آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
صفحه اول
۱

در جلسه هیات دولت عنوان شد

روحانی: اروپا نتوانست هیچ کاری برای برجام بکند

رئیس جمهور با انتقاد از مواضع اخیر سه کشور اروپایی در فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در برجام بیان کرد: شما سه کشور اروپایی و همه کشورهای اروپایی یک نمونه بیاورید و بگویید در یک مورد توانسته اید کاری کنید که دلمان گرم شود و بگوییم برای برجام هم بلد هستید کاری انجام دهید. شما هیچ جا نتوانستید کاری کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در جلسه هیات دولت خطاب به آمریکا و اروپا با تاکید بر این که در مشکلات منطقه ندمید، گفت: اروپایی ها می گویند در مساله هسته ای ایران گام پنجم را برداشته، ما هم باید گام برداریم. گامی که شما باید بردارید، بازگشت به تعهدات تان است.

رئیس جمهور خطاب به طرف های اروپایی هایی تاکید کرد: اگر قدم اشتباهی بردارید، ضرر خواهید کرد، راه درست را انتخاب کنید و راه درست این است که به برجام برگردید.

روحانی با بیان این که این آقای نخست وزیر در لندن نمی دانم چطور فکر می کند که می گوید برجام را کنار بگذاریم و طرح ترامپی را اجرا کنیم، خاطرنشان کرد: ترامپ جز نقض عهد و زیر پا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی چه کاری کرده است؟

روحانی با بیان این که امروز سرباز آمریکایی در ناامنی است و فردا ممکن است سرباز اروپایی هم در ناامنی باشد، گفت: ما نمی خواهیم ناامنی دردنیا باشد. بیایید این امنیت را درست کنیم. می خواهیم شماها از اینجا بروید، البته نه با جنگ. می خواهیم عاقلانه از این منطقه بروید. به نفع تان است. اما در عین حال راه و مسیری را طی کنیم که به نفع جهان و منطقه باشد.

 آمریکا نمی تواند ژست دلسوزی برای مردم بگیرد

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماجرای تاسف بار سقوط هواپیمای اوکراینی و سوءاستفاده برخی کشورها به ویژه آمریکا از این اتفاق گفت: یک عده افراد در خارج هر روز به مردم ظلم و ستم کردند و در این حوادث هم آنها فضا، منطقه و امنیت را به هم ریختند و ملت اجازه نمی دهد زبان آنها، زبان دلسوزی برای ملت ما باشد.

وی گفت: آن کسی که قاتل صدها بیمار در ایران است و جلوی دارو و تجهیزات پزشکی را گرفته، آن کسی که مسوول رنج میلیون ها نفر در ایران است و آنها را در فشار اقتصادی قرار داده است و آنها که مسوول کشتار بچه های ما در جنگ هشت ساله هستند را یادمان نرفته است.

رئیس جمهور با تاکید براین که شما مسوول خون مردم ما و قاتل هستید، تصریح کرد: قاتل نه یک نفر، بلکه قاتل صدها هزار نفر هستید. قاتل صدها هزار نفری که از کشور خودشان دفاع کردند و شما مسوول این همه معلول، مجروح و جانباز هستید و آن وقت شما برای مردم دلسوزی می کنید. فکر می کنید برای مردم ما قابل قبول است؟

 تضعیف نیروهای حافظ امنیت کشور درست نیست

روحانی با اشاره به خطای صورت گرفته در هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی نیز گفت: البته آنها که اشتباه کردند، همان کسانی هستند که برای امنیت کشور تلاش می کنند و در فضای امنیت کشور بودند.

روحانی با اشاره به این که موضوع سقوط هواپیما یک داغ بزرگ برای همه بود و کل دولت، ملت و نیروهای مسلح عزادار شدند، گفت: به یک معنا ما هم ولی دم آنها هستیم گر چه خانواده آنها هم ولی دم آنها هستند و نباید این مساله را رها کنیم؛ باید آن را جبران کنیم.

رئیس جمهور افزود: جبران اول و قدم اول این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود. درد و رنج مردم با پذیرش مسوولیت و صداقت حل می شود؛ اولین جبرانی که باید در موضوع سقوط هواپیما صورت بگیرد این است که قوه قضاییه، نیروهای مسلح و دولت همه با هم مشارکت کنند و با پیگیری درست، صحیح و دقیق قضایی یک اقدام قضایی اقناع کننده برای افکار عمومی و دنیا را به انجام برسانند. رئیس جمهور تصریح کرد: قدم نهایی آن است که این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد، نه این که تکرار نشود، قابل تکرار نباشد؛ باید آن قدر مقررات بازبینی و بازنگری شود و دقت عمل، آموزش ها، نحوه چیدن سامانه های پدافندی و ارتباط خوب باشد که این حادثه قابل تکرار نباشد.

رئیس جمهور با درخواست از همه آنها که در این حادثه فوق العاده متاثرند و حق هم دارند، گفت: جبران این حادثه این نیست که به عکس عمل کنیم. ما نیروهای مسلح همچون سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی را نیاز داشتیم، داریم و خواهیم داشت.

روحانی افزود: حالا ممکن است گاهی اشتباهی در اینها رخ دهد. در این مورد هم اشتباه بسیار بزرگی رخ داده است، اما قدم جبرانی این نیست نیرویی که برای امنیت کشور و امنیت آسمان مان نیاز داریم، تضعیف شود و تضعیف نادرست است.

روحانی بیان کرد: از نیروهای مسلح و ستاد کل خواهش می کنم بیایند برای مردم توضیح دهند که از وقتی حادثه واقع شده تا وقتی اعلام شده، چه مسائل و جلساتی و کارشناسی هایی بوده است تا مردم بفهمند چیزی را نمی خواستند از آنها پنهان کنند.

 توصیه به دست اندرکاران انتخابات

رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه باید در نهایت در همه این حوادث آنی برای ما به دست بیاید، انسجام، وحدت و هماهنگی ملی است و نتیجه نهایی نباید شکاف ملی باشد.

وی خطاب به دست اندرکاران انتخابات گفت: همه آنها که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می کنم، آنجا که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آن را رد کنید؛ اما آنجاها که نامشخص یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید. به مردم نگوییم در برابر یک صندلی مجلس 17 نفر، 170 یا 1700 نفر کاندیدا هستند. ببینیم از چند جناح 1700 نفرکاندیدا هستند؟

واکنش کدخدایی به سخنان روحانی و جوابیه دفتر رئیس جمهور

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان صبح دیروز  رئیس جمهور در توئیتی نوشت: «جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است. البته نمی دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح های دیگر است.»

 پاسخ  دفتر ریاست جمهوری

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور در پاسخ به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان، این سخنان را واکنشی کاملا شتاب زده، نسنجیده و شخصی کردن یک موضوع ملی دانست.

در این جوابیه آمده است: رئیس جمهور در جلسه هیات دولت در سخنان مهمی از جمله بر ضرورت تقویت وحدت و انسجام ملی در برابر توطئه های دشمنان، و تبلور این وحدت و انسجام ملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، تاکید کردند و خواستار بالابردن تحمل و مدارای برگزارکنندگان انتخابات و به تبع آن، فراهم کردن حضور نمایندگان همه سلائق و افکار تعریف شده در چارچوب نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی باهدف تقویت وحدت و انسجام ملی شدند.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنشی کاملا شتاب زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد و با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با به کار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است.