آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

تداوم واردات دام زنده به منزله تیر خلاص به تولید داخلی است

 رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور با انتقاد شدید از تداوم واردات دام زنده و گوشت منجمد خارجی به کشور گفت: واردات گوشت و دام زنده با هر عنوان و انگیزه به منزله تیر خلاص به دامداران و تولید داخلی است.

منصور پوریان در گفت وگو با ایرنا با این که هم اکنون هفت هشت میلیون راس دام سبک و 800 هزار راس دام سنگین مازاد و آماده عرضه به بازار وجود دارد، افزود: واردات دام در چنین شرایطی تنها به ضرر تولیدکنندگان و اشتغال در کشور است و باید جلوی آن گرفته شود.

هفته جاری محموله دام زنده سبک با 3692راس گوسفند در بندر خرمشهر تخلیه و به کشتارگاه منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند انتقال یافت.

وی گفت: برآورد شورای تامین کنندگان دام کشور نشان می دهد تنها بیش از 300 هزار راس سنگین پرواربندی در شهرک های دامپروری صنعتی کشور به صورت مازاد وجود دارد که نگهداری آن تنها هزینه دامدار و تولیدکننده را بالا می برد ضمن آن که کیفیت گوشت آن نیز کاهش می یابد.

رعایت دستورالعمل سوختگیری صحیح

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از مردم خواست دستورالعمل صحیح سوختگیری را هنگام استفاده از کارت هوشمند سوخت رعایت کنند.

شهرام رضایی  در واکنش به انتشار برخی اخبار مبنی بر کسر بخشی از سهمیه سوخت خودروها و انتشار برخی جداول و اعداد و ارقام از میزان محاسبات لیتراژ برای جلوگیری کردن از کسر سهمیه گفت: همان طور که قبلا نیز اطلاع رسانی شده است برای سوختگیری نیاز به محاسبه هیچ رقم یا عددی نیست، بلکه مالکان باید صرفا دستورالعمل صحیح سوختگیری را رعایت کنند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وی در تشریح این دستورالعمل افزود: مالکان پس از سوختگیری باید نازل را سر جای خود قرار دهند و منتظر بمانند تا عبارت لطفا کارت خود را بردارید روی نمایشگر ظاهر شود و سپس کارت خود را بردارند.

رضایی با اطمینان دادن به مردم که در صورت رعایت اصول سوختگیری صحیح به هیچ وجه سهمیه ای از کارت سوخت شخصی افراد کسر نمی شود، گفت: اعداد و ارقامی که اخیرا منتشرشده مبنی بر این که باید افراد مضربی از عدد چهار را سوختگیری کنند تا سهمیه ای به اشتباه از کارت سوخت آنها کسر نشود به هیچ وجه درست نیست و افراد می توانند به میزان نیاز سوختگیری کنند و به هیچ عنوان نباید چهار لیتر- چهار لیتر سوختگیری کنند.

تصویب سهمیه بنزین یارانه ای صیادان

سرپرست معاونت سازمان شیلات گفت: صیادان برای دریافت سهمیه بنزین یارانه ای، در سامانه تجارت آسان نام نویسی کنند.

پرویز محبی در گفت و گو با خبرگزاری صداوسیما در واکنش به دلایل اختصاص نیافتن  بنزین یارانه ای به صیادان با وجود وعده داده شده، عنوان کرد: پس از افزایش قیمت سوخت پیگیری های فراوانی از طرف سازمان شیلات انجام شد تا به صیادان بنزین یارانه ای اختصاص یابد و خوشبختانه پذیرفته شد که سوخت صیادان به صورت یارانه ای محاسبه و در اختیار آنها قرار گیرد.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: صیادان برای دریافت سهمیه بنزین یارانه ای پس از ابلاغ مصوبه و تکمیل فرآیند، در سامانه تجارت آسان ثبت نام کنند. محبی افزود: در حال حاضر پیگیر آن هستیم تا در مورد فرآیند انجام این امر با شرکت نفت به توافق برسیم تا صیادان بتوانند از طریق سامانه تجارت آسان برای دریافت سوخت سهمیه اقدام کنند و به زودی سازوکار این فرآیند اعلام می شود.

وی با اشاره به این که پیشنهادهای مختلفی هم برای دریافت سهمیه وجود دارد، تاکید کرد: محاسبه از طریق تجارت آسان و دریافت سهمیه، اختصاص اعتبار در کارت های بانکی صیادان و تخصیص سهمیه ثابت از جمله مواردی است که در شرکت نفت برای تخصیص سهمیه صیادان مطرح است.