آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
اقتصاد
۵

پیدا و پنهان

23 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل تبصره 18 پرداخت شد

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین منابع مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: 23 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه به 386 واحد فعال و طرح و پروژه بالای 60 درصد در سراسر کشور پرداخت شده است. نعمت اله شهبازی افزود: تاکنون 39 هزار میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی به این برنامه اختصاص یافته که با تلفیق معادلی همین مبلغ از سوی هفت بانک طرف قرارداد وزارت متبوع، در مجموع 78 هزار میلیارد ریال منابع برای پرداخت تسهیلات در قالب این برنامه نزد بانک ها تودیع شده است.

بزرگ ترین قاچاقچی سوخت پس از 9 سال فرار، دستگیر شد

«ه.پ» مدیرعامل وقت شرکت «پ.آ.ج» در حالی اخیرا پس از 9 سال فرار دستگیر و بازداشت شده که شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر در پرونده ای به اتهام قاچاق بیش از یکصد میلیون لیتر فرآورده های نفتی یارانه ای معادل 50 فروند کشتی نفتکش، او را جمعا به پرداخت یک هزار و 461 میلیارد و 154 میلیون ریال محکوم کرده است. او دارای سابقه محکومیت قطعی در زمینه قاچاق سوخت در دادگاه های بدوی و تجدیدنظر استان بوشهر است. در همین ارتباط او در تاریخ هشتم مهر سال 91 در پرونده ای به اتهام قاچاق 2.2 میلیون لیتر فرآورده های نفتی یارانه ای به جریمه نقدی، یک سال حبس و ابطال کارت بازرگانی به مدت 15 سال محکوم شده بود. در پرونده مزبور، نامبرده فقط جریمه نقدی را پرداخت و بعد از آن متواری شد.

سوخت کم سولفور کشتی ها فعلا تامین شده است

یحیی ضیایی، دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی با بیان اینکه «سوخت کم سولفور کشتی ها فعلا تامین شده است»، گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش در حال ذخیره سازی این سوخت هستند.

تراکنش های بانکی، ملاک اصلی برای محاسبه مالیات نیست

نادر جنتی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور مالیاتی کشور گفت: تراکنش های بانکی، ملاک اصلی برای محاسبه مالیات نیست و تاثیر آن شاید کمتر از پنج درصد باشد، زیرا ممکن است مودی، چند حساب بانکی داشته و جابه جایی وجه بین حساب ها انجام دهد یا معامله ای انجام داده و مبلغ آن را به حساب واریز کند که ربطی به کسب و کار و درآمد وی ندارد.

پرداخت مقرری بیمه بیکاری در مناطق سیل زده

کریم یاوری، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تمامی کارگران بیمه شده مشمول قانون کار و تامین اجتماعی در مناطق سیل زده مقرری بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد.

چرا بویینگ جریمه شد؟

بویینگ اخیرا تحت تاثیر رعایت نکردن استانداردهای کیفیتی در اسلت های بال هواپیماهای 737 مکس از سوی سازمان هوانوردی فدرال امریکا 5.4 میلیون دلار جریمه شد. بویینگ یکی از بزرگ ترین و کلیدی ترین صادرکنندگان ایالات متحده به شمار می رود و با طراحی، توسعه و فروش هواپیما در مدل و اندازه های مختلف، نقش بسزایی در درآمدزایی و تولید ثروت برای اقتصاد این کشور بزرگ ایفا می کند.

50 درصد اقتصاد کشور معاف از مالیات است

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه بهترین شیوه اخذ مالیات، مالیات ستانی بر مبنای اطلاعات دقیق و شفاف است، اظهار داشت: هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور امری انکارناپذیر است. امیدعلی پارسا، با اشاره به نحوه تامین مالی دولت و منابع مختلف درآمدی کشور عنوان داشت: در حال حاضر حدود 35 درصد از درآمدهای کشور از مالیات تامین می شود و این در حالی است که در دنیا و به ویژه در کشورهای در حال توسعه این عدد 80 تا 85 درصد است.

ستاد توسعه صادرات راه اندازی می شود

حمید زادبوم، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: ستاد توسعه صادرات همچون ساختار ستاد تنظیم بازار قرار است در روزهای آینده با دستور معاون اول رییس جمهور راه اندازی شود.

پتانسیل تولید روزانه 8 میلیون بشکه نفت در ایران

علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران گفت: ما در کشور پتانسیل تولید روزانه 8 میلیون بشکه نفت را داریم و اگر فکری برای توسعه این صنعت و رسیدن به میزان تولید ایده آل نکنیم، در آینده ای نه چندان دور صنعت نفت ما دچار پوکی می شود.