آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
بازار دیجیتال
۱۳

روی خط

انگلیس به دنبال جایگزین هوآوی

مهر : آمریکا به انگلیس فشار می آورد که در توسعه زیربنای اینترنت 5G خود از تجهیزات هوآوی استفاده نکند. بوریس جانسون نیز خواستار ارائه یک جایگزین برای هوآوی شده است. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیش از تصمیم گیری برای همکاری با هوآوی در توسعه زیربنای اینترنت 5G انگلیس به شدت تحت فشار است. طبق گزارش ها مقامات دولت آمریکا شواهد جدیدی از ریسک های همکاری با هوآوی به دولت انگلیس ارائه کرده اند و آن را «دیوانگی» خوانده اند. در همین راستا جانسون اعلام کرد امنیت ملی کشورش را نادیده نمی گیرد. اما او گفت مخالفان هوآوی باید جایگزین دیگری برای این شرکت ارائه کنند. جانسون در این باره گفت: مردم انگلیس باید به بهترین فناوری موجود دسترسی داشته باشند. من قبلا درباره زیربنا و فناوری صحبت کرده ام. ما تصمیم داریم اینترنت پرسرعت را در اختیار همه قرار دهیم. اکنون اگر مردم مخالف یک برند باشند چه باید کرد؟ آنها باید به ما بگویند جایگزین آن برند چیست. از سوی دیگر بیایید صادق باشیم، من نمی خواهم به عنوان نخست وزیر انگلیس امنیت انگلیس را به خطر بیندازم. این در حالی است که مقامات انگلیس و آمریکا و نمایندگان هوآوی روز دوشنبه با یکدیگر دیدار کردند. دراین دیدار آمریکا همچنان برفشارها افزود. از سوی دیگر وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده دونالد ترامپ و مشاورانش تهدید کرده اند درصورتی که انگلیس با هوآوی همکاری کند، برخی از شریان های انتقال اطلاعات خود به این کشور را قطع می کنند.

 
ثبت سفارش مک پروی جدید آغاز شد

مهر : ثبت سفارش خرید مک پروهای جدید شرکت اپل آغاز شده است. این رایانه ها از جمله رایانه های رومیزی محبوب اپل محسوب می شوند. این مک پروها نسخه راکمونت نام گرفته اند و اپل وعده داده که بعد از دریافت سفارش آنها را ظرف سه تا چهار هفته به مشتریان تحویل دهد. افزایش حافظه، تقویت پردازنده Xeon با هسته های جدید، استفاده از کارت گرافیک Radeon Pro Vega II و فناوری شتاب دهنده پخش ویدئو با کیفیت بهتر موسوم به افتربرنر از جمله امکاناتی است که برای مک پروهای جدید در نظر گرفته شده است. قیمت مک پروی جدید 6499 دلار است که 500 دلار بیشتر از مدل های استاندارد قبلی این رایانه رومیزی است. این قیمت مربوط به مدلی است که دارای پردازنده 28 هسته ای Xeon، 5/ 1 ترابایت رم، کارت های گرافیک دوگانه Radeon Pro Vega II Duo و هشت ترابایت حافظه داخلی است که در صورت کاسته شدن از این امکانات سخت افزاری قیمت مک پروی تمام شده نیز کاهش می یابد.

 
روبات ناظر در فروشگاه ها

ایسنا : مطالعات متعدد پیش بینی کرده اند که بیش از نیمی از شغل های فعلی بشر در 20 سال آینده، دیگر وجود نخواهند داشت. اخیرا شرکت «زبرا تکنولوژیز» (Zebra Technologies) موفق به توسعه روباتی شده که می تواند داخل فروشگاه ها بچرخد و تمامی قفسه ها را اسکن کند و در صورت خالی بودن برخی قفسه ها به کارکنان آنجا اطلاع دهد. روبات مذکور «اسمارت سایت» (SmartSight) نام دارد و مجهز به هر دو سیستم نرم افزاری و سخت افزاری است و با استفاده از فناوری بینایی رایانه ای، یادگیری ماشین، اتوماسیون گردش کار و قابلیت های روباتیک، فروشگاه را بررسی می کند. با داشتن این روبات دیگر جای نگرانی برای کارکنان فروشگاه ها نیست؛ چراکه این روبات با چرخ زدن در فروشگاه به راحتی به کارکنان مکان و نوع اجناسی که در قفسه ها خالی شده است را از طریق رایانه تلفن همراه Zebra اطلاع می دهد.

 
کشف شکاف امنیتی در ویندوز 10

مهر : سازمان امنیت ملی آمریکا یک شکاف امنیتی در سیستم عامل ویندوز 10 کشف کرده که به هکرها اجازه می دهد به ارتباطات ایمن نفوذ کنند. این سازمان به مایکروسافت اطلاع داد تا مشکل برطرف شود. درهمین راستا مایکروسافت یک وصله امنیتی رایگان ارائه کرد. این شرکت اعلام کرده تاکنون هیچ شواهدی از دسترسی هکرها به این شکاف امنیتی رصد نکرده است. به گفته مایکروسافت این شکاف امنیتی به مهاجمان اجازه می دهد امضای دیجیتالی را که به قطعات نرم افزاری وابسته است جعل کنند و در نتیجه یک کد ناسازگار و مخرب به عنوان یک نرم افزار قانونی نشان داده می شود. این اختلال در محیط هایی مشکل ساز می شود که اجازه نامه دیجیتال برای تایید نرم افزار مورد نیاز ماشین ها نیاز است.

 
گوگل آب و هوا را در 5 دقیقه پیش بینی می کند

مهر : گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش بینی وضعیت هوا ابداع کرده است. این مدل در 5 تا 10 دقیقه می تواند وضعیت آب وهوایی 6 ساعت بعد را پیش بینی کند. گوگل قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشینی وضعیت آب وهوا را دقیق تر پیش بینی کند. این شرکت در یک پست وبلاگی از طراحی مدل جدیدی برای پیش بینی آب و هوا خبر داده که nowcasting نام گرفته است. این مدل در آزمایش های اولیه موفقیت آمیز عمل کرد و توانست به طور صحیح الگوهای آب وهوایی را خیلی سریع پیش بینی کند. طبق گزارش ها این روش می تواند طی 5 تا 10 دقیقه وضعیت آب و هوایی 6 ساعت آینده را پیش بینی کند؛ بنابراین به نظر می رسد این سیستم حتی با وجود آنکه در مراحل اولیه توسعه است، از مدل های فعلی پیش بینی آب و هوا سریع تر عمل می کند. هرچند برخی مدل های پیش بینی معمول انبوهی از اطلاعات تولید می کنند اما این فرآیند چند ساعت طول می کشد. گوگل درباره این سیستم می نویسد: یکی از مزیت های ماشین یادگیری آن است که با توجه به مدل های آموزش دیده فعلی، ارزان است و سرعت ارائه آنها نیز بسیار بالا است.