آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۳
رویداد

مجمع تشخیص مصلحت نظام باز هم لوایح مربوط به FATF را بررسی نکرد

قصه بی سرانجام 2 کنوانسیون

نخستین بار سال 86 بود که بحث لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی در ایران مطرح و الحاق جمهوری اسلامی به این گروه و خروج از لیست سیاه FATF مطرح شد. آن روزها دولت محمود احمدی نژاد به عنوان دولت مطلوب و محبوب اصولگرایان در ایران راس کار بود و سعید جلیلی که امروز یکی از اصلی ترین مخالفان لوایح FATF محسوب می شود، در قامت دبیر شورای عالی امنیت ملی فعالیت می کرد. آن روزها هرگز گزاره هایی همچون مغایرت این لوایح با منافع ملی یا تسلیم نظامیان ایران به امریکا درصورت تصویب این لوایح مطرح نبود ولی با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پیگیری خروج ایران از لیست سیاه این گروه، فشارها یکی پس از دیگری آغاز شد تا جایی که به رغم تصویب لوایح الحاق به کنوانسیون های بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی در دولت و مجلس، حالا یک سال است که این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام که فلسفه وجودی و علت تشکیلش بن بست شکنی در نظام قانونگذاری ایران و حل اختلاف شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی محسوب می شود، بلاتکلیف باقی مانده است.

با این حال نمی توان مخالفت های سیاسی و جناحی با دولت حسن روحانی و فشارهای تندروهای داخلی را به عنوان دلایل عدم بررسی این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام ذکر کرد، خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام به فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور و اعمال شدیدترین تحریم های تاریخ جهان علیه ایران، تحریم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا کنار هم، به سدی عظیم بر سر راه تصویب لوایح CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل شد.

سدی که با تلاش های گسترده حامیان و نشست های فراوان با اعضای مجمع اندک اندک در حال فرو ریختن بود و ناگهان خبر ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده رسانه ای شد. این خبر علاوه بر اثرات بسیار در آینده منطقه خاورمیانه و نوع کنش و واکنش میان تهران و واشنگتن، اثر غیرمستقیم دیگری نیز به همراه داشت و آن هم خارج شدن بررسی لوایح مربوط به FATF از دستورکار مجمع بود.

درمراسم تشییع سردار شهید قاسم سلیمانی و سایر شهدای این ترور دولتی، بسیاری از اصولگرایان با شعارهایی به شدیدترین شکل ممکن از حامیان مذاکره با واشنگتن و تصویب لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی یاد کردند و همین مساله گمانه زنی ها مبنی بر کناررفتن این لوایح را تقویت کرد. این میان چشم امیدها به نشست روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام دوخته شده بود تا شاید در فاصله تنها چندروز مانده به پایان مهلت یک ساله بررسی CFT در مجمع تشخیص، مصلحت دانان منافع ایران را در نظرگرفته و از بازگشت تهران به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی خودداری کنند ولی این مهم باز هم محقق نشد تا جایی که آیت الله مجتهد شبستری ضمن تکذیب بررسی FATF در نشست روز گذشته مجمع، احتمال بررسی آن در آینده را اندک ارزیابی کرد. حال آنکه گروه ویژه اقدام مالی در آخرین بیانیه خود به تهران تنها تا 27 بهمن ماه فرصت داده بود که یا نسبت به تصویب پالرمو و CFT اقدام کند یا اینکه ایران و کره شمالی دوباره تنها ساکنان لیست سیاه این گروه خواهند شد و بر اساس اظهارات سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه این یعنی