آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۳

خبر

هویت اجساد کادر پرواز هواپیمای اوکراینی شناسایی شد

سرپرست دادسرای امور جنایی پایتخت از تکمیل پروسه شناسایی هویت اجساد 9 نفر از اعضای کادر پرواز هواپیمای اوکراینی خبر داد. محمد شهریاری در این باره گفت: «تا ظهر روز چهارشنبه تمامی هویت 9 نفر کادر پرواز هواپیمای اوکراینی از جمله تمام خدمه که شامل یک خلبان، دو کمک خلبان و 6 مهماندار است، شناسایی شد. همچنین هویت 145 نفر دیگر از قربانیان هم شناسایی شده که در مجموع تا این لحظه تعداد قربانیان شناسایی شده به 154 نفر رسیده است که در بین این افراد 4 نفر عضو خانواده اتباع سوئدی هم حضور دارند.» به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه با توجه به دستور رییس قوه قضاییه، پرونده این حادثه به سازمان قضایی نیروهای مسلح ارسال شده تا سایر تحقیقات در آن مرجع قضایی انجام شود، ادامه داد: «کار شناسایی کل قربانیان این حادثه تقریبا به پایان رسیده است و سایر قربانیان هم تا پایان وقت امروز (چهارشنبه) به طور دقیق هویت شان تعیین می شود. همچنین پیکر 70 نفر از قربانیان تا ظهر چهارشنبه به خانواده آنها تحویل داده شده و کار تحویل پیکرها ادامه دارد.»

دو عضو حزب اتحاد بازداشت و سپس آزاد شدند

ویدا ربانی روزنامه نگار و حسین معصومی، کنشگر دانشجویی سابق روز گذشته بازداشت شدند. به گزارش پایگاه خبری امتداد، ویدا ربانی و حسین معصومی دو عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی صبح روز گذشته در منزل خود بازداشت شدند. در این میان اگرچه علت این بازداشت و نهاد مسوول بازداشت جداگانه این دو عضو حزب اتحاد ملت هنوز مشخص نشده، هر دو نفر ساعاتی پس از بازداشت، آزاد شدند. به گزارش این پایگاه خبری، درحالی که ابتدا ویدا ربانی آزاد شده بود، حسین معصومی نیز با ساعتی تاخیر آزاد شد.

فهرست احزاب و جبهه های دارای مجوز کمیسیون ماده 10منتشر شد

وزارت کشور جدیدترین فهرست احزاب، جبهه ها و گروه های سیاسی دارای مجوز کمیسیون ماده 10 احزاب را منتشر کرد. به گزارش ایلنا، بر اساس این گزارش، 84 حزب با گستره فعالیت ملی و 32 حزب با گستره فعالیت استانی دارای مجوز هستند. همچنین فهرست اسامی 8 جبهه سیاسی مورد تایید کمیسیون ماده 10 قانون که پیش از این اعلام شده بود، بار دیگر در این گزارش، تکرار شده است.

درخواست معاون امور زنان برای برخورد با اهانت های «افق»

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در اطلاعیه ای، خواستار برخورد مناسب با اهانت های اخیر شبکه افق شد و تصریح کرد که چنین اظهاراتی جز ضربه زدن به نظام و گریزان کردن جوانان ثمره دیگری ندارد. به گزارش روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، در این اطلاعیه آمده است: «در این اندوه همگانی در فراق یاران از شهید سردار سلیمانی تا شهدای وداع کرمان و شهدای هواپیمای اوکراینی و حضور اعجاب برانگیز مردم عاشق برای تسلای خاطر یکدیگر و انسجام ملی، شایسته نبود در شبکه افق رسانه سیما جملاتی مانند «اگر کسی اعتقاد ندارد جمع کند و از ایران برود» و همچنین جملاتی هنجارشکن در مورد رفتار داعش با زنان شنیده شود.» در این اطلاعیه آمده است: «دیدن و شنیدن این سخنان که به صورت کلیپ هایی در فضای مجازی پخش شده، آیا جز ضربه زدن به نظام و گریزان کردن جوانان ثمره دیگری دارد؟ ضرورت دارد گویندگان این اهانت ها در رسانه ملی که سبب جریحه دار شدن احساسات مخاطبین این رسانه شده اند از کرده خود عذرخواهی کنند.» روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از این بیانات که در موردی متاسفانه از سوی یک خانم صورت گرفته و در مورد دیگر درباره خانم ها انجام شده ابراز تاسف کرده و خواهان رسیدگی مسوولان آن رسانه به خطای ایشان است. به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر اظهارات یک مجری زن و نیز میهمان برنامه شبکه تلویزیونی افق با واکنش های گسترده و انتقادی مواجه شده است. در یکی از این برنامه ها مجری زن در تبیین نظر خود با محور «زندگی سلحشورانه» می گوید، «اگر کسی اعتقاد ندارد جمع کند از ایران برود». همچنین محمد صادق کوشکی در یکی از برنامه های گفت وگو محور شبکه افق در واکنش به درخواست یکی از کارگردانان زن برای برپایی مراسم سوگواری، عبارت رکیک و دور از اخلاق به کار برده است. زینب ابوطالبی، مجری زن شبکه افق با انتشار کلیپی از اظهارات خود عذرخواهی کرده است.

پرونده های قبلی سقوط هواپیما به قوه قضاییه ارجاع شده است

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون پرونده های پیشین مربوط به سقوط هواپیما را با تعیین مقصران به مراجع مربوطه و دستگاه قضایی ارجاع کرده است. محمدرضا رضایی کوچی گفت: «تمامی پرونده های مربوط به سقوط هواپیما که در کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گرفته مستندا با تعیین قصورها، مقصران و تخلفات به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارایه شده و اسامی متخلفان به دستگاه قضایی و سازمان بازرسی نیز ارجاع شده است.» به گزارش ایسنا، او ادامه داد: «در ماجرای برخورد قطار، وزارت راه و شهرسازی و در ماجرای سقوط هواپیمای ای تی آر شرکت فرودگاه ها، سازمان هواپیمایی، خلبان و هواپیمایی آسمان قصور و کوتاهی داشتند. در مورد سقوط پرواز تهران - یاسوج هم سازمان هواپیمایی قصوری داشت که در گزارش ها ذکر شده است.» رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به این سوال که آیا برخوردی با مقصران پرونده های سقوط هواپیما صورت گرفته یا خیر؟، جواب داد: «وظیفه ما به عنوان مجلس استخراج تخلف ها و ارجاع آن به دستگاه قضایی است و انجام برخورد باید از سوی دستگاه های نظارتی انجام شود.»