آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
ورزش
۱۴

والیبال در مسیر المپیک

رقابت های والیبال انتخابی المپیک مردان قاره آسیا از امروز با حضور هشت تیم در چین آغاز می شود. هشت تیمی که چندی پیش در جریان مسابقات قهرمانی آسیا توانستند جواز شرکت در این میدان گزینشی را به دست آورند. ایران، استرالیا، چین، کره جنوبی، چین تایپه، قزاقستان، قطر و هند تیم هایی هستند که در این پیکارها در دو گروه چهار تیمی مصافی حساس و دشوار را با هم خواهند داشت، چراکه تنها یک تیم از مسابقات انتخابی سهمیه حضور در بازی های المپیک 2020 توکیو را به دست می آورد و آن تیم، تیم قهرمان مسابقات است. روی کاغذ و با توجه به قهرمانی ایران در مسابقات قهرمانی 2019 آسیا و البته تثبیت جایگاهش در صدر جدول رده بندی قاره، این تیم ملی کشورمان است که بخت نخست برای کسب سهمیه المپیک 2020 به حساب می آید، اما آنچه باید به آن خیلی توجه کرد، این است که در چنین رویدادهای سرنوشت سازی که حکم مرگ و زندگی را دارد، نمی توان با پیش بینی های روی کاغذ هیچ تیمی را از پیش برنده دانست.

چین تایپه، قزاقستان و چین به ترتیب رقبای ایران در دور گروهی مسابقات هستند. شاید سخت ترین بازی در این مرحله برابر چین میزبان باشد که خودش را تا حدودی مدعی قهرمانی هم می داند؛ اما چالش اصلی از دور بعدی است که ایران احتمالا باید با رقبای صاحب نام خود یعنی کره جنوبی و استرالیا در مرحله نیمه نهایی و فینال روبه رو شود. به ویژه رویارویی با استرالیا که قطعا دیداری دشوار خواهد بود. استرالیا در جریان مسابقات قهرمانی آسیا توانست ایران را در تهران شکست دهد؛ اگرچه این نتیجه در فینال توسط سعید معروف و یارانش جبران شد.

 از سال 1964 و المپیکی شدن والیبال، تیم ملی والیبال ایران پنج بار برای حضور در المپیک تلاش کرد که در نهایت طلسم 52 ساله در چهارمین حضور در رقابت های انتخابی شکست. طلسمی که نسل طلایی والیبال کشورمان در مسابقات انتخابی المپیک 2016 ریو با ازمیان برداشتن قدرت هایی مانند لهستان و کانادا آن را شکستند. بلندقامتان والیبال ایران که در چند سال اخیر فاصله خوبی را با رقبای آسیایی شان ایجاد کرده اند، حالا برای گرفتن جواز شرکت در بازی های المپیک 2020 توکیو به نوعی محکوم به پیروزی هستند. موضوعی که ایگور کولاکوویچ، سرمربی این تیم هم به آن اعتراف کرده است. 

البته باید چالش هایی را که کولاکوویچ در هفته های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده و در طول مسابقات نیز با آن روبه رو خواهد بود هم در نظر گرفت. کولاکوویچ درحال حاضر بازیکنان شاخصی مانند امیر غفور، عادل غلامی و فرهاد قائمی را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد و قطعا غیبت آنها تاثیر خود را در رقابت های انتخابی خواهد گذاشت. برگزارنشدن دیدارهای تدارکاتی، پیش از این مسابقات هم از دیگر چالش هایی است که گفته می شود ممکن است برای ایران در چین خطرساز باشد و مانع از ایجاد هماهنگی لازم بین بازیکنان از ابتدای بازی ها شود. به هر شکل باید منتظر ماند و دید که آیا سرمربی مونته نگرویی تیم ملی والیبال کشورمان می تواند دومین حضور در بزرگ ترین رویداد ورزشی دنیا را برای این نسل طلایی رقم بزند یا خیر.

سعید معروف، جواد کریمی، سیدمحمد موسوی، علی شفیعی، علی اصغر مجرد، رضا عابدینی، شهرام محمودی، پوریا یلی، میلاد عبادی پور، پوریا فیاضی، مجتبی میرزاجانپور، مرتضی شریفی، محمدرضا موذن و محمدرضا حضرت پور 14 بازیکن اعزامی به رقابت های انتخابی المپیک 2020 چین هستند. گفتنی است که تیم ملی والیبال ایران پیش از این در رقابت های انتخابی المپیک که در سطح جهانی برگزار می شد هم شرکت کرد که در آن توفیقی نداشت. با تصمیم فدراسیون جهانی والیبال رقابت های کسب سهمیه در دو مرحله برگزار شد. در مرحله نخست تیم ها در شش گروه چهار تیمی با یکدیگر رقابت و در نهایت تیم برتر هر گروه جواز حضور در المپیک توکیو را کسب کرد. مرحله دوم نیز رقابت های قاره ای است که تعیین کننده سایر تیم ها برای حضور در المپیک خواهد بود. تیم ایران در مرحله اول با تیم های روسیه، کوبا و مکزیک هم گروه شد که در پایان ایران با دو پیروزی مقابل تیم های کوبا و مکزیک و یک شکست برابر روسیه میزبان از راهیابی به المپیک 2020 بازماند. در این مسابقات تیم برتر هر گروه مستقیم جواز حضور در المپیک را به دست آورده است.

برنامه بازی های تیم ملی والیبال مردان ایران در انتخابی المپیک به این ترتیب است

سه شنبه 17 دی، ساعت 11:30، ایران - چین تایپه

چهارشنبه 18 دی، ساعت 11:30، ایران - قزاقستان

پنجشنبه 19 دی، ساعت 15:30، ایران - چین

بانوان والیبالیست به دنبال کسب تجربه نه صعود

رقابت های والیبال انتخابی المپیک قاره آسیا در حالی در بخش مردان و زنان به طور هم زمان برگزار می شود که در این دوره ایران برای نخستین بار در بخش بانوان نماینده خواهد داشت. تیم ملی والیبال زنان ایران که حتی سابقه صعود به جمع چهار تیم برتر آسیا را هم ندارد، چند ماه قبل در مسابقات قهرمانی آسیا پیشرفت چشمگیری از خود نشان داد و با قرارگرفتن در جمع هشت تیم برتر، مجوز حضور در رقابت های انتخابی المپیک را کسب کرد. مسابقات زنان با میزبانی تایلند برگزار می شود. بدون شک کسی از این تیم که تاکنون بهترین جایگاهش کسب عنوان های هفتمی و هشتمی آسیا بوده، توقعی برای کسب سهمیه ندارد، چراکه در این بخش هم تنها تیم قهرمان است که سهمیه المپیک را به دست می آورد. بانوان والیبالیست ایرانی در شرایطی به این رقابت ها اعزام شدند که در چند ماه اخیر تیمشان به دلیل نداشتن سرمربی در بلاتکلیفی به سر می برد. دلیل تمام این بلاتکلیفی ها، برگزارنشدن انتخابات ریاست فدراسیون والیبال بود. این مجموعه یک سال تمام بدون رئیس با سرپرست موقت اداره شد. تیم ملی والیبال زنان در شرایطی زمان زیادی را برای آماده سازی در مسابقات تایلند از دست داد که حتی زمزمه این وجود داشت که ممکن است به تایلند هم اعزام نشوند. بااین حال در فاصله دو ماه مانده به برگزاری مسابقات، موافقت با حضور این ملی پوشان در رقابت های انتخابی تایلند گرفته شد، اما منوط به اینکه بازیکنان امید و جوانان در ترکیب این تیم قرار بگیرند. میترا شعبانیان، سرمربی تیم ملی بانوان در این باره می گوید: «با توجه به اتفاقاتی که در این یک سال اخیر افتاده است، تصمیم گرفتیم جوان ها را به این مسابقات اعزام کنیم. ما می دانیم که نمی توانیم در آسیا مقام بیاوریم، برای همین جوان ترها را به این میدان می بریم تا حداقل کسب تجربه کنند».

تیم ملی والیبال زنان ایران در دور گروهی باید به مصاف قزاقستان، کره جنوبی و اندونزی برود. این انتظار از بانوان والیبالیست می رود که به جز تقابل با کره جنوبی که جزء قدرت های برتر آسیاست، در دو بازی دیگر نمایش خوبی از خود نشان دهند و حتی برنده از زمین بیرون بیایند.

برنامه بازی های تیم ملی والیبال بانوان ایران در انتخابی المپیک به این ترتیب است

سه شنبه 17 دی ، ساعت 9:30، ایران - قزاقستان

چهارشنبه 18 دی ، ساعت 12، ایران - کره جنوبی 

پنجشنبه 19 دی، ساعت9:30، ایران - اندونزی