آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
بازار دیجیتال
۱۳

Glassdoor بررسی کرد : بهترین مشاغل تکنولوژی در سال 2020

دنیای اقتصاد : سال جدید شروع شده است و با وجود همه اتفاقات و وقایع ناخوشایند، اما تقویم تازه با خودش امیدها و رویاهای تازه می آورد. تغییر شغل و موقعیت کاری هم یکی از این تحولات است که می تواند اهداف و آرزوهای جدید را به دنبال خودش بیاورد. با این اوصاف است که موسسه Glassdoor به سیاق هر سال به بررسی مشاغل مختلف در حوزه تکنولوژی پرداخته و بهترین موقعیت های شغلی برای کار در سال جدید میلادی را انتخاب و معرفی کرده است. هر چه باشد صنعت تکنولوژی همچنان صنعت پردرآمدی است. با این حال اما طبیعتا این به معنای آن نیست که همه مشاغل تکنولوژی درآمد یکسانی دارند. Glassdoor که در زمینه مشاغل، استانداردهای شغلی و رضایتمندی افراد از کارشان فعالیت می کند، به تازگی فهرستی از بهترین مشاغل را منتشر کرده است که در صدر آنها مشاغل مربوط به صنعت تکنولوژی قرار دارند.

این بررسی ها با سه فاکتور مهم و تاثیرگذار متوسط درآمد پایه سالانه، رضایتمندی کلی از شغل و تعداد فرصت های شغلی آن، انجام شده است. نزدیک به نیمی از فهرست بهترین مشاغل سال 2020 که توسط این موسسه تهیه شده، شامل مشاغل تکنولوژی است و در صدر آن موقعیت شغلی «مهندس کاربری وب» قرار دارد. این شغل حالا جایگزین شغل پرطرفدار این فهرست یعنی «پژوهشگر داده» شده است که از سال 2016 در صدر این فهرست قرار داشت. شغل مهندس کاربری وب در واقع شامل مدیریت بخش تصویر عمومی یک وب سایت یا اپلیکیشن است. این مهندسان معمولا با رابط کاربری یک وب سایت یا اپلیکیشن سر و کار دارند و ملزومات کار آنها بسته به خود آن فرد، می تواند متغیر باشد. «آماندا استانسل» تحلیلگر تحقیقات اقتصادی Glassdoor در این مورد می گوید: «در حالی که پژوهشگری داده همچنان شغل پرطرفدار و روبه رشدی است، اما شاهد تقاضای چشمگیر برای مهندسی کاربری وب هستیم که انتظار می رود در سال جدید میلادی بیش از 13 هزار فرصت شغلی در آن ایجاد شود و این میزان دو برابر فرصت های شغلی ایجاد شده برای پژوهشگران داده است. علاوه بر فرصت های شغلی متعدد، درآمد خوب و رضایتمندی بالا از این شغل عوامل دیگری برای انتخاب آن به عنوان بهترین شغل تکنولوژی در سال جدید میلادی هستند.

کارشناسان و تحلیلگران Glassdoor شواهد بیشتری دارند که نشان می دهد مشاغل تکنولوژی متقاضیان بیشتری نسبت به دیگر مشاغل دارند. فهرست منتشرشده اداره کار آمریکا از محبوب ترین مشاغل هم بسیاری از مشاغل حوزه تکنولوژی در زمینه های توسعه نرم افزار و امنیت اطلاعات را در خودش دارد. «مایکل الیسون» موسس و مدیرعامل بنیاد غیردولتی آموزش علوم کامپیوتری CodePath.org در این مورد می گوید: «با این همه اگر در حال بررسی مشاغل تکنولوژی به عنوان شغل جدیدتان هستید، مطمئن شوید که آن را به دلایل منطقی و زیادی انتخاب می کنید  نه فقط به خاطر درآمد بالای آن. اگر یک شغل را بر اساس علاقه مندی تان انتخاب کنید، قطعا بیشتر در آن دوام خواهید آورد و رشد بیشتری هم می کنید.»

مهندس کاربری وب: این شغل که به عنوان «توسعه دهنده وب کاربرمحور» هم شناخته می شود، در واقع وظیفه طراحی، انتخاب، نصب و آزمایش عناصر مختلف رابط کاربری یک وب سایت یا اپلیکیشن را به عهده دارد. در واقع او روی چهره ظاهری وب یا اپلیکیشن متمرکز است و از این نظر کارش اهمیت زیادی دارد. میزان رضایتمندی کارمندان در این موقعیت شغلی 9/ 3 از 5 امتیاز است و درآمد سالانه نسبتا بالای 105 هزار و 240 دلار دارند. این در حالی است که انتظار می رود در سال جدید بیش از 13 هزار فرصت شغلی در این زمینه وجود داشته باشد.

توسعه دهنده جاوا: آنها با توجه به کدهای متنوع و گسترده ای که به سرعت به روز شده و تغییر می کنند، اپلیکیشن ها و وب سایت های پویایی را طراحی می کنند و در عین حال کارهایی مانند طراحی رابط کاربری را هم در پشت صحنه انجام می دهند. میزان رضایتمندی از این شغل 9/ 3 بوده و با متوسط درآمد سالانه 83 هزار و 589 دلاری، پیش بینی می شود بیش از 16 هزار فرصت شغلی در این زمینه ایجاد شود.

پژوهشگر داده: او به شکل کاملا حرفه ای مسوول جمع آوری، تحلیل و تفسیر داده ها و اطلاعات است و نقش مهمی در ارائه آمارهای فنی، ریاضی و عملی دارد. ظاهرا کارمندان شاغل در این کار رضایت خوبی از جایگاهشان دارند و امتیاز 4 از 5 را به آن داده اند. متوسط درآمد سالانه این کار 107 هزار و 801 دلار است و انتظار می رود در سال جدید بیش از 6500 فرصت شغلی در این زمینه ایجاد شود.

مدیر محصول: او مسوول نظارت بر روند توسعه محصولات یک سازمان است و استراتژی تجاری پشت یک محصول را در اختیار دارد. او به خوبی بر تمام ویژگی ها و قابلیت های یک محصول نظارت می کند. میزان رضایتمندی از این کار 8/ 3 از 5 است و پیش بینی می شود در سال جدید بیش از 12 هزار فرصت شغلی در این زمینه ایجاد شود. درآمد سالانه مدیران محصول به طور متوسط برابر 117 هزار و 713 دلار است.

مهندس DevOps: او با توسعه دهندگان و کارمندان بخش آی تی به طور مستقیم کار کرده و بر روند ارائه کدها نظارت می کند. آنها در واقع توسعه دهندگانی هستند که به استفاده از عملیات شبکه و کدنویسی علاقه مندند. میزان رضایتمندی آنها از شغل شان 9/ 3 از 5 است و متوسط درآمد سالانه شان به 107 هزار و 310دلار می رسد. کارشناسان تخمین می زنند که در سال 2020 بیش از 6600 فرصت شغلی در این زمینه ایجاد شود.