آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
اقتصاد
۵

اقتصاد بین الملل

بانک مرکزی چین 58 میلیارد دلار به بازار تزریق کرد

بانک مرکزی چین روز چهارشنبه با ارایه وام های جدید کوتاه مدت و میان مدت به بانک ها، پیش از آغاز سال نوی چینی، 58 میلیارد دلار نقدینگی به بازار تزریق کرد. 300 میلیارد یوآن (43.51 میلیارد دلار) از این نقدینگی به صورت ارایه وام یک ساله با سود 3.25 درصدی و 100 میلیارد یوآن به صورت قرارداد بازخرید 14 روزه اوراق قرضه ذخیره، با سود 2.65 درصد، به بازار تزریق شده است. برخی تحلیلگران معتقدند که در آغاز سال نوی چینی بازار این کشور ممکن است با کمبود نقدینگی 2.8 تریلیون دلاری مواجه شود.

تحریم های امریکا علیه فولاد ایران بی اثر خواهد بود

منابع آگاه به پلاتس گفتند به دلیل قیمت جذاب محصولات ایرانی برای خریداران در آسیا، تحریم های جدید امریکا علیه صادرات فولاد احتمالا تاثیر چندانی نخواهد داشت. یک بازرگان به پلاتس گفت: تا زمانی که محصولات فولادی قیمت های جذابی دارند، انتظار نمی رود تحریم های اخیر امریکا روی تولیدکنندگان فولاد ایرانی تاثیر بزرگی داشته باشد. حتی در دوره تحریم های قبلی، خریداران آسیایی از خرید محصولات ایرانی کنار نکشیدند و تصور نمی کنم تحریم های جدید به خصوص با توجه به ارزان شدن ریال ایران تاثیر چندانی داشته باشد.

نرخ تورم امریکا در بالاترین سطح 15 ماه اخیر

نرخ تورم امریکا در آخرین ماه 2019 به 2.3 درصد افزایش یافت. متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به دسامبر با 0.2 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 2.3 درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده درامریکا از اکتبر 2018 تاکنون بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته که تورم آن از منفی 0.6 درصد در ماه نوامبر به 2.3 درصد افزایش پیدا کرده است.

متحدان نفتی به دنبال تعویق نشست ماه مارس با اوپک

یک منبع آگاه در اوپک اعلام کرد که اعضای اصلی گروه اوپک پلاس شامل اعضای اوپک و متحدان نفتی آن در حال گفت وگو برای به تعویق انداختن نشست ماه مارس و برگزاری آن در ماه ژوئن هستند. در واقع قرار بود اعضای اوپک در نشست ماه مارس خود در وین اتریش با متحدان نفتی در اوپک پلاس از جمله روسیه، دیدار کرده و درباره ادامه توافق کاهش عرضه نفت به بازار جهانی تصمیم گیری کنند. این منبع آگاه گفت: گفت وگوها بین وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک پلاس در این باره آغاز شده است. وی می گوید: دلیل اصلی درخواست اعضای اوپک پلاس برای به تعویق افتادن نشست ماه مارس با اوپک این است که تا آن زمان نمی توان اطلاعات به روز شده تولید نفت کشورها را فراهم کرد.

انتقاد نخست وزیر مالزی از تحریم ایران

نخست وزیر مالزی گفت: تحریم های ایران به اقتصاد همه آسیب زده است. ماهاتیر محمد از ایران و امریکا خواست تا از طریق گفت وگو با یکدیگر مشکلات شان را حل کنند و افزود که وی اعتقادی به تحریم کشورها ندارد. وی با بیان اینکه جای حل و فصل اختلافات دور میز مذاکره است، افزود: وقتی علیه کشوری تحریم اعمال می کنید، به مردم زیادی آسیب می زنید و این فقط مخصوص به ایران نیست. اقتصاد مالزی نیز از این مساله آسیب دیده چون بازار ایران را از دست داده است.