آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
ورزش
۱۴

فوتبال

پرافتخارترین بازیکن ایران کیست؟

بازیکنان مطرحی در فوتبال ایران، جام های متعددی در فوتبال ایران به دست آوردند ولی افتخارات کدام بازیکن بیشتر و ارزشمندتر است؟

به گزارش وب سایت نود، تاکنون 36 دوره لیگ، 33 دوره جام حذفی و پنج دوره سوپرجام برگزار شده است. به جز این تیم های ایرانی دو بار قهرمان جام باشگاه های آسیا و یک بار قهرمان جام در جام آسیا شده اند. بازیکنان ایرانی در رقابت های داخلی در دو رقابت لیگ و جام حذفی شرکت کرده اند. به جز این، چند دوره ای سوپرجام هم برگزار شده است. برای جمع بندی افتخارات و جام های هر مربی به هر کدام از رقابت ها با توجه به اهمیت و اعتبار آن امتیازی در نظر گرفته شده است.با صرف نظرکردن از رقابت های بین قاره ای که تیم های ایرانی حضور معدودی در آن داشته اند، بازی های لیگ قهرمانان آسیا معتبرترین آوردگاه بین المللی برای نمایندگان ایران است که برای این بازی ها بیشترین امتیاز در نظر گرفته شده؛ البته هنوز هیچ تیم ایرانی ای موفق به قهرمانی در آن نشده است. پس از لیگ قهرمانان آسیا، به ترتیب جام باشگاه های آسیا، جام در جام باشگاه های آسیا، لیگ سراسری کشور، جام حذفی و سوپرجام دارای امتیاز هستند.

پس از جمع بندی افتخارات بازیکنان ایرانی با این مکانیسم، پنج بازیکن پرافتخار فوتبال ایران به قرار زیر هستند.

5. مهدی رحمتی

مهدی رحمتی فوتبال حرفه ای خود را در فجرسپاسی آغاز کرد و در آن تیم به قهرمانی جام حذفی دست یافت. رحمتی بیشتر دوران بازیگری خود را در استقلال پشت سر گذاشت و در چندین مقطع در این تیم بازی کرد و همراه این تیم دو قهرمانی لیگ و دو جام حذفی به دست آورد. حضور این دروازه بان در سپاهان هم توام با افتخار بود و دو بار فاتح لیگ شد. رحمتی با چهار قهرمانی لیگ و سه قهرمانی در جام حذفی با 36 امتیاز پنجمین بازیکن پرافتخار فوتبال ایران است.

4. بهروز رهبری فر

پرسپولیس در دهه 70 در بهترین سال های خود بود و جام های زیادی را به دست آورد. یکی از اعضای موثر این تیم بهروز رهبری فر بود. رهبری فر با پرسپولیس چهار دوره جام آزادگان و یک دوره لیگ برتر را فتح کرد و در جام حذفی هم به قهرمانی رسید. این بازیکن یک فصل در پاس بازی کرد که آنجا هم سهم رهبری فر قهرمانی بود. این بازیکن با شش قهرمانی لیگ و یک قهرمانی حذفی صاحب 40 امتیاز است و در رده چهارم بازیکنان پرافتخار ایران است.

3. احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده در استقلال روزهای درخشانی را پشت سرگذاشت و با این تیم قهرمان ایران شد و پس از آن قهرمانی آسیا را به دست آورد. عابدزاده پس از آن در یک نقل و انتقال جنجالی به پرسپولیس پیوست و چهار قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی جام حذفی به دست آورد تا با پنج قهرمانی لیگ، یک قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی جام باشگاه های آسیا با 44 امتیاز سومین بازیکن پرافتخار تاریخ فوتبال ایران باشد.

2. محرم نویدکیا

سپاهان قدرت بلامنازع فوتبال ایران در دهه 80 تا اوایل دهه 90 بود و جام های زیادی به دست آورد که محرم نویدکیا پای ثابت تمام قهرمانی های زردپوشان اصفهانی بود. محرم پنج دوره قهرمان لیگ و چهار دوره قهرمان جام حذفی شد و با 46 امتیاز دومین بازیکن پرافتخار فوتبال ایران است. او رکوددار بیشترین تعداد قهرمانی در یک تیم است.

1. جلال حسینی

جلال حسینی چندین رکورد را به نام خود در فوتبال ایران ثبت کرده است که برخی از این رکوردها باعث شد تا او پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شود. او با هفت قهرمانی لیگ رکورددار قهرمانی لیگ است و تنها بازیکنی است که با سه تیم مختلف (سایپا، سپاهان و پرسپولیس) به قهرمانی دست یافته است. سیدجلال با پرسپولیس به سه قهرمانی سوپرجام و یک قهرمانی جام حذفی دست یافته و با 52 امتیاز پرافتخارترین بازیکن تاریخ ایران است.افشین پیروانی، حسین عبدی، ادموند بزیک، مهدی هاشمی نسب، حسین پاپی، حمید استیلی و جواد زرینچه از دیگر بازیکنان پرافتخار ایران هستند.

جهانبخش، بهترین بازیکن ماه دسامبر برایتون

بازیکن ایرانی برایتون به عنوان بهترین بازیکن ماه دسامبر تیم انگلیسی انتخاب شد. به گزارش سایت تلگراف، علیرضا جهانبخش، بازیکن ایرانی برایتون با گل زیبایی که در دیدار برابر چلسی به ثمر رساند نقش بزرگی در تساوی ارزشمند تیمش داشت. این بازیکن در بازی برابر بورنموث نیز توانست برای برایتون گل زنی کند  تا در نهایت با 65 درصد آرا به عنوان بهترین بازیکن ماه دسامبر باشگاه برایتون انتخاب شود.بهترین بازیکن ماه هر باشگاه در لیگ برتر در پایان آن ماه از سوی هواداران مشخص می شود و این برای اولین بار است که جهانبخش توانسته این مهم را در تیم برایتون به دست آورد.