آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۲

امضای دفتر یادبود و سرکشی به خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی

به یاد حرف هایی که ناگفته ماند

«یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ 737 بامداد امروز در ایران سقوط کرد»، این سرتیتر اخباری است که پس از شبی سخت و پر از موشک و اضطراب از صداوسیمای رسمی جمهوری اسلامی پخش شد. چندی بعد کشته شدن 176 مسافر بر اثر این سقوط تایید شد اما 72 ساعت طول کشید تا سپاه پاسداران انقلاب انقلاب اسلامی، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و رییس جمهوری ایران پرده از علت سقوط این بویینگ بردارند. با اعلام رسمی انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست پدافند هوایی سپاه، مسوولان مربوطه علاوه بر عذرخواهی کوشیدند با حضور در منزل قربانیان از آنان دلجویی هم به عمل آورند. اسحاق جهانگیری، در قامت معاون اول رییس جمهوری که عالی رتبه ترین مقام جمهوری اسلامی است در خانواده چند تن از قربانیان این فاجعه هوایی حاضر شد. سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه و پیروز حناچی، شهردار تهران ازجمله مسوولان دولتی و نظامی هستند که به دیدار خانواده قربانیان رفتند.جهانگیری شب گذشته با حضور در منزل «میرمحمد مهدی صادقی» که خود و همسرش «بهاره حاج اسفندیاری» و دختر کوچک شان «آنیسا صادقی» در این واقعه جان خود را ازدست دادند، با بیان اینکه از «دست دادن هر کدام از نخبگان ضایعه ای بزرگ برای کشور خواهد بود»، اظهار کرد: «آنها سرمایه های بزرگی برای کشور محسوب می شدند و من به نمایندگی از طرف دولت با خانواده های این عزیزان ابراز همدردی کرده و ان شاءالله آنها با انبیا و اولیای الهی محشور شوند.»

علاوه بر این بازدید، روز گذشته حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران نیز پس از جلسه هیات دولت، کنار سایر وزرا و مسوولان دفتر یادبود قربانیان این پرواز نافرجام را امضا کرد. حسن روحانی در این دفتر یادبود، نوشت: «برای 176 بی پناه و به یاد بال های سوخته. برای کودکان، زنان و دانشجویان که برای همیشه آسمان ایران را داغدار کرد. یاد و نام شان برای همیشه زنده باشد. خانواده های عزیزشان در پناه لطف و رحمت حق باشند.»علاوه بر او، اسحاق جهانگیری نیز در دفتر یادبود قربانیان یک «خطای انسانی» نوشت: «به احترام تک تک مسافرانی که هم در آسمان و هم در حافظه یک ملت ابدی شدند، به یاد رویاهای ناتمام و به یاد حرف هایی که هرگز فرصت گفته شدن نیافتند.» محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، علی ربیعی سخنگوی دولت، معصومه ابتکار معاون زنان رییس جمهوری، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات و علی عسگری رییس سازمان صداوسیما از دیگر امضاکنندگان این دفتر یادبود بودند.

در این میان اقدام صورت گرفته توسط دولتی ها نیز بدون انتقاد نماند. کاربران شبکه های اجتماعی و ناظران با اشاره به آنچه معمولا در شرایط مشابه در دیگر کشورها صورت می گیرد، این پرسش را مطرح کردند که چرا به جای حضور مسوولان دولتی در محل وقوع این حادثه یا محلی از پیش تعیین شده برای امضای این دفتر یادبود، این دفتر برای امضای اعضای هیات دولت به کاخ پاستور منتقل شد. این انتقادها درحالی مطرح شده که به واسطه نوع برخوردهای صورت گرفته با معترضان به افزایش قیمت بنزین در آبان ماه و همچنین اظهارات مسوولان دولتی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و نیز اعتراض های صورت گرفته پس از آن، روحانی و اعضای دولت، تحت فشار افکار عمومی و رسانه های ارتباط جمعی قرار گرفته اند.