آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
ورزش
۱۴

خبر

17 دی، سالگرد غلامرضا تختی برای پهلوانی که بنده مقام و ثروت نشد

«پای راستم شدیدا آسیب دید، پزشک تیم در حال بانداژ پایم بود که به طور اتفاقی غلامرضا در حال عبور از رختکن این صحنه را مشاهده کرد، دکتر بلافاصله رو به من کرد و گفت حریفت فهمید؛ دیگر کارت تمام است! سرمربی هم از من خواست انصراف بدهم و کشتی نگیرم اما کشتی گرفتم و غلامرضا حتی یک بار هم به سمت پای آسیب دیده ام حمله نکرد. در آخر هم تختی با نتیجه مساوی و به خاطر وزن بیشتر به من باخت اما برنده واقعی او بود. آن مبارزه پاک ترین مبارزه عمرم بود». به گزارش ایسنا، این قصه یا افسانه نیست، خاطره الکساندر مدوید اسطوره کشتی جهان و دارنده سه مدال طلای المپیک و هفت مدال طلای جهان از جهان پهلوان کشتی ایران است؛ قطره ای کوچک از دریای معرفت و جوانمردی تختی، گوشه ای از رمز و راز ماندگاری تختی، بی جهت نیست که می گویند فقط «غلامرضا» بود که می توانست «تختی» شود. باورش سخت است روزگاری نه چندان دور، پایتخت شلوغ و پرهیاهوی این روزها، پهلوانی داشت اسطوره ای که بی ادعا همه زندگی اش وقف مردم بود و هیچ وقت سهم خواهی نکرد، برای مردم زندگی کرد و تا حد توان گره از مشکلاتشان باز می کرد. پهلوانی که به عشق مردم زیست و عجیب اینکه به عشق مردم رفت! تختی این روزها از همیشه برایمان غریبه تر است. از تختی می گوییم و می نویسیم اما هنوز هم باورش نداریم. با حرارت و احساس خاصی از بذل و بخشش و مهربانی تختی می گوییم و می شنویم اما باز هم گوشه ذهن مان باورش نداریم چراکه با متر و معیارهای ما فرسنگ ها فاصله دارد.دنیا با همه وسعت و زرق و برقش برای تختی قفسی بیش نبود و بسان پرنده ای خیلی زود از این قفس پر کشید و به آسمان رفت تا مردم و دوستدارانش امروز در پنجاه ودومین سالگرد رفتنش در ابن بابویه، یاد او را به رسم هرساله گرامی بدارند؛ پهلوان و قهرمانی که یک طلا و دو نقره المپیک، دو طلا و دو نقره جهان و یک طلای بازی های آسیایی را در ویترین افتخاراتش دارد.تختی برای مدال ها و افتخاراتش تختی نشد که اگر این گونه بود امروز ده ها و صدها تختی داشتیم؛ پهلوانی که چه در میدان مبارزه و پنجه در پنجه حریفان و چه در کوچه و خیابان مردی و مردانگی را معنا کرد و هیچ گاه بنده پست و مقام و ثروت نشد.این روزها بیش از هر زمانی مردم نبودنت را حس می کنند، روحت شاد پهلوان ابدی.

سعید معروف: مسابقات چین شانس آخر برای المپیکی شدن است

کاپیتان تیم ملی والیبال ایران گفت: ما شانس دیگری جز رقابت های چین برای المپیکی شدن نداریم.رقابت های والیبال انتخابی المپیک قاره آسیا، از امروز در چین آغاز شده و تا بیست ودوم همین ماه پیگیری می شود تا تیم قهرمان و صعودکننده به المپیک معرفی شود. سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال ایران در نشست خبری رقابت های انتخابی المپیک قاره آسیا در شهر جیانگن کشور چین، اظهار کرد: جهت حضور در تورنمنت بسیار مهمی به این کشور آمده ایم. مشکلاتی در روند آماده سازی ما وجود داشت اما همچنان خود را مدعی این رقابت ها می دانیم.او با بیان اینکه همه تیم ها برای این رقابت ها آماده هستند، توضیح داد: ما شانس دیگری به جز این مسابقات برای صعود به المپیک نداریم و به همین دلیل باید با تمام توان مقابل رقبا حاضر شویم. مسابقات چین آخرین فرصت برای المپیکی شدن ما است.

کولاکوویچ: راهی جز مبارزه برای کسب سهمیه المپیک نداریم

ایگور کولاکوویچ در نشست خبری مسابقات والیبال انتخابی المپیک در گروه مردان که در هتل محل اسکان تیم ها در جیانگمن برگزار شد، گفت: این تورنمنت برای تیم ایران بسیار مهم است و شش روز سخت را خواهیم داشت.او با یادآوری اینکه همه تیم ها می خواهند در المپیک حضور داشته باشند، تاکید کرد: به همین دلیل، مبارزه بزرگی در پیش خواهد بود.سرمربی تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: همان گونه که کاپیتان معروف گفت، تیم ایران مشکلاتی در هفت روز گذشته اردوی آماده سازی داشت، اما فکر می کنم این سختی ها تیم را برای لحظات سخت این تورنمنت آماده تر می کند.او تاکید کرد: هدف تیم ملی والیبال ایران حضور در بازی های المپیک 2020 توکیو است و تمام تلاش خود را برای بهترین نمایش خواهیم داشت.کولاکوویچ ادامه داد: مشکلاتی از قبیل مصدومیت بازیکنان داشتیم که امیر غفور و فرهاد قائمی در باشگاه خود مصدوم شدند. همچنین مشکلاتی برای سلامتی بازیکنان در اردو پیش آمد که چند بازیکن ما و همچنین تیم ملی زنان ایران دچار سرماخوردگی شدند.او در پایان گفت: باز هم تاکید می کنم که این مشکلات، تیم ایران را آماده تر می کند و بازیکنان آماده ای داریم که در باشگاه ها بازی کردند و در اردوی تیم ملی به شرایط مطلوب رسیدند. در نهایت، راهی جز مبارزه کردن برای کسب سهمیه و پیروزشدن نداریم.