آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
خبر
۸

سایه روشن

دستور تخلیه روستاهای مجاور با سیل در هرمزگان

دنیای اقتصاد : علی صالحی رئیس شورای قضایی استان هرمزگان صبح دیروز با اعلام اینکه دستورات لازم به روسای حوزه های قضایی درگیر سیل به ویژه دو شهرستان جاسک و بشاگرد ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: با دستور قضایی و تصویب شورای تامین شهرستان های جاسک و بشاگرد، تمامی روستاهای درگیر سیل تخلیه شده و ساکنان آنها به اردوگاه های موقت منتقل شده اند.

جزئیات خسارت 1100 میلیارد تومانی سیل به سیستان

همچنین به گزارش «ایسنا» استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس برآوردهای اولیه،  سیلاب اخیر تاکنون هزار و 100 میلیارد تومان به بخش های کشاورزی، شهری و راه های این استان خسارت وارد کرده است. احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان درباره سامانه بارشی و بارندگی های سیل آسا در این استان گفت: همزمان با بارندگی های 20 تا 22 دی در سیستان و بلوچستان به ویژه نیمه جنوبی راه ارتباطی 890 روستای این استان به طور کامل قطع شد که تاکنون راه 500 روستا باز شده است. همچنین براساس آخرین آمار از مجموع 877 روستای سیستان و بلوچستان که دچار قطعی برق شده بودند تاکنون برق 812 روستا وصل شده است. استاندار سیستان و بلوچستان از برقراری شبکه آب در 93 روستای سیلزده استان خبر داد و افزود: در سیلاب اخیر آب 245 روستا قطع شده بود که با تلاش تیم های شرکت آب و فاضلاب شبکه آب 93روستا مجدد به شبکه بازگشته است.

لباس گرم؛ نیاز ضروری سیل زدگان

از سوی دیگر دیروز علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس در گفت وگو با «ایسنا» تاکید کرد که دستگاه های امداد رسان باید تلاش کنند که امدادرسانی به صورت جامع باشد و هیچ منطقه ای از قلم نیفتد. در این فصل هوا در منطقه بسیار سرد است. لباس گرم، پتو و سیستم گرمایشی از نیازهای اساسی مردم است.

اعتراض به بازداشت «نجفی» در دیوان عالی

فارس نوشت : وکیل مدافع «محمدعلی نجفی» گفت: به رغم وعده دادگاه که گفته بود قبل از ابلاغ دادنامه وثیقه را می پذیرد، آن را نپذیرفته و موکلم با وجود اعلام وثیقه هنوز در بازداشت است و این امر با قانون موضوعه در تضاد است، به همین دلیل این موضوع را به دیوان عالی کشور نیز اعلام کرده ایم.

حمیدرضا گودرزی با بیان اینکه پرونده موکلم پس از فرجام خواهی به شعبه 41 دیوان عالی کشور ارجاع شده و در حال بررسی است، گفت: اعتقاد ما بر این است که رای برخلاف قوانین موضوعه صادر شده و احتمال بالای نقض آن وجود دارد. گودرزی با بیان اینکه در صدور این رای قانون مراعات نشده، گفت: برخلاف نص قانون، رای صادر شده اما تصمیم گیرنده ما نیستیم و قضات باید نظر نهایی خود را بدهند و این در حالی است که در فرجام خواهی دلایل خود را اعلام کرده ایم. این وکیل دادگستری گفت: یکی از دلایلی که مطرح شده این است که طبق قانون هر کسی اسلحه خود را تحویل دهد، 2 درجه باید تخفیف بگیرد اما اصلا دادگاه به آن ورود نکرده در حالی که در کیفرخواست چند بار این موضوع آمده است. اگر دادگاه به این موضوع ورود می کرد، پرونده از تعدد خارج می شد و حبس 3 تا 10 سال صادر نمی شد و به جای آن حکم به 3 سال حبس داده می شد و در عین حال اگر جهات و کیفیات مخففه رعایت می شد، حکم حبس به زیر 3 سال می رفت و اگر یک تا دو درجه تخفیف نیز لحاظ می شد، حبس یک تا دو سال می شد. گودرزی با اشاره به اینکه دلایل قتل شبه عمد نیز در جای خود مطرح شده، گفت: ظرف چند هفته آینده رای دیوان عالی مشخص خواهد شد.

عذرخواهی مجری حاشیه ساز

دنیای اقتصاد : زینب ابوطالبی مجری شبکه افق در ویدئویی از مردم ایران عذرخواهی کرد. ابوطالبی که اظهاراتش در برنامه ای که هفته گذشته همزمان با تشییع شهید قاسم سلیمانی از شبکه افق پخش شد، واکنش تند و انتقادی بسیاری از ایرانیان را برانگیخت، در پیامی ویدئویی ضمن عذرخواهی از مردم ایران توضیح داد: این برنامه 9 روز قبل از سقوط هواپیما ضبط شده و هیچ ارتباطی به ماجرا های اخیر ندارد. زینب ابوطالبی در بخشی از برنامه ای که 18 دی ماه از شبکه افق پخش شد، گفته بود: «ایرانی ها به یک زندگی حماسی و سلحشورانه احتیاج دارند و اگر کسی به این سبک اعتقاد ندارد جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد.»

ثبت طلاق در دفاتر محدود می شود

ایسنا نوشت : علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از محدودیت ثبت طلاق در دفاترمتصدی این کار خبر داد. او افزود: برخی از دفاتر طلاق با زد و بندهای ناسالم با کارمندان دادگاه خانواده، بدون رعایت مسائل اخلاقی مبادرت به ثبت طلاق می کردند و به زوجین اجازه نمی دادند که آنها فرصت فکر کردن داشته باشند و برهمین اساس با این بخشنامه راه فساد کلا مسدود می شود و عدالت برقرار می شود.

آخرین آمار تلفات آنفلوآنزا

ایسنا نوشت : رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درخصوص آخرین وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور گفت: پس از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزای فصلی، طبق آخرین آمار تاکنون 114 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای نوع H1N1 از دست داده اند و این درحالی است که بروز آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس نیز دور از انتظار نیست. دکتر حسین عرفانی درخصوص آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای H1N1 گفت: از تاریخ 14 تا 20دی، یک مورد فوت بر اثر آنفلوآنزا از استان آذربایجان شرقی گزارش شده است و به این ترتیب در مجموع تعداد جان باختگان بر اثر آنفلوآنزا به 114 نفر رسید. او درخصوص موج دوم آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس، توضیح داد: در روزها و هفته های گذشته نسبت درصد ابتلا به آنفلوآنزای نوع B در کشور افزایش یافته و این موضوع می تواند در شرایطی موید بروز موج دوم آنفلوآنزا باشد.

7 کشته در واژگونی اتوبوس

ایرنا نوشت : سید محمد صابری رئیس اورژانس کرمان از واژگونی اتوبوس مشهد به بندرعباس در محور کرمان به بردسیر خبر داد و گفت: این حادثه 31 مصدوم و هفت کشته داشته است. او توضیح داد: این اتوبوس ساعت 2 و 43 دقیقه بامداد چهارشنبه 25 دی در کیلومتر 45 محور کرمان به بردسیر واژگون شد. رئیس اورژانس کرمان از وخامت حال دو نفر از مصدومان این حادثه خبر داد و افزود: جانباختگان این حادثه شامل پنج زن و دو مرد در رده سنی 18 تا 60 سال هستند.