آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۷
صفحه آخر
۱۶

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

# زینب ابوطالبی

زینب ابوطالبی مجری شبکه افق بعد از اینکه پخش بخشی از حرف هایش در یکی از برنامه های این شبکه جنجالی شد عذرخواهی کرد تا این بحث همچنان باز بماند. ابوطالبی در ویدئوی عذرخواهی اش گفت: «این برنامه 9 روز قبل از سقوط هواپیما ضبط شده و هیچ ارتباطی به ماجراهای اخیر ندارد. بابت سوءتفاهم پیش آمده عذرخواهی می کنم و کاش 5 دقیقه بعدی این کلیپ هم دیده می شد.»

بعضی ها از این عذرخواهی استقبال کردند اما برعکس به دل خیلی ها هم ننشست. مخصوصا اینکه ابوطالبی در این ویدئو گفت:«به نظر می رسد باید عذرخواهی کنم.» و البته درباره زمان پخش برنامه صحبت کرد که کاربران زیادی درباره این می نوشتند که حرف هایی که او زده بدون توجه به زمان پخش هم نامناسب بوده است...» با وجود این ویدئو و این عذرخواهی امروز هم هشتگ زینب ابوطالبی اولین هشتگ شبکه های اجتماعی بود البته از سوی دیگر مصاحبه ای از محمد صادق کوشکی میهمان برنامه «جهان آرا» شبکه افق منتشر شد که گفته بود بابت حرف هایش درباره رخشان بنی اعتماد عذرخواهی نمی کند. او گفته است: «عذرخواهی نمی کنم؛ ذهن بعضی ها معیوب است. به من زنگ می زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد. جمله ای کاملا معمولی و استاندارد بوده که هیچ مشکل قانونی ندارد و حتی مشکل اخلاقی هم ندارد.» درباره این حرف های کوشکی هم اظهارنظرهای زیادی در شبکه های اجتماعی خواندیم: «این عذر خواهی نیست اسمش طلبکاریه. می گی در حق من بی انصافی شده. خانم زینب ابوطالبی شما گفتی «هر کی اعتقاد نداره جمع کنه بره» جمله خودت بود در هر فضایی و در هر تاریخی .»، «وقاحت از ویدئوی به اصطلاح عذرخواهی اون خانم می باره.»، «باید این عذرخواهی را قبول کرد و فشاری که شبکه های اجتماعی توانسته اند برای این واکنش ها ایجاد کنند را به فال نیک گرفت.»، «کدوم ما مصونیم از خطا کردن؟ اینکه شهامت عذرخواهی داشته باشیم هنر هست»، «سوء تفاهم شده؟ این طور به نظر می رسه؟ تو اون موقعیت زمانی؟ فیلم رو بزنیم از عقب تر ببینیم؟ نه! خواهر من، شما حتی به صراحت عذرخواهی هم نمی کنی. شاید بگویی نیت خوانی می کنم، راستش را بخواهی اعتقادی به عذرخواهی نداری. فقط زیر بار فشارعمومی توجیه می کنی.»،   «تازه میگی به نظر میرسه؟ نخیر خانم مجبوری عذرخواهی کنی و اگر فشار فضای مجازی نبود شما عذرخواهی نمی کردی...»، «درسته که مردم ما هنوز با فرهنگ عذرخواهی غریبگی میکنن ولی الحمدلله داره قدم های خوبی برداشته میشه. باشد که همه گیر بشه و هرکسی مسئولیت اشتباهشو بپذیره»، «در هر بستری اون حرفها رو نگاه کنی فرقی نمی کنه. چه قبل از سقوط هواپیما و چه بعد. حرفهاش جای تفسیر باز نگذاشته که میگه منصف باشیم.»، «همین الان گیر دادن به این کوشکی که عذرخواهی کنه هم یه کار بی ربطیه. خب این آدم همینه. تریبون بهش دادن نظرش اینه که میگه. طرز فکرش همینه. الان عذرخواهی کنه کدومتون باور می کنید؟ فقط دل خنک کردنه. یه راند دیگه بهش فحش میدن و تحقیرش میکنن و بعد هیچ.»، «صد رحمت به ابوطالبی، کوشکی هیچ رقمه از خر شیطون پیاده نمیشه»

 

ماجرا

حسرت نرفتن به المپیک

تیم فوتبال المپیک ایران مقابل چین یک بر صفر پیروز شد اما به دلیل تفاضل گل کمتر به المپیک 2020 توکیو راه پیدا نکرد و طلسم نرفتن تیم ایران به المپیک نشکست. فوتبالی ها در صفحات شان به این صعود نکردن واکنش نشان دادند و خیلی ها نوشتند که آن را پیش بینی می کردند: «کرانچار رو به بهانه صرفه جویی ارزی برکنار کردند تا امثال مجیدی و بعد استیلی، تیم رو ببرن المپیک. تیم امید با استیلی حذف شد تا نه تنها صرفه جویی ارزی رخ نده بلکه هیچ دستاوردی هم نداشته باشیم. مساله باشگاهی هم همینه. تفکر؛ پیش به سوی مربی ایرانی تا سقوط ته دره...»، «قائدی دروازه خالی رو نمیتونه گل کنه همون بهتر که نرفتیم المپیک حداقل با اعصابمون بازی نمیشه»، «اونایی که انتظار داشتن با حمید استیلی برن المپیک، کاش جمع کنن از ایران برن... زننده گل قرن حسرتمون رو کرد نیم قرن!»، «حذف از المپیک اولین امتحان مربی های ایرانی بود. امتحان بعدی مقدماتی جام جهانیه که احتمال مردودی مربی ایرانی حداقل در رده ملی زیاده. حذف احتمالی از جام جهانی هم احتمالا بازخواستی نخواهد داشت!»، «مربی ایرانی و صرفه جویی ارزی و ما می توانیم و تبلیغات میثاقی تو فوتبال برتر برای مربی ایرانی تیم ملی رو من الان تو صورت استیلی بعد از حذف تیم المپیک دیدم. کم مونده بود بزنه زیر گریه. آخه چه کاریه، اگه علمشو نداری نمیتونی چرا مسئولیتی رو قبول میکنی که در توانت نیست...»، «حالا المپیک نرفتن که عادی بود، شما صبر کن، جام جهانی هم نمیریم...»، «باز هم تیم امید ایران نتوانست به المپیک راه یابد. به حسرت 44 ساله، 4 سال دیگر اضافه شد.».