آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

دیدار ظریف با نخست وزیر هند

ایسنا : وزیر امورخارجه ایران با نخست وزیر هند دیدار کرد. محمدجواد ظریف که در هند حضور دارد با نارندرا مودی نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد. روابط دوجانبه، همکاری های تجاری و اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی، همکاری در چابهار و موضوعات منطقه ای و بین المللی از مهم ترین محورهای گفت وگو در این دیدار بودند. ظریف همچنین با مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد. او در حاشیه این نشست با وزیرخارجه استونی هم دیدار و گفت وگو کرد. وزیرخارجه ایران سه شنبه شب برای شرکت در پنجمین اجلاس گفت وگوی بین المللی رایسینای هند وارد دهلی نو شد. محمدجواد ظریف علاوه بر سخنرانی در این نشست با مقامات هندی و خارجی حاضر در این نشست بین المللی دیدار و گفت وگو خواهد کرد. اجلاس گفت وگوی بین المللی رایسینای هند از روز سه شنبه به مدت سه روز (24 تا 26 دی ماه) در شهر دهلی نو با حضور وزرای امورخارجه کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می شود.

انگلیس: «مک ایر» به تهران برمی گردد

دنیای اقتصاد : یک سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس اعلام کرد که سفیر این کشور در تهران در سفری از پیش برنامه ریزی شده به لندن بازگشته است. به گزارش «ایسنا» به نوشته ایندیپندنت، یک سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس دیروز با تاکید بر اینکه سفر راب مک ایر به لندن از پیش برنامه ریزی شده بود، گفت که او قصد بازگشت به تهران را دارد. او در ادامه خاطرنشان کرد که بازگشت سفرا به کشور برای انجام رایزنی و گفت وگو امری معمول است و به طور متداول اتفاق می افتد.

راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران پس از آنکه در ابتدای هفته جاری به دلیل شرکت در یک تجمع اعتراضی در تهران برای مدتی کوتاه بازداشت شد به لندن بازگشته است. روزنامه ایندیپندنت نوشت که مک ایر برای گفت وگو درباره این اتفاق به لندن سفر کرده است. به گزارش «ایسنا» وزارت امورخارجه کشورمان در بیانیه ای با غیرقانونی، غیرحرفه ای و مشکوک خواندن حضور سفیر انگلیس در تهران در یک تجمع داخلی، این اقدام و همچنین اظهارات مقامات انگلیسی در این رابطه را محکوم کرد. وزارت امورخارجه با یادآوری سابقه استعماری انگلیس در خاورمیانه اضافه کرده است که زمان دخالت سفرای انگلیس در امور داخلی دیگر کشورها و ایجاد تفرقه و دامن زدن به منازعات داخلی مدت ها است به سر رسیده و انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بداند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی کرد دهه ها گذشته است. مردم هوشیار ایران با تمامی تفاوت سلیقه ها و دیدگاه ها، مداخله خارجی ها و به ویژه دولت هایی با سابقه استعمار و حمایت از دیکتاتورها را نمی پذیرند و فراموش نمی کنند که همین دولت انگلیس حامی اصلی و تسلیح کننده قصابان خاشقجی و کودک کشان یمن است. وزارت امورخارجه در پایان این بیانیه خواستار خاتمه فوری هرگونه اقدام مداخله جویانه و تحریک کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران شده و هشدار داد در صورت ادامه چنین رفتارهایی وزارت امورخارجه دیگر تنها به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد.

هشدار پادشاه اردن نسبت به تداوم تنش میان تهران و واشنگتن

دنیای اقتصاد : پادشاه اردن گفت که تداوم تنش میان ایران و آمریکا می تواند منجر به آشوبی گسترده شود. به گزارش «ایسنا» به نقل از الجزیره، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز (چهارشنبه) طی یک سخنرانی در پارلمان اروپا گفت که تداوم تنش میان ایران و آمریکا می تواند منجر به آشوبی گسترده شود که تمام منطقه را تهدید می کند.

او همچنین تاکید کرد که بدون ایجاد صلح میان فلسطین و اسرائیل هیچ ثباتی در منطقه محقق نخواهد شد. براساس این گزارش، ملک عبدالله دوم پیش از این نیز در رابطه با تنش های اخیر میان ایران و آمریکا گفته بود: در ماه های آینده تلاش خواهیم کرد که تنش را کاهش دهیم و منطقه را به سوی آرامش سوق دهیم. تا این لحظه به نظر می رسد که به نوعی آرامش برقرار است و امیدوارم این مساله تداوم داشته باشد زیرا بی ثباتی در منطقه را نمی توان تحمل کرد؛ بی ثباتی که بر اروپا و دیگر نقاط جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت. او همچنین تاکید کرده بود: آنچه در ایران رخ می دهد، بر بغداد، دمشق، بیروت و همچنین روند صلح فلسطین و اسرائیل نیز تاثیر خواهد گذاشت.

هشدار پوتین درخصوص درگیری در خاورمیانه

همزمان رئیس جمهوری روسیه نیز گفت که درگیری های خاورمیانه به راحتی می توانند در سطح جهان گسترش یابند و این وظیفه پنج کشور عضو دائم شورای امنیت است که از آن جلوگیری کنند.

تلاش ژاپن برای کاهش تنش  میان ایران و آمریکا

همچنین وزیر دفاع ژاپن گفت: توکیو برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا به تلاش های دیپلماتیک منسجم خود ادامه خواهد داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری تاس، تارو کانو وزیر دفاع ژاپن پس از گفت وگو با همتای آمریکایی خود در یک کنفرانس خبری گفت: ما برای کمک به کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه می دهیم. او ادامه داد: ما ابتدا با رئیس پنتاگون درباره وضعیت خاورمیانه، ازجمله درخصوص تحولات اخیر در رابطه با ایران رایزنی کرده ایم. مارک اسپر توضیح داد که نیروهای آمریکایی چگونه در منطقه فعالیت می کنند. من تاکید کردم که توکیو آماده است برای کاستن از تنش ها و برقراری ثبات در منطقه تلاش های دیپلماتیک خود را ادامه دهد. تارو کانو همچنین گفت که در رایزنی هایش با وزیر دفاع آمریکا درباره تصمیم ژاپن برای اعزام نیرو به منطقه صحبت کرده است.

تاکید عراق و قطر برای کاهش تنش ها

از سوی دیگر  وزیر امورخارجه عراق در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در بغداد اظهار کرد که دو کشور برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا گفت وگو کردند. به گزارش «ایرنا» به نقل از «مرکز خبری الوطنیه» عراق، وزیرخارجه عراق اظهار کرد که این گفت وگو به منظور کاستن از تنش های ایران و آمریکا و تاکید بر جلوگیری از درگیری بین این دو کشور بود. وزیر امورخارجه عراق گفت که سفر وزیر امورخارجه قطر دیداری مهم و راهبردی در تقویت و گسترش روابط میان دو کشور است. محمدعلی الحکیم اعلام کرد که در دیدار با همتای قطری خود دو طرف در مورد آرامش در منطقه و جلوگیری از تنش بحث و گفت وگو کردند. او افزود که ما همچنین بر لزوم احترام به حاکمیت ملی عراق از سوی همه طرف ها تاکید کردیم. وزیر امورخارجه قطر هم  گفت که منطقه درحال گذر از مرحله بسیار پر تنش است و همه کشورها باید به سمت آرامش حرکت کنند.