آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
صفحه اول
۱
گزارش

گزارش تحلیلی«رسالت» از آثار حمله موفق موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین الاسد

غافلگیری تروریست های آمریکایی

گروه سیاسی: شرایط و اتفاقات ناگواری که به دلیل حادثه جانکاه سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت جمع زیادی از فرزندان این مرزوبوم رخ داد موجب شد تا اندکی اثرات و بازتاب های حمله موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین الاسد در اخبار رسانه ها کم رنگ شده و به این اتفاق مهم و استراتژیک کمتر پرداخته شود.

اما آنچه در این اتفاق بزرگ بیش از همه به چشم آمد و به گفته رهبر فرزانه انقلاب سیلی بر صورت آمریکا یاد شد توان بالای نظامی و اطلاعاتی ایران اسلامی در مقابله با بزرگ ترین ارتش فعلی جهان است که دوست و دشمن را شگفت زده کرده است. این حمله از جهات مختلی قابل بررسی  است که در این مجال کوتاه به بخش هایی از آن اشاره می شود تا از زوایای بهتری به عظمت و بزرگی آن پی برده شود.

اول اینکه قدرت اطلاعاتی نیروهای نظامی ما در مشخص نشدن تحرک سامانه های موشکی سپاه و شلیک غافلگیرانه موجب شد تا دشمن نتواند سازوکار دفاعی روشنی در این زمینه اتخاذ کند. حمله جنگالی سپاه که منجر به ازکارافتادن سامانه های جنگ الکترونیک آن ها برای منحرف کردن موشک ها شد از دستاوردهای این توان بالای نظامی است. اشراف اطلاعاتی ایران روی پایگاه های آمریکا و مراکز حساس در منطقه که حتی دقیقا انبار مهمات عین الاسد را نشانه گرفته و منهدم کرده است به دشمنان ملت ایران نشان داد که سربازان جان برکف این کشور از چه سطح آمادگی اطلاعاتی برخوردارند.

از سوی دیگر استفاده از کلاهک های جدید برای موشک «فاتح 313» که دقت اصابت به مراکز راداری و فرماندهی را بالاتر برد سبب شد که قدرت تخریبی در پایگاه عین الاسد بالا رفته و خسارات بسیار زیادی به تاسیسات و امکانات این مجموعه وارد آید و بر این اساس سپاه عملانشان داد که استفاده از موشک های جدیدتر هم ممکن بود اما در پاسخ فعلی، نیازی به استفاده از آن ندید.

در این میان خبر بد و مهم برای آمریکا عدم نیاز موشک های ایرانی برای نقطه زنی در فاصله های چند صد کیلومتری به ماهواره و هدایت آن است که امکان مختل کردن آن ها را تا حد نزدیک به صفر می رساند اما حتی چین و روسیه در این زمینه از ایران ضعیف ترند.

قدرت بالای کلاهک های موشک های میان برد ایران در این عملیات به گونه ای بود که بعضی از تجهیزات و ساختمان ها (حتی تا مساحت هزار مترمربع) کاملا پودر شده اند و این در حالی است که قدرت موشک های بالستیک دوربرد مثل «قدر» چندین برابر است. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که دقت بالای موشک های ایرانی در این عملیات به گونه ای بود که حتی مثل یک سلاح تک تیرانداز، دقیقا سوله و آشیانه وسطی را هدف گرفته بود تا آشیانه های جانبی هم تخریب شود.

در این زمینه اعتراف کارشناسان خارجی به موضوع دقت و قدرت موشک های ایرانی که عملا به اندازه سال ها فعالیت تبلیغاتی از طرف نیروهای مسلح کشورمان اثر داشت حائز اهمیت بود.

نکته مهم دیگر آماده بودن سامانه های آفندی برای مراحل بعدی پاسخ در صورت هر اقدام آمریکا (که تاثیر زیادی در بازدارندگی آمریکا از هر اقدامی داشت) سبب شد تا دشمن توان مقابله به مثل را ازدست داده یا دسته کم در آن شرایط عملا از هر اقدامی عاجز بماند.

ضمن اینکه میزان خسارت های واردشده به نیروهای آمریکایی مستقر در عین الاسد و خسارت سنگین به مرکز فرماندهی و کنترل ارتش آمریکا در عراق که به راحتی قابل جبران نیست و عملا چشم اطلاعاتی آمریکا در منطقه کور شد این مرکز را تا مدت ها برای آمریکایی ها بلااستفاده خواهد کرد و خسارت سنگین به یگانهای پهپادی ارتش آمریکا که کمک زیادی به اقدامات اطلاعاتی و تروریستی آن ها می کرد تا مدت ها، این قدرت اطلاعاتی و نظامی با چنین ضربه دقیقی، فلج خواهد بود.

 درعین حال شدت حملات موشکی ایران  به اندازه ای بود که موجب خارج شدن اجباری ارتش آمریکا از پروتکل های محرمانه انتقال مجروحان و کشته شدگان که باعث لو رفتن تردد آمبولانس های هوایی شد. در این زمینه گفتنی است آبروریزی مقابل نیروهای نظامی کشورهای دیگر که در عین الاسد حاضر بودند (صبح روز پس از حمله، آمریکا آن ها را سریعا از عراق خارج کرد) حتی منجر به اعتراض و بغض نظامی دانمارکی در جلوی تلویزیون کشورش شد و گفت که نیازمند روانشناس شده ایم. 

و از همه مهم تر اینکه آمریکایی ها در مقابل رسانه های داخلی و خارجی نیز آبرو نداشته و بافهم و درک این موضوع که خسارات سنگینی در عین الاسد به آن ها واردشده به رسانه ها اجازه بازدید از کل عین الاسد داده نشد و فقط یک محل اصابت موشک را به رسانه های خارجی نشان دادند.

 و دست آخر اعتراف رسانه ها و مقامات آمریکایی به هدایت های داهیانه رهبر فرزانه انقلاب در مدیریت و تبیین نقشه راه نیروهای مسلح کشورمان است که در این مسیر اشاره مستقیم برخی رسانه ها و کارشناسان (مثل واشنگتن پست) به این موضوع که این دقت و قدرت و صلابت نتیجه نقشه راه رهبر انقلاب برای نیروهای مسلح ایران است و نشان از راهبرد استراتژیک نظامی و اطلاعاتی ایران در منطقه دارد.