آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۲
بازتاب

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری مطرح کرد: نه ارجاع به شورای امنیت، نه مکانیسم ماشه

جلسه هیات دولت روز چهارشنبه برگزار شد. در حالی که یک روز بعد از فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی آلمان، بریتانیا و فرانسه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در هند مشغول رایزنی و گفت وگو بود، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در جمع خبرنگاران در این مورد توضیح داد. به گزارش ایسنا، واعظی گفته است: «با شناختی که از کار و همچنین مواضع اروپایی ها دارم، معتقدم که جلسه ای تشکیل خواهد شد و ماجرا در همان جا حل و فصل خواهد شد و به هیچ وجه موضوع نه به شورای امنیت می رود و نه مکانیسم ماشه اجرایی می شود.» او همچنین گفت که در این زمینه با اروپایی ها اتمام حجت شده و پس از آن بود که گام های نهایی در اردیبهشت ماه برداشته شد. او تاکید کرد که پس از برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی نیز به طرفین اعلام کردیم که این اقدام تحت نظارت آژانس انجام خواهد شد و همچنین اعلام کردیم که این به معنای خروج از برجام نیست. او همچنین توضیح داد: «آنها برجام را حفظ کردند ولی به تعهدات خود عمل نکردند، ما هم اعلام کردیم که به برجام پایبند هستیم ولی به تعهدات خود عمل نمی کنیم.»

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه «تشکیل کمیسیون مشترک به معنای استفاده از مکانیسم ماشه و بر هم خوردن برجام نیست»، ادامه داد: «به نظر من آنچه از سوی اروپایی ها اعلام می شود، تبلیغاتی است و این تبلیغات هم هیچ پایه و اساس ندارد و به نظر می رسد کاری که اروپایی ها اعلام کردند، از موضع ضعف و انفعالی است.»

واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه اروپایی ها اعلام کردند، در ادامه اظهارات رییس جمهوری امریکا مبنی بر اینکه باید به فکر یک توافق دیگر به جای برجام باشیم، صورت گرفته است، تاکید کرد: «حرفی که ترامپ می زند، حرف تازه ای نیست؛ ایشان از وقتی بر سر کار آمده از همه تعهدات تاریخی و بین المللی که اوباما امضا کرده بود، یا خارج شد یا اگر دو جانبه بود به طرف مقابل پیغام فرستاد که چیز دیگری امضا کنیم؛ ترامپ فکر می کرد که می تواند چنین کاری را با برجام هم انجام دهد ولی این کار شدنی نیست.»رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: «راه حل مطالب و اتفاقاتی که به تازگی افتاده و هم فشارهای حداکثری که امریکا از یک سال و نیم گذشته روی ملت و نظام ایران آورده، وحدت و تبدیل کردن اختلافات گروه ها به انسجام داخلی است؛ چراکه آن چیزی که باعث ناامیدی دشمن و خنثی کردن توطئه ها می شود، موضوع انسجام داخلی ماست. اگر از ایران یک صدا شنیده شود و مسائل داخلی خود را حل کنیم و آتو دست کسی ندهیم، قطعا آنها عقب نشینی می کنند و ناامید می شوند. آنها امیدوار شده بودند به یکی، دو روزی که در دانشگاه به بهانه سوگواری جانباختگان سقوط هواپیما تجمع برگزار می شد، ولی هدف دیگری داشتند؛ مقام های امریکایی از جمله ترامپ و پمپئو در این باره توییت زدند. به نظرم چاره آن انسجام است و نباید اجازه دهیم دشمن از این اتفاق ها سوءاستفاده کند.»رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره حضور سفیر انگلیس در یکی از تجمع های اعتراضی در تهران توضیح داد: «بر اساس آنچه به ما گزارش دادند، ایشان در تجمعی حضور پیدا کرده؛ کار ایشان اشتباه بوده و قاعدتا یک سفیر آن هم سفیر کشوری مثل انگلیس باید به آداب و اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند؛ وقتی جایی درگیری و مقداری شلوغ است، نباید در آنجا حاضر شود.»