آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

داور ایرانی جشنواره آمریکایی در اعتراض به اقدامات تروریستی آمریکا انصراف داد

«حسین ترک جوش» فیلمساز اجتماعی کشورمان که آخرین اثرش با نام «جدایی» مورد استقبال جشنواره های خارجی قرار گرفت از داوری در یک فستیوال آمریکایی انصراف داد.

به گزارش فارس «حسین ترک جوش» که به تازگی در فستیوال آمریکایی hollywood weekly film festival برای داوری منصوب شده است، با ارسال ایمیل انصراف خود در این باره گفت: اینجانب با توجه به وقایع اخیر کشورم از داوری کردن فیلم های این جشنواره آمریکایی و هالیوودی انصراف می دهم.

این کارگردان در پیام خود اعلام کرده است که ترور سردار سلیمانی دلیل اصلی این انصراف بوده است.

بهترین فرصت برای بازخوانی ساختار جشنواره فجر و احیای صدا و سیما

با نگاه به شکل گیری طیفی از افرادی که دست به تحریم جشنواره فیلم فجر و صدا و سیما زده اند؛ بهترین فرصت برای بازخوانی ساختار جشنواره فجر و صدا و سیما و برنامه ریزی برای جذب نیروهای جوان و مستعد و انقلابی فراهم شده است!

72 ساعت پس از سرنگون شدن بوئینگ خطوط هوایی اوکراین، برخی به اصطلاح هنرمندان سلبریتی و غیرسلبریتی، به بهانه حمایت از قربانیان حادثه و نوع اطلاع رسانی صدا و سیما، دست به تحریم جشنواره های فجر و رسانه ملی زدند.

جالب این است که اغلب این افراد نه فیلمی در جشنواره دارند و نه عناصری تاثیرگذار و تعیین کننده اند اگر هم در ردیف برنامه ساز و یا مجری صدا و سیما به شمار می آمدند، سال ها منزوی، بیکار و یا دور از فعالیت بوده اند.

در واقع؛ نمایش و تظاهر همدردی با خانواده های قربانیان سقوط هواپیما و اعتراض به نهادهای حاکمیتی و رسانه ملی، محملی برای معترضان و تحریم کنندگان است تا یا ویزا و تابعیت دوگانه غرب را بدست آورند و یا خود را از سایه بی اعتنایی و دیده نشدن خارج کنند.

به طور مثال بازیگر نقش قلقلی، بیش از دو دهه است که فعالیتی ندارد. یک به اصطلاح مجری سیما هفت سال است که موقعیت اجرا نیافته و مجری دیگر در پی مهاجرت به کانادا است و...!

بی شک در شرایط تحریم و خداحافظی های نمایشی، فرصت بزرگی برای بازسازی هویت جشنواره های فجر و دور شدن از بستر کلیشه ای و غیرموثر آن به وجود آمده و زمان مناسبی برای رسانه ملی در جهت تصفیه عناصر غیرحرفه ای و غیرمتعهد، فراهم آمده است.

بیانیه مشکوک خانه سینما را چه کسانی جعل کردند؟!

خانه سینما بیانیه ای را با عنوان اعتراض صنوف سینمایی به صداوسیما منتشر کرد، اما مدیران اکثر صنوف سینمایی از این بیانیه بی خبر بودند!

روز سه شنبه 24 دی بیانیه ای توسط خانه سینما و با عنوان اعتراض صنوف سینمایی به صداوسیما منتشر شد، در حالی که با پیگیری های خبرنگار کیهان، مدیران 20 صنف سینمایی، اصلا از نگارش و انتشار چنین بیانیه ای بی خبر بودند و حتی اجازه ای از آنها گرفته نشده بود!

این بیانیه که بیشتر به شب نامه گروهک های سیاسی شباهت داشت تا بیانیه یک نهاد فرهنگی، به بهانه دفاع از یک فیلمساز زن در مواجهه با اظهارات یکی از مهمانان در برنامه ای زنده نوشته شد، اما به جای اینکه پاسخ آن شخص خاص را بدهد و به وی اعتراض کند، تمامیت صداوسیما را هدف قرار داد و سینماگران را به تحریم صداوسیما فراخواند!

نکته مهم این است که خانه سینما مسئول رسیدگی به امور صنفی سینماگران است اما به دلیل باندگرایی و سیاست بازی، هدف انتقاد خیلی از سینماگران است.

گفتنی است از افرادی چون «م.آ.ا» و «م.م.ط» به عنوان بیانیه نویسان خانه سینما که سوابق ضدامنیتی دارند، نام برده می شود!

پول اوج خوب است، فریب مردم هم بهتر است!

دو بازیگر که طی سال های اخیر با سازمان اوج قراردادهای چشمگیری بسته اند و الان هم مشغول کار در یک سریال با بودجه این سازمان هستند، اعلام کردند که دیگر با صداوسیما کار نمی کنند!

محسن تنابنده، نامی است که با سریال «پایتخت» شناخته و مشهور شد. چون تنابنده قبل از این مجموعه، اصلا شناخته نمی شد و او راهیابی خود به رده حرفه ای سینما را نیز مدیون تلویزیون و مجموعه پایتخت است. تنابنده البته چند فیلم هم ساخته است که آثار موفقی محسوب نمی شوند.

با این حال، وی روز گذشته اعلام کرد که به دلیل اهانت به یک سینماگر سیاسی در یکی از برنامه های سیما بعد از «پایتخت6» دیگر با تلویزیون کار نخواهد کرد! تصمیمی که از طرف احمد مهرانفر هم گرفته شد! جریان تحریم صداوسیما و جشنواره های فجر، یک برنامه تبلیغاتی مردم فریبانه و سیاسی است که توسط به اصطلاح هنرمندانی در حال اجراست که طی سال های اخیر بیشترین بهره را از امکانات و بودجه های حاکمیت برده اند. مثل محسن تنابنده که هم از سازمان اوج، دستمزد چشمگیر دریافت می کند و هم اینکه برای فریب افکار عمومی می گوید که صداوسیما را تحریم کرده است! باید منتظر ماند و دید که آیا این تحریم کنندگان پای قول خود باقی می مانند یا احساساتی شده اند و برای خودنمایی و همراهی با یک طیف سیاسی خاص این گونه رفتار می کنند. چون قبلا نیز خیلی ها، ژست مخالف خوانی گرفته و در مقطعی، صداوسیما را تکفیر می کردند، اما در موقع نیاز، دست به دامان رسانه ملی شدند!

شاید مشهورترین مورد آن رضا رشیدپور باشد که می گفت اگر کلاهش هم در صداوسیما بیفتد. دیگر آنجا برنمی گردد! و یا محمدرضا شجریان که خودش درخواست عدم پخش صدایش را داد و حالا چند سالی است که با عقب نشینی از موضعش اصرار بر پخش ربنای خود دارد.