آرشیو شنبه ۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۰۸
جهان
۷

خبر

رایزنی ترامپ برای جانشین پمپئو

ظاهرا مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هفته های آخر حضور خود در این سمت را سپری می کند و به زودی قرار است ترامپ سومین وزیر خارجه  دولت خود را در کمتر از چهار سال معرفی کند. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد مایک پمپئو که پیش از این مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را هم بر عهده داشته، قصد دارد در انتخابات سال آینده سنا شرکت کند و بر همین اساس می خواهد از سمت خود در وزارت خارجه آمریکا کناره گیری کند.

دونالد ترامپ در روزهای گذشته برای انتخاب جانشین پمپئو، با نمایندگان کنگره مشورت کرده است.

به گفته تعدادی از مقامات و قانون گذاران جمهوری خواه، پمپئو زمان زیادی برای تصمیم گیری درباره شرکت در انتخابات سنا تا ضرب الاجل ماه ژوئن 2020 در اختیار دارد و میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان سنا نیز تلاش کرده او را برای نامزدی در انتخابات سنا متقاعد کند. او همچنین در حال بررسی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 2024 است و مک کانل تاکید داشته که سنا جایگاه بسیار خوبی برای نامزدی ریاست جمهوری محسوب می شود.

عدم اطمینان درباره ادامه حضور پومپئو در دولت ترامپ موجب شده تعدادی از چهره های سیاسی، به طور پنهان برای تصدی جایگاه وزارت خارجه تلاش کنند. یکی از افرادی که ترامپ برای جانشینی پومپئو مطرح کرده، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید است که هم مورد علاقه پومپئو و هم ترامپ است. اوبراین در ماه های گذشته و پس از بالا گرفتن اختلاف ها میان ترامپ و جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد.

گزینه دیگر برای تصدی این جایگاه استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا است. برخی بر این باورند که منوچین به دنبال وزارت امور خارجه است اما علنا برای آن لابی نمی کند. منوچین رابطه ای نزدیک با ترامپ دارد و در سه سال اخیر وزیر خزانه داری آمریکا بوده است. ترامپ همچنین نظر این مقامات را درباره وزیر خارجه شدن ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان پرسیده است.برایان هوک، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران که رابطه نزدیکی با جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ دارد و همچنین مارکو روبیو و تام کاتن، سناتورهای آمریکایی نیز به عنوان دیگر گزینه های ترامپ عنوان شده اند.واشنگتن پست هم احتمال می دهد استیون بیگان، معاون پومپئو موقتا جانشین او شود.دونالد ترامپ پیش از این گفته بود پومپئو می تواند از ایالات کانزاس نامزد انتخابات سنا شود تا با پیروزی خود کرسی جمهوری خواهان را حفظ کند.

دستور حزب کمونیست چین  برای بازنویسی کتب مذهبی

رسانه ها از دستور حزب حاکم کمونیست چین برای بازنویسی کتب مذهبی ادیان خبر می دهند. نشریه «دیلی میل» گزارش داد بر اساس دستوری که حزب کمونیست چین در ماه نوامبر صادر کرده، پکن قصد دارد روایتی نو از کتب مذهبی بر اساس «ارزش های سوسیالیستی» ارائه دهد.دیلی میل به نقل از یک مقام ارشد چینی می نویسد: «قرار است نسخه های جدید کتب مذهبی، حاوی مطالبی مغایر با عقاید و نظرات حزب کمونیست نباشند! بخش هایی که در اداره سانسور مغایر ارزش های کمونیستی تشخیص داده شوند، تغییر کرده و از نو نگاشته خواهند شد».حزب کمونیست چین در ماه نوامبر دستوری برای ارزیابی جامع از «کتب مذهبی کلاسیک» با هدف بازنگری در محتواهای مغایر با پیشرفت های زمانه داده است. این دستور البته هیچ اشاره مستقیمی به نام این کتاب ها و جزئیات تغییرات نکرده است.به گزارش ایسنا، روزنامه فرانسوی «فیگارو» نیز در همین باره گزارش داد که مقامات مذهبی در چین باید با رعایت دستور شی جینپینگ، دبیرکل حزب کمونیست و رئیس جمهور چین، ایدئولوژی مذاهب مختلف را در تطابق با «ارزش های بنیادین سوسیالیسم» و «ضرورت های زمانه» تبیین و تفسیر کنند.از متولیان ادیان خواسته شده که «یک سیستم مذهبی با خصوصیات چینی» بسازند و با ارزیابی دوباره و بازنویسی کتب مذهبی، جلوی «افکار افراطی» و «اندیشه های بدعت آمیز» در کشور را بگیرند.این خبر در حالی منتشر شده که چین در ماه های اخیر به دلیل نوع رفتار با اقلیت مسلمان اویغور و سرکوب این گروه، تحت انتقادهای بین المللی قرار دارد. سازمان ملل اعلام کرده حدود یک میلیون مسلمان در اردوگاه هایی واقع در استان سین کیانگ در غرب چین که اکثریتی مسلمان دارد، نگهداری و شست وشوی مغزی می شوند.با اینکه چین ادعا می کند این اردوگاه ها برای مقابله با تروریسم و بازآموزی افراد ساخته شده اند اما «اتحادیه بین المللی خبرنگاران تحقیقی» مدارک و مستنداتی ارائه کرده که نشان می دهد اویغورها در این مراکز مورد شکنجه قرار می گیرند و مجبور به ابراز ندامت و اعتراف علیه خود می شوند.