آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۲
چهره روز

مسیح مهاجری مدیرمسوول روزنامه جمهوری اسلامی: هاشمی به خاطر مقابله با افراطیون آماج حملات بود و هزینه می پرداخت

مسیح مهاجری می گوید: «ما همان طور که امام و شهدا را ترک نکردیم، آقای هاشمی رفسنجانی را هم ترک نخواهیم کرد و سعی می کنیم به همه آنها ابراز ارادت کنیم.» او اگرچه واقف است که دلتنگی ها نسبت به شخص هاشمی ممکن است، مساله ای شخصی باشد، اما آنچه حایز اهمیت را فراتر از دلتنگی شخصی، «دلتنگی اندیشه و تفکر» عنوان کرده است. چنانکه به گفته مدیر مسوول روزنامه جمهوری اسلامی، در این سال های فقدان هاشمی، شرایط به صورتی پیش رفت که به خاطر خلا وجودی ایشان، کاملا احساس دلتنگی می کند. به گزارش خبرآنلاین، مهاجری گفته است: «با خودم فکر می کنم اگر آقای هاشمی بودند، ما قطعا با این مشکلاتی که امروز مواجه هستیم - چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه اقتصادی- مواجه نمی شدیم.»

مدیرمسوول روزنامه جمهوری اسلامی، هاشمی رفسنجانی را «مرد بحران ها و مرد تعامل عاقلانه با دنیا و مرد سیاست» می خواند و بر این پایه می گوید: «با وجود آنکه در 20 سال آخر عمرش، تصمیم گیری به عهده نداشت اما تاثیرگذار بود و می توانست با صحبت کردن و مشورت دادن و همچنین تلاش هایی که به انحای مختلف انجام می داد، برخی مشکلات را از پیش پا بردارد یا جلوی به وجود آمدن برخی از آنها را بگیرد.»

مهاجری همچنین به این پرسش که «در این دو، سه سال اخیر کجا جای خالی آقای هاشمی را در مسائل سیاسی بیشتر احساس کرده است»، پاسخ داد: «چند اقدام و حرکت در جامعه صورت گرفت که حرکت های اعتدالی نبودند. آقای هاشمی مرد معتدل و سیاستمداری بزرگ بود. یکی از این مواردی که می گویم در جامعه شاهدش بودیم، افراط است. افراطیون خیلی از کارها را در دست داشتند، حتی در مواردی که دولت هم دست آنها نبود ولی در بخش هایی از حکومت حضور داشتند و کارها را به شکلی پیش می بردند که حتی دولت ها نمی توانستند به درستی برنامه های خودشان را اجرا کنند. الان هم همین طور است و این یکی از آن مواردی بود که آقای هاشمی خیلی تاثیرگذار بود؛ یعنی او توانسته بود در مقابله با بعضی از افراط کاری ها موفق عمل کند. به همین دلیل هم آماج حملات بود و همیشه هجمه زیادی متوجهش بود و هزینه پرداخت می کرد.»

او ادامه می دهد: «پس از آقای هاشمی ما این وضع را به صورت حادتری می بینیم، یعنی آنها میدان دارتر شدند و در کارها و اقدام های خود جلوتر رفتند. اگر آقای هاشمی بودند، به هر حال جلوی همین ها را هم می گرفتند.»

این کنشگر سیاسی با بیان اینکه «آقای هاشمی در مسائل بین المللی واقعا خیلی مهارکننده بود»، ادامه می دهد: «او توانست مقابل بعضی از جریان های غیرمنطقی را بگیرد و با خیلی از کشورها چون رابطه خوبی داشت، با یک پیغام می توانست مشکل را حل کند و موارد زیادی اتفاق افتاد که آقای هاشمی تاثیرگذار بود. در جلوگیری از بعضی از حرکت های افراطی که ممکن بود منجر به اتفاق های بدی برای کشور باشد، نفوذ و تاثیرگذاری هاشمی قابل انکار نیست. در سطح بین المللی یکی از موارد خیلی مهم که آقای هاشمی هم موثر بود، پیشبرد مساله برجام بود. هرچند که عده ای الان به دلیل کارهای خلافی که رییس جمهوری امریکا علیه برجام کرده، برجام و کسانی که برای برجام تلاش کردند را سرزنش می کنند و تبلیغات خیلی مسموم و دروغین می کنند ولی من همچنان معتقدم که برجام کاری برجسته بود که دولت یازدهم انجام داد و خیلی به نفع کشور بود و تا زمانی که امریکا خارج نشده بود، منافع زیادی هم برای کشور داشت.»

به گفته مهاجری، خروج امریکا از برجام 3 عامل داشت؛ یک عاملش ترامپ بود و فشارهایی که صهیونیست ها و سعودی ها برای خارج شدن از برجام به ترامپ آورده بودند، ولی دو عامل دیگر آن در داخل بود. او گفته است: «یکی از این دو عامل، فشارهایی بود که مخالفان برجام وارد کردند. کارهایی هم کردند که اینها زمینه ساز بود برای آنکه ترامپ به این تصمیم برسد. عامل دیگر هم ضعف دولت دوازدهم بود که شروع این ضعف بعد از فقدان آقای هاشمی بود. من معتقدم اگر آقای هاشمی حضور داشت (البته نه به این معنا که تصمیم گیرنده ایشان بود) به آقای روحانی توصیه و تاکید می کرد که فلان شخص وزیر نشود، فلان کار را انجام ندهید.

مسیح مهاجری معتقد است که «این دولت دوازدهم دولت ضعیفی است و وزرای ضعیفی دارد. به استثنای اینکه چهار تا از وزرا آدم های خوب و کاردانی هستند، بقیه آدم های ضعیفی هستند. خیلی از استانداران و خیلی از فرمانداران ضعیف هستند، اصلا احمدی نژادی ها در این بدنه دولت، حتی در بالاترین سطوحش حضور دارند و خیلی از این کارشکنی ها برای آنهاست. اگر آقای هاشمی بودند، جلوی اینها را می گرفتند و نمی گذاشتند دولت اینقدر ضعیف باشد. یکی از مشکلاتی که برای برجام پیش آمد، همین ضعف دولت دوازدهم است.» او ادامه می دهد: «قطعا آقای هاشمی اگر بودند، با این دو عامل درونی مقابله می کردند و چه بسا که می توانستند در مجموع تاثیرگذار باشند؛ برای اینکه برجام به این سرنوشت مبتلا نشود. با این سرنوشتی که برای برجام پیش آمد، ما متضرر شدیم، یعنی کشور ضرر کرد و الان هم اگر بشود و تلاش صورت بگیرد برای اینکه برجام احیا شود و ادامه پیدا کند، قطعا به نفع کشور است.»

او به این پرسش که در موضوع FATF حضور هاشمی تا چه میزان می توانست اثرگذار باشد، پاسخ می دهد: «هم در مجمع تشخیص مصلحت، هم در مجلس خبرگان اگر آقای هاشمی بودند، تاثیرگذار بودند. در زمان آقای هاشمی، مجمع بن بست ها را می شکست ولی پس از آقای هاشمی خود آن ایجاد بن بست می کند. بنابراین جای خالی آقای هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و امور اجرایی کشور را می توان مشاهد کرد. اگر آقای هاشمی بودند، اجازه نمی دادند این اتفاقات بیفتد.»