آبان 90 با حضور در حسینیه عاشقان ثارالله ستاد فرماندهی کل سپاه، ضمن قرائت فاتحه برای سردار حسن تهرانی مقدم، رئیس سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه و جمعی از شهدای حادثه انفجار در پادگان سپاه در حومه ملارد استان البرز، برای این شهدای گران قدر علو درجات مسئلت کردند. شهید تهرانی مقدم، رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه، روز 19 آبان بر اثر انفجار در پادگان موشکی شهید مدرس به شهادت رسید.

 حضور بر سر پیکر شهید محسن حججی

آخرین حضور رهبر معظم انقلاب قبل از شهید سلیمانی، حضور ایشان در پنجم مهر 96 در مراسم تشییع شهید محسن حججی بود. حضرت آیت الله خامنه ای به مسجد امام حسین(ع) واقع در میدان امام حسین علیه السلام رفتند و برای لحظاتی در کنار پیکر مطهر شهید محسن حججی حضور یافته و ضمن قرائت فاتحه، برای این مدافع حرم اهل بیت علیهم السلام آرزوی علو درجات کردند.همچنین ایشان دقایقی با خانواده این شهید عزیز به دیدار و گفت وگو پرداخته و از مجاهدت آنان تقدیر و تشکر کرده و برایشان صبر و اجر از درگاه الهی آرزو کردند.